Vianoce očami muža

Keď počujem slovo Vianoce, rovnako ako ktorékoľvek iné sviatky, spojím si ich s okamihmi pohody, porozumenia a lásky. Zavriem oči a predstavujem si zvuk praskajúceho dreva v krbe, pohár vína, spoločnosť mojich blízkych a samozrejme kopu darčekov, a rozžiarené očká hlavne tých najmenších.

Otvorím oči a krásna predstava sa bohužiaľ stratí

Nevráti sa ani vtedy, keď ich opäť zatvorím. Vystrieda ich stres v mojich očiach, preplnené nákupné centrá, akoby mala prísť nejaká apokalypsa a ľudia sa zásobujú na niekoľko rokov dopredu. Zaparkovať niekde s autom, alebo sa snažiť dostať z jedného konca mesta na druhý, to chce riadnu dávku trpezlivosti.

Darčeky, to znie úplne jednoducho, hračkárstvo to vyrieši

Pomyslím si na tie naplnené vrecia plné plyšových hračiek na povale, ale to je jedno, nech sa potešia aspoň päť minút, hneď potom o hračku strácajú záujem. Problém príde, keď zistím, že treba niečo aj najbližšej rodine, priateľom a môj zoznam sa tak nafúkne, že kufor môjho kombi bude mať problém sa s tým vysporiadať.

Najväčší problém však prichádza s darčekom pre manželku. V ušiach mi rezonuje veta: “Veď mi niečo kúp, to je jedno čo.”

To vy, ženy, neviete, čo s nami táto veta dokáže narobiť

Niekoľko bezsenných nocí, rady od priateľov, a potom rozšírené zrenice pri vianočnom stromčeku, keď na vás príde rad, rozbaliť si darček.

Toto je jedna stránka Vianoc. Keď príde na rad výzdoba, rozvešiavanie exteriérových svetielok, to je paráda. O piatej, šiestej hodine ukončím prácu pri počítači, už je tma, poriadne sa oblečiem, na hlavu si natiahnem svoju super čelovú baterku a o chvíľku žiari celý dvor, to si naozaj užijem.

Keď príde na stavbu vianočného stromčeka, zdobenie, nasadzovanie svetielok, tak to sa musím obrniť riadnou dávkou trpezlivosti. Staršia dcérka mi podáva ozdoby, ja ich vešiam na stromček a mladšia ich zo stromčeka strháva. Maminka pečie koláče, ale nakoniec musí túto činnosť ukončiť a prísť vyčistiť bojové pole, pretože takto to naozaj vyzerá.

To sviatky ešte len začínajú, ešte nemáme upratané a nehovorím o tom, že sa neubránim predstave oplotenia vianočného stromčeka, ktorý sa stal magnetom pre našu malú dcérku.

Zatvorím oči a snažím sa predstaviť si vianočné sviatky, plné pohody, lásky a porozumenia

 

Jozef

 

Prečítajte si tiež: Žena a jej nenahraditeľnosť očami muža

 

Facebook komentár
Jozef Kmeť

Jozef Kmeť

Som telom aj dušou športovec, mojou doménou sú cudzie jazyky a precestoval som svet hoci milujem teplo domáceho krbu. Aj ja chcem prispieť svojou troškou a obohatiť Ženy so Štýlom o niečo, v čom sa práve vy nájdete.