Vďaka postave Angeliky sa stala slávna, kvôli tejto postave zas nešťastná

Nie nadarmo sa hovorí: „Nie je všetko zlato, čo sa blyští.“ To je aj príklad života nezabudnuteľnej Angeliky, ktorú stvárnila taliansko-francúzska herečka Michèle Mercier. Dnes táto 84 ročná dáma starne s gráciou a šarmom jej blízkym. 

Filmová Angelika ju poznačila na celý život. Aj keď hrala aj v ďalších filmoch, nikdy sa už nezbavila nálepky očarujúcej a neskrotnej markízy anjelov. 

„Hrala som v päťdesiatke filmov, no aj tak som si istá, že na mojom náhrobnom kameni bude vyryté: Tu leží Angelika,“ uviedla v autobiografickej knihe s názvom Ja nie som Angelika.

Narodila sa 1.januára 1939 vo francúzskom meste Nice a jej pravé meno je Jocelyne Yvonne Reneé Mercier. Od malička sa chcela stať baletkou. Tancovala v Paríži i v Londýne. K filmovej kariére sa dostala náhodou. V otcovej lekárni sa stretla s režisérom a ten mladučkú tanečnicu okamžite obsadil do úlohy komornej vo filme Pomsta z hrobu. Vtedy si svoje dlhé meno zmenila na Michèle Mercier, ktoré si privlastnila po svojej nebohej sestre. šesťdesiatych rokoch sa z nej stala jedna z najobsadzovanejších francúzskych herečiek. Veľká rola, ktorá jej zmenila život, prišla v roku 1963. Vtedy sa francúzsky režisér Bernard Borderie s producentom Francisom Cosnem rozhodli pre filmové spracovanie kníh o Angelike. 

Pôvodne si hlavnú postavu mala zahrať Brigitte Bardotová, ale tá ich ponuku odmietla. Konal sa klasický konkurz, na ktorý prišla aj Michèle. Bola nahnevaná, že po toľkých filmoch, ktoré natočila, musí čakať na chodbe so začínajúcimi herečkami. Keď mala predviesť výbuch zlosti, bolo to také prirodzené, že vďaka tomu získala svoju najväčšiu životnú rolu. 

Dobrodružný i romantický príbeh s akčnými scénami, prvkami erotiky a vášne diváci a najmä diváčky zbožňujú aj dnes. Božská Angelika a nezabudnuteľný gróf de Peyrac ostanú navždy v našej pamäti. Charakter hlavnej hrdinky bol herečke veľmi blízky. Kvôli postave si prefarbila svoje tmavé vlasy na medový odtieň, no povahové črty nemusela veľmi hrať. Hrala samu seba. 

Angelika jej však priniesla aj prekliatie. Práve pre jej výraznú postavu ju už režiséri nechceli obsadzovať do ďalších filmov. A tak časom žila len zo slávy krásnej markízy. Ak ide o jej osobný život, na toho pravého muža šťastie nemala. Pri nohách jej síce ležali vplyvní a bohatí muži, túžila však po naozajstnom naplnení.  

„Mohla som mať každého muža, na ktorého som ukázala prstom. Nelákala ma však sláva ani peniaze. Milovala som mužov, ktorí boli krásni, a to mi stačilo.“ 

Bola  dvakrát vydatá, no manželstvá šťastné neboli. Prvý manžel jej závidel úspech a slávu a stal sa z neho alkoholik a tyran. Druhý manžel ju opustil po šiestich rokoch a stihol ju ešte predtým okradnúť. Osud sa s ňou nemaznal a pred jej tretím manželstvom sa jej zrútil sen byť konečne šťastná. Tesne pred svadbou jej veľký obdivovateľ, podnikateľ rumunského pôvodu, zomrel na rakovinu. Posledným partnerom bol taliansky princ Nicola. Žili spolu dva roky, kým Michèle nepochopila, že ju miluje len ako Angeliku. 

Vo svojej spomienkovej knihe uviedla: 

„Možno som v role Angeliky prežila príliš veľa šťastia a na ozajstný život už nezvýšilo.“ 


Tak ako mnohé úspešné a slávne ženy žijúce bez lásky a pochopenia, aj ju prepadli depresie a samovražedné sklony.

„Začala som čoraz viac prepadať beznádeji. Sláva je obrovská droga a človek si od nej len ťažko odvyká. Všetko na mňa padalo, môj svet sa rozpadol. Nakoniec som dospela k záveru, že každý človek musí naplniť svoj osud, a že by bolo príliš zbabelé pred ním utiecť.“

Dnes má francúzska herečka ťažké srdce predovšetkým na režisérov a producentov, ktorí ju kvôli veľkej hereckej úlohe ochudobnili o možnosť vyniknúť aj v iných filmoch. Michèle si stále s láskou opatruje všetky šaty, ktoré nosila Angelika. Odkúpila ich pri rozpredávaní rekvizít z filmu. 

Aj napriek všetkému, čím si táto dáma s typickým francúzskym šarmom prešla, dodáva: 

„Vedzte, že som žila krásny život aj napriek všetkým stratám a prehrám.“

autorka: ivana


Zdroje: https://zena.sme.sk/c/8112595/michele-mercier-angelika-mi-znicila-karieru-i-zivot.html, https://www.gala.fr/stars_et_gotha/michele_mercier

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.