Čo tak zažiť levanduľový deň? Alebo kúsok Provensálska? Levanduľový festival?

Máte radi levanduľu? Voňajúce lány široko ďaleko, fialová farba… najčastejšie bledomodrej až tmavofialovej farby, no môžu byť aj iné kultivary – biele, žlté alebo ružové. Predstavte si, že Vás pohlcuje levanduľová vôňa, že ste ňou nasiaknutí… Ako chutí levanduľa?Levanduľové listy tvoria nedeliteľnú súčasť Provensálskeho korenia.
Chcete byť plní vitality? Vyskúšajte levanduľu.
Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Levanduľa sa používala už pred viac ako 2500 rokmi v starovekom Egypte, kde sa využívala pri mumifikácii. Starí Gréci poznali blahodárne účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa. lavender_sunKvety levandule obsahujú veľa blahodarných silíc, tie svojimi účinkami upokojujú nervový systém a majú protizápalové účinky. Pôvodom levandule je Stredomorie, jej pestovanie sa stalo obľúbené aj v iných krajinách, už aj na Slovensku. Kvety sa zberajú pred rozkvitnutím a sušia sa zviazané vo zväzkoch zavesené na suchom mieste. Použitie levandule je všestranné, kozmetické, liečivé i estetické.
Čo tak zažiť levanduľový deň? Alebo kúsok Provensálska? Levanduľový festival?
Z našich končín poznáme samozber jahôd, ale existuje aj samozber levandule na levanduľovom poli. Malebná maďarská dedinka Tihány neďaleko Balatonu s nádhernými scenériami, asi dve hodinky cesty, ktorej hovoria maďarské Provensálsko, ponúka túto možnosť. Môžete zájsť na veľké polia v blízkosti mesta. Tam si za malý poplatok nazbierať určené množstvo levandule a skúšať z nej rôzne výrobky. Takto sa s ňou dostanete do bližšieho kontaktu a budete mať z celého festivalu naozaj nezabudnuteľný zážitok. A možno sa tam stretneme.
Ak už sa dostatočne pokocháte lánmi a vôňou levandule, môžete nazrieť do bohatej histórie samotného mestečka. V Tihány sa nachádza benediktínsky kláštor z roku 1055, ktorý môžete taktiež navštíviť. Je z neho nádherný výhľad na okolie a pri pohľade na Balaton budete mať chvíľkami pocit, že sa nachádzate niekde pri mori. K tomu máte možnosť vidieť múzeum bábik alebo Panoptikum, historické múzeum voskových figurín s maďarskými kráľmi a najslávnejšími pirátmi sveta. Príjemným zážitkom je tiež prechádzka mestečkom s typickou ľudovou architektúrou. Domy ovešané sušenými paprikami, či cibuľami a nádherný výhľad na jazero Balaton. Samozrejmosťou sú stánky s rôznym tovarom, ktorý je vyrobený práve z tunajšej levandule. Určite by ste mali ochutnať príjemne aromatickú zmrzlinu. A domov by ste nemali odísť ani bez levanduľového džemu, či vynikajúcej levanduľovej čokolády. Alebo taký čaj o piatej, kde sa ako inak podáva levanduľový čaj.lavender_tea
Využitie:
Voňavé levanduľové vrecúška krásne prevoňajú náš domov. Uložené v šatníku zas bezpečne odpudia mole.
Taktiež mravcom táto rastlinka veľmi nevonia. A aj komáre sa budú vyhýbať miestam, kde ucítia vôňu levandule. Navyše kytička s levanduľou nám skrášli prostredie.
Alebo taká levanduľová masáž celého tela. Unavené telo sa bude cítiť omnoho lepšie.
Ak potrebujete ošetriť pokožku po opaľovaní alebo popálení, levanduľa je vhodný pomocník. Tiež sa používa pri liečbe ekzémov a plesní. Levanduľový čaj je dobrý pri migréne. Tinktúra zas pomáha pri vypadávaní vlasov. lavender_oilVýborné je nakvapkať si olej z levandule do arómovej lampičky, budete sa cítiť príjemne, uvoľnene. Dnes má levanduľa využitie aj v kuchyni.
V malom množstve pridané listy levandule do šalátov, či k mäsu a rybám sa môžu skombinovať aj s rozmarínom, bazalkou, či cibuľou. Pridať ju možno i k ryži, do omáčok, koláčov, nátierok alebo len tak do jogurtu s ovocím, či do drinkov. Levanduľu do jedla treba pridávať s citom, má totiž svojskú prenikavú chuť a vôňu.
Vraj Kleopatra použila parfum s vôňou levandule k tomu, aby zviedla Caesara a Marca Antonia.
V jazyku kvetov, levanduľa znamená oddanosť, šťastie, radosť, úspech…

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.