Príbeh zneužívania detí, kolaps systému?

Šokujúci príbeh, v ktorom podľa jej slov už žiadna inštitúcia nevie, alebo nechce pomôcť, zverejnila poslankyňa NR SR Natália Blahová. Ako nástroj na zverejnenie použila blog Denníka N.
Príbeh sa odohráva v resocializačnom stredisku “Čistý deň” v Galante a hlavnou postavou je 14-ročné dievča, ktoré bolo po experimentovaní s ľahkými drogami a problémami so správaním zverené do opatery terapeutov v tomto stredisku. Čakali by sme, že dievča v rukách odborníkov bude prospievať a k rodičom sa vráti zdravé a šťastné.
Nie, tento príbeh nie je šťastný a nemá ešte ani koniec.
V resocializačnom stredisku “Čistý deň” sa veci dejú inak a matka sa od dcéry dozvedá, že bola sexuálne zneužitá jedným z terapeutov.

Démonické na celom príbehu je to, že podľa tvrdení poslankyne Blahovej hlavná postava tohto príbehu, 14-ročné dievča nie je jediným, ktoré malo byť zneužité, a terapeut, ktorý ju zneužil, nebol potrestaný.

Od zverejnenia príbehu ubehlo pár dní a jediný, kto konal, bol prezident Andrej Kiska, keď na jeho podnet bol v stredisku “Čistý deň” vykonaný policajný zásah. Policajný zásah nebol úspešný, zamestnanci strediska sú aj s klientami na pobyte v Chorvátsku. Informácia zaznela v reportáži, ktorú odvysielalo RTVS.

Dianie okolo tohto bezbranného dieťaťa sledujem nielen ako šéfredaktorka magazínu Ženy so štýlom, ale aj ako žena a matka. Pýtam sa sama seba, “ako nás a naše deti chráni štát?” Zarážajúci je pre mňa postoj ľudí, ktorí sú kompetentní a povinní riešiť túto alarmujúcu situáciu.
Okolo resocializačného strediska “Čistý deň” v Galante je mnoho nejasností.
Čo robiť, keď v štáte zlyháva systém a tí, ktorí nesú zodpovednosť, dovolia, aby sa diali takéto obludnosti?

Toto dianie oprávnene zdvihlo vlnu emócií a postupne odkrýva mnohé zlyhania. Zároveň dáva možnosť na to, aby sa veci zmenili k lepšiemu, a to nielen v štáte, ale aj v problematike drogovej, sociálnej a rodinnej.


Vaša, tiež so štýlom, Katarína

 

Zdroj:/http://hnonline.sk/slovensko/823830-v-pripade-zneuzivania-dievcata-v-ustave-zasiahol-aj-kiska-policia-tam-isla-marne

Facebook komentár
Katarína Mikle

Katarína Mikle

redaktor

Som zakladateľka komunity Ženy so štýlom. Verím, že ženy majú obrovskú silu a potenciál. A ak sa spojíme, vytvoríme osobné a pracovné priateľstvá, dokážeme zmeniť spoločnosť.