Jarná očista

Už od dávnych dôb sa u nás jar považuje za najlepšie obdobie v roku pre očistenie organizmu. Napríklad v rímskokatolíckej cirkvi je po stáročia známe pôstne obdobie, ktoré trvá 40 dní a končí Veľkou Nocou. V tomto období sa veriaci zdržiavajú mäsitých pokrmov a jedia veľmi striedmo, dosýta sa najesť majú dovolené len jeden krát za deň.  Aj východné smery považujú jar a jeseň za obdobia najviac priaznivé pre očistu organizmu, pretože práve prechody zo zimy do tepla a naopak sú charakterizované najväčším výskytom chorôb.

O chorobách a o tom, čo nám na jar „hrozí“ písať nebudem, pretože nemám rada pohľad na svet z negatívnej stránky a pre mňa platí, že na čo myslíme, to si priťahujeme. Skôr ma vždy zaujímalo hľadať súvislosti, klásť otázky začínajúce detským „prečo“. Prečo sú veci tak, ako sú, a nie inak.

V zime je celkovo náročné ísť na plný výkon, slniečka je málo a potraviny, ktoré máme k dispozícii, sú pre výživu nášho tela menej vyhovujúce, ako napríklad v lete. V zime jeme viac, máme tendenciu menej si vyberať a pozerať sa na výživovú hodnotu toho, čo zjeme, pretože naše telo potrebuje viac energie prijatej z potravín na to, aby sa udržalo v teple a v chode. Preto sa nemôžeme čudovať, že v zime sme náchylnejšie k priberaniu na váhe. Tak ako život v prírode, aj život v našom tele sa spomalí a je to prirodzené. Lenže kým zem sa bráni prijímaniu semienok, ktoré v zime nedokáže pripraviť k životu tým, že zamrzne, naše telo a rovnako naša duša túto ochrannú funkciu nemajú. Rovnako ako v iné ročné obdobia prijímame všetko. Aj to, čo nedokážeme a nemáme energiu spracovať.

Jar je obdobie, keď sa príroda prebúdza k životu, oddýchnutá po zime. Rovnako je to tak aj s naším telom a dušou. Na jar príroda začína žiť, cítiť, vnímať … A my s ňou. Tak dobre známy termín jarná únava má svoje opodstatnenie – sme unavené zo spracovávania všetkého, čo sme do seba v zimnom období vpustili. Vpustili sme toho do seba viac, než sme dokázali využiť. A s prívalom energie z jarných slnečným lúčov sa to všetko hlási o slovo, pýta sa na svetlo, aby to mohlo byť spracované.

Nášmu telu môžeme pomôcť jarným detoxom. Už naše babičky vedeli, ktoré bylinky a čaje  z nich sú na jar najlepšie a ako môžu pomôcť uľaviť pocitom plnosti a ťažoby v tele.

Je dobré s prichádzajúcou jarou opäť začať venovať pozornosť tomu, čo jeme. Nemusíme byť odborníčky na výživu, no keď samé seba počúvame pozorne,  samo telo nám povie, čo potrebuje.

V rámci očisty je dôležitý aj pohyb. Nikde nie je napísané, ktorý druh pohybu je najzdravší, no prirodzene nás to ťahá k tomu, ktorý nám robí radosť, pri ktorom sa cítime dobre. Energia, ktorú sme prijali v zime a uložili v našom tele, by mala byť prejavená. Kráčajme, hýbme sa, tancujme či cvičme, naše telo sa nám poďakuje.

Rovnakú pozornosť si zaslúži aj naša duša, naše myšlienky a pocity. Kým v zime bolo jednoduché urobiť najnutnejšie a ako medvede zaliezť pod deku a uchovať si  energiu na ďalší deň, jarné slnko nás na pokoji nenechá. Všetko nevyriešené, nevypočuté, všetci naši “kostlivci v skrini” za ním vychádzajú ako na zavolanie a pýtajú si pozornosť. Venujme im ju. Počúvajme napríklad svoju nespokojnosť s  postavou, pýtajme sa jej, čo potrebuje na to, aby mohla odísť. Vypočujme si ju a urobme to. Vnímajme naše volania a túžby, pýtajme sa ich, čo potrebujú, aby mohli byť naplnené a urobme to. Urobme to pre ne a urobme to pre seba.

Na jar sa príroda prebúdza a jarné slnko má najväčšiu silu. Príroda je žena. Aj žena má na jar najviac síl.

S láskou Nel

 

Prečítajte si tiež: http://zenysostylom.sk/toto-tajomstvo-krasy-poznala-uz-kleopatra/

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.