Knihy a najúžasnejšie kníhkupectvá na svete

Ticho, typická vôňa a jedinečná atmosféra…V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom, zvyčajne mužov.
,,Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“   (Puškin)
Kniha zohráva veľkú úlohu v živote každého z nás a zároveň pre každého z nás niečo iné znamená. V knihe máme vidieť svojho priateľa a učiteľa zároveň. Pomáha nám rozvíjať fantáziu, rozširovať slovnú zásobu, sústrediť sa, ponúka nám múdre rady do života, utvárať si vlastné názory. Knihy spestrujú náš každodenný život a zasluhujú si našu úctu. Knihy zábavné, poučné, oddychové… všetky majú svoje čaro. Skrývajú v sebe príbehy o láske, nenávisti, vojnách, trápeniach i radostiach knižných hrdinov. A čo je krajšie, ako ponoriť sa do fantázie spolu s hlavným hrdinom, cítiť jeho nálady, trápenia, radosť. A za každou prečítanou knihou stojí autor, kus jeho práce, človek s vlastným príbehom. Aká je Vaša kniha, ktorú práve čítate? Alebo je ich viac? Máte svojho obľúbeného autora? Mojou poslednou knihou je ,,Cudzoložstvo“ od najznámejšieho brazílskeho spisovateľa, najvplyvnejšieho autora posledných desaťročí, menom Paulo Coelho. Jeden z najčítanejších autorov na svete ma fascinuje nielen svojimi dielami ale i vlastným životom.
Páči sa mi osobný príbeh spisovateľa.
V 80.rokoch navštívil Prahu. V mrazivom januárovom čase, počas prechádzky Zlatou uličkou spolu so svojou manželkou, si kúpil obraz od umelca, ktorý tam vtedy osamotený tvoril. Ten mu od radosti, z vďaky nakreslil ešte jeden, portrét Coelhovej ženy, zadarmo. Prekvapený Coelho mu dal zaň aspoň dva malé darčeky, ktoré našiel vo vrecku kabáta. Umelec ho veľmi dojal. Tento rok na jar, sa Coelho vrátil do Prahy po 34.rokoch, aby tu oslávil milión predaných výtlačkov v češtine, na Pražskom hrade. Cez sociálne siete pozval aj umelca, od ktorého si kedysi kúpil obraz a jeden dostal zdarma. Na prekvapenie Paula Coelha a všetkých prítomných hostí na hrade, sa tajomný maliar, umelec Ivan Tomek (pôvodom zo Slovenska) objavil na party. A priniesol aj dva malé darčeky spred rokov, balíček cigariet a zapaľovač. 🙂
„Čítať peknú knihu je nepretržitý dialóg, v ktorom kniha hovorí a naša duša odpovedá.“ (André Maurois)
Kúpa kníh má svoje čaro. Nezameniteľná atmosféra s typickou vôňou, ktorú nič nenahradí. A verte, ak si už budete kupovať knihy, či už za účelom oddychu, či vzdelávania sa, že môžete prežiť pri tom aj nevšedný estetický zážitok. Neveríte? Na svete existujú kníhkupectvá tzv. ,,Raj pre milovníkov kníh“. A patria medzi nich aj tie na Slovensku!
Tu je zopár z nich:
ANGLICKO
Za najkrajšie anglické kníhkupectvo sa považuje Daunt Books v Londýne. V strede obchodu je dlhá miestnosť s bočnými galériami, ktorej dominuje nádherné oblúkové okno. Knihy sú tu rozdelené podľa krajín a nie podľa námetu. A tak je toto kníhkupectvo rajom je pre klasických čitateľov, i pre milovníkov cestovania.
TALIANSKO
Benátske kníhkupectvo Libreria Acqua Alta asi nepoteší tých, ktorí majú radi všetko usporiadané. Čo sa však na prvý pohľad javí ako jeden veľký chaos, je v skutočnosti jedinečnou atmosférou, ktorú by ste si pri návšteve mesta nemali nechať ujsť. Staré aj nové knihy sú tu doslova všade a chvíľku vám asi potrvá, kým si z ponuky vyberiete. Na tomto mieste však máte reálnu šancu objaviť skutočný klenot.
PORTUGALSKO
V srdci portugalského Porta je skutočný klenot architektúry, kníhkupectvo Livraria Lello & Irmão. V budove neďaleko námestia sa s literatúrou obchodovalo už v 19. storočí. Svoj prekrásny secesný interiér získala však až v roku 1906. Odvtedy sa kníhkupectvo pýši detailne vypracovanými drevenými povrchmi, širokým schodiskom aj vzácnymi oknami, detailami, ktoré učarovali aj spisovateľke J. K. Rowlingovej a tá ich opísala v knihách o Harrym Potterovi.
FRANCÚZSKO
Neďaleko Boulevard Saint-Germaine v Paríži nájdete jedno z najznámejších nezávislých kníhkupectiev v Európe Shakespeare & Company. Budova s výhľadom na katedrálu Notre Dame zo začiatku 17. storočia. V minulosti toto miesto navštevovalo množstvo uznávaných spisovateľov od Voltaira po Hemingwaya. Aj dnes sem prichádzajú nádejní literáti v nádeji, že tu vytvoria svoje veľdielo. Kým sa im to podarí, za malú výpomoc tu môžu bývať a využívať jednu z 13 postelí.
SLOVENSKO
Na zoznam najkrajších kníhkupectiev zaradili laici aj odborníci aj kníhkupectvo Alexis v Bratislave. Zaujal ich interiér bývalej továrne na cverny, vysoké stropy a drevené kaskády, na ktorých sa dalo sedieť. V lete 2013 však napriek uznaniu predajňu v areáli Cvernovky po troch rokoch zavreli. Štafetu predaja literatúry so zaujímavým interiérom prebralo kníhkupectvo Martinus, ktoré ma niekoľko prevádzok.

Nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou.

Krásne letné čítanie.

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.coelho.cz/

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.