Jedna múdra žena mi vysvetlila, ako funguje osud

V otázke osudu vlastne nemám úplne jasno doteraz. Keď som bola mladšia, verila som, že osud existuje. V štýle, každý, kto sa narodí, má svoju cestu, pevný zoznam, kto bude, aký bude, a tiež to, ako prepláva týmto životom.
Zámerne píšem týmto – veď čo ak tento život nie je prvý a jediný?

Zdalo sa mi to také romantické a zároveň opradené tajomstvom – skrátka, mám nejaký osud, k tomu pripadá nejaký konkrétny manžel v budúcnosti a konkrétny počet detí.
Do karát mi vtedy hralo to, že keď moja mamina (ženy, zvedavé stvorenia) navštívila veštkyňu, tak tá jej z fleku okrem iného povedala, že budem mať dve deti, dvojičky. Mala som asi 10 alebo 12 rokov, takže odkiaľ by to tá veštkyňa mohla vedieť?
Bolo to jednoznačné – proste osud a ona bola taká šikovná, že to jednoducho z toho pevného zoznamu vedela prečítať.

No, dnes to vidím asi trochu inak. Osud taký, aký bol v mojich detských predstavách, asi neexistuje. Čo ale možno pripúšťam, je to, čo mi povedala raz jedna múdra žena. Pýtala som sa jej, v rámci našich rôznych debát, ako funguje osud. Teda, skôr, či je nejaký osud alebo nie. Povedala mi, že určité „medzníky“ (alebo pevné body) v živote dané sú.
Otázne je, akou cestou sa k nim dostaneme. A to už je vecou našej voľby. 

Predstavujem si túto myšlienku ako taký hlavolam, labyrint pre deti.
Každá cesta smeruje k cieľu, jedna je len viac zamotaná a iná menej. Jednou to trvá do cieľa kratšie a druhou dlhšie. Jedna cesta je ako z rozprávky, druhá možno plná nebezpečenstva a nástrah. A týchto ciest je viac a je na nás, ktorou sa vydáme.

Neprezradila mi, ktoré medzníky to sú a ani koľko ich je. Neviem to ani ja. Uspokojuje ma však, že si môžem vybrať, ktorou cestou pôjdem. Či odbočím vľavo alebo vpravo. A potom už len dúfať, že tá moja voľba bude správna.

Lu

Prečítajte si tiež: Ak chcem niečo, čo som ešte nemala, musím urobiť niečo, čo som ešte neurobila

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.