Medzinárodný deň detí, ako vznikol tento sviatok?

Už zajtra je 1.jún, nezabudnime na naše deti, ktoré majú sviatok. Tento sviatok sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách sa slávi od roku 1952. Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, vo Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako ,,MDD“. Deň detí sa napríklad v USA oslavoval prvýkrát už v roku 1925 a to v San Franciscu. V niektorých štátoch sa oslavuje v iných dátumoch a dokonca v niektorých štátoch by sme si možno priali ako deti aj vyrastať.
Japonsko 
Oslavuje sa každý rok 5. mája. Ľudia si kupujú hračky, takzvaných ,,koinoborov”, sú to papierové vlajky v tvare kaprov. Je to symbol sily, aby deti rástli zdravé ako kapor vo vode.
Maďarsko
V Maďarsku sa od roku 1950 oslavuje Deň detí poslednú májovú nedeľu.
Venezuela
Vo Venezuele oslavujú tretiu júlovú nedeľu.
Čína 
V Číne sú otvorené všetky zábavné parky a centrá ako múzeá kiná a to zdarma. Deti oslavujú tento deň veľmi aktívne. V školách majú dokonca oslavy, či večierky.
Mexiko
Oslavuje sa každý rok 30. apríla. Celý deň sú rôzne súťaže a akcie. Učitelia a žiaci sú v kostýmoch a na stropoch sú balóny. Rodičia sa ponáhľajú po deti čo najskôr, aby mohli pokračovať v oslave aj doma. Deti si môžu dovoliť skoro všetko. v niektorých mestách oslavy trvajú i týždeň.
Slovensko
Ako to je u nás na Slovensku? V mestách sa konajú pripravené akcie, s rôznymi súťažami a množstvom atrakcií. Deti sa v školách zväčša neučia, zúčastňujú sa podujatí, alebo si vytvárajú vlastné programy, ktoré bývajú zamerané skôr športovo. Na Deň detí sú známe Cesty rozprávkovým lesom, ktoré ponúkajú pre tých najmenších súťaže, rozprávky a samozrejme darčeky.
Skúsme poňať tento rok sviatok detí trochu inak, netradične a venujme deťom niečo iné. Možno malý výlet do okolia, taký ktorý Vaše deti nepoznajú. Verte, že spomienka ostáva navždy.

Zaujímavosť o japonských deťoch
Starostlivosť rodičov o deti v období než začnú chodiť do školy spočíva v tom, že ich zabezpečia hmotne. Dajú im najesť a oblečú ich. Žiadne zákazy, či príkazy alebo režim dňa, ako je čas na jedenie, spanie a podobne. Všetko to, čo naše deti poznajú od kolísky, toho sú japonské deti ušetrené. Jedia a spia ako chcú. Na prvý pohľad teda prežívajú šťastné a bezstarostné detstvo. Japonské deti do predškolského veku podľa tradície nikto nevychováva.

Prajem krásny deň.

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.