Angelina Jolie: kráska so srdcom na pravom mieste

Ak sú svetovo známe ženy na výslní dlhšie, máme tendenciu pamätať si len ich súčasný mediálny obraz a zabúdať na to, ako nám boli prezentované predtým. To je presne prípad Angeliny Jolie. Pamätá si vôbec niekto z nás Jolie inak, ako obetavú matku svojich detí a manželku Brada Pitta? Aj keď tieto roly sú určite dôležitou súčasťou jej identity, Angelina je omnoho viac. Tiež je zaujímavé, ako sa z divokej teenagerky stala svetová ikona. Čo teda o Angeline Jolie-Pitt vieme?

Angelina sa narodila hereckým rodičom v roku 1975. Po otcovi má slovenské korene (!), po mame zase francúzsku krv. Jej otec, známy herec Jon Voight, rodinu opustil, keď Angelina nemala ešte ani rok. Táto udalosť celoživotne poznamenala vzťah dcéry s otcom, často sa nerozprávali aj niekoľko rokov a Angelina odmietala akýkoľvek kontakt. Aj keď mala svoju prvú úlohu po boku otca vo veku 5 rokov, k herectvu ju inšpirovala mama, herečka Marcheline Bertrand, ktorá sa vzdala kariéry, aby mohla vychovávať svoje deti.

Angelina študovala herectvo a svoj filmový debut mala v 16 rokoch. Možno by ste očakávali, že pri jej výzore a talente sa stala hviezdou zo dňa na deň, ale rola, ktorú ju preslávila, prišla až keď mala 24 rokov. Jednalo sa o HBO film Gia, za ktorý získala ako Zlatý glóbus, tak aj Emmy. Odvtedy sa filmové ponuky len tak sypali, medzi najznámejšie patrí séria filmov Lara Croft alebo Pán a pani Smithovci, naposledy napríklad Maleficent.

Aj keď jej kariéra dosahovala výšiny, osobný život až taký zdárny dlho nemala. Ako mladá bola závislá na drogách, mala psychické problémy a do 26 rokov bola už dvakrát rozvedená. Zmena prišla, keď adoptovala svojho prvého syna Maddoxa. Angelinin svet sa otočil o 180 stupňov a namiesto šebadeštrukcie sa sústredila na výchovu svojho syna. A potom prišiel slávne neslávny rok 2005, kedy spolu s Bradom Pittom natáčala film Pán a pani Smithovci. Brad bol vtedy ženatý s Jennifer Aniston a spolu boli miláčikmi Ameriky. Média rozširovali fámy, že si Angelina začala aféru so ženatým mužom a tým spustili mediálny cirkus, ktorý ešte dlho potom nemal obdoby.

Brad aj Angelina sa dlho odmietali k týmto špekuláciám vyjadriť. Angelina neskôr priznala, že sa pri natáčaní filmu do seba zamilovali, ale k žiadnej nevere nedošlo. Ako malá sledovala, čo nevera jej otca spravila jej rodine a vyjadrila sa, že by sa na seba nemohla pozreť do zrkadla, ak by niečo také spravila. Odvtedy však už prešlo 10 rokov a dnes si na celý cirkus málokto spomenie. Za ten čas sme sledovali, ako najkrajší pár na svete založil rodinu, ktorá sa skladá z biologických aj adoptovaných detí, ako sa zasnúbili a neskôr zobrali a ako šíria dobro cez svoju nadáciu. Po divokej Angeline už dávno nie je ani chýru, ani slychu.

A keď už sme pri šírení dobra, Angelina je určite šampión. Vďaka natáčaniu akčných filmov precestovala svet, okrem iného aj konfliktné zóny. Vďaka tomu, že tieto miesta videla na vlastné oči, na svoj vlastný popud oslovila Spojené národy a začala spolupracovať s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov. Začala navštevovať konfliktné zóny, prispevať do nadácii na podporu utečencov, stala sa tvárov osvety pre tých, ktorý to najviac potrebujú. Aby ste si nemysleli, že je to len spôsob publicity: Angelina sa kvôli zjednodušeniu svojich ciest stala pilotkou, cestuje len s fotografom, alebo kameramanom, naozaj sa stretáva s ľuďmi v utečeneckých táboroch a na základe svojich zistení potom začína rôzne iniciatívy. Už niekoľko z nich bolo úspešne prijatých ako zákony. Je súčasťou niekoľkých komisií po celom svete a v súčasnosti už zastáva vysokú diplomatickú pozicíciu ako špeciálny vyslanec komisára OSN pre utečencov. Počas svojej práce založila niekoľko škôl, medických centier, charít a nadácii, ktoré aj spolu s manželom aktívne podporujú a financujú. Doteraz sa venuje najmä problematike utečencov, detí, vzdelania a práv žien. Za svoje snahy získala mnoho prestížnych ocenení.

Naposledy sa do pozornosti médii Angelina, ktorá sa stiahla z pred kamier a posledných pár rokov skôr režíruje, dostala, keď oznámila, že podstúpi preventívnu mastektómiu. Vďaka genetickej predizpozícii mala totiž 85% šancu rakoviny prsníka. Neskôr, po podozrení na rakovinu vaječníkov, si dala vybrať aj tie. Na otázku, či sa cíti menej ako žena, odpovedala, že práve naopak. Urobila silné rozhodnutie ako silná žena a matka 6 detí. Angelina sa rozhodla, že o tomto probléme nebude mlčať, práve naopak, aby tak podporila iné ženy, ktoré si prechádzajú tým istým. Vďaka jej otvorenosti vzrástol počet preventívnych prehliadok niekoľkonásobne po celom svete.

Angelina Jolie je jasný príklad toho, že človek sa môže zmeniť. Je tiež inšpiratívnym príkladom toho, ako jedna žena môže zmeniť svet.

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.