Anna Boleynová, odmietla titul oficiálnej milenky: ,,Kráľovná alebo nič“, boli jej slová…

Anna Boleynová, tá, ktorá odmietla titul oficiálnej milenky: ,,Kráľovná alebo nič“, boli jej slová… A kráľovnou sa stala.

Anna sa narodila niekedy okolo roku 1510 ako najmladšie dieťa nie príliš majetného šľachtica Tomasa Boleyna. Mala staršiu sestru Mary a brata Georga. Asi ako dvanásťročná spolu so sestrou Mary boli vybrané za družičky sestry Henricha VIII., Márie. Tá sa mala vydať vo Francúzsku za kráľa Ľudovíta XII.. Kráľ bol už starý a po roku zomrel. Mária sa tajne vydala za vojvodu zo Suffolku, a preto musela z Francúzska odísť. Mladučká Anna tam ale zostala ešte zopár rokov, ako dvorná dáma. Dostalo sa jej patričného vzdelania.

Muž, ktorý sa Anne zapáčil sa žení s inou

Anna nemala núdzu o nápadníkov. Dvoril jej aj samotný francúzsky kráľ. Do žiadneho sa však nezamilovala. Keď mala dvadsaťdva rokov, vrátila sa späť do Anglicka. Stala sa dvornou dámou kráľovnej Kataríny Aragónskej, manželky Henricha VIII.. Z Anny bola príťažlivá kráska a ctiteľov mala nadostač. Zapáčil sa jej Henry Percy, hlavný radca samotného kráľa. Henryho si však nadriadený zavolal s tým, že Anna Boleynová nie je pre neho vhodná partia. Je nemajetná. A tak sa Henry oženil, ale s inou ženou. Anne zakázali pobyt na dvore a vrátila sa naspäť k otcovi, chudobnému šľachticovi.

Annina sestra sa stáva kráľovou milenkou

Medzitým sa jej sestra Mary stala kráľovou milenkou. Kráľ si totiž spestroval chvíľky mladými ženami. Jeho manželka už bola postaršia a pôrodmi stratila peknú postavu. Nebola preňho príťažlivá. Annina sestra Mary sa medzičasom vydala, avšak milenkou ostala naďalej. Ale len dočasu… Prihovorila sa u kráľa za svoju sestru, aby sa aj ona mohla vrátiť na dvor.

Kráľ sa zamiluje do Anny

Keď Henrich uvidel Annu, okamžite sa zamiloval. Hovorí sa, že bola krásna. A hoci mala výšku ako ostatné, malé prsia, dokonca vraj o jeden prst na ruke viac (čo sa nemusí zakladať na pravde), mala niečo iné. Neuveriteľný sexepíl, zamatovú pokožku, husté havranie vlasy, štíhly krk a čierne uhrančivé oči. Jej výzor bol netradičný a mnohým preto učaroval. Tak, ako aj samotnému kráľovi.

,,Kráľovná alebo nič“, je odpoveď Anny na kráľovu ponuku, aby sa stala jeho oficiálnou milenkou

Anna si svoju výnimočnosť ,,užívala“. ,,Veľkorysý“ kráľ dal jej otca povýšiť a Anne ponúkol ,,titul“ oficiálnej milenky. S tým ale kráska nesúhlasila. ,,Kráľovná alebo nič“, boli jej slová…

Rozhodla sa, že bude jedine jeho ženou a nikdy nie milenkou, ako to urobila sestra Mary. A Henrich posilňovaný túžbou po synovi súhlasil. Bol do Anny zamilovaný. Svedčí o tom i množstvo zaľúbených listov. Písanie listov pritom z duše nenávidel. (Niektoré sú uschované vo vatikánskej knižnici). Zaľúbený kráľ s Annou trávil množstvo času, kupoval jej drahé dary, šaty, šperky a túžil len po jednom, aby sa stala jeho ženou. K tomu bolo potrebné zbaviť sa ,,starej“ Kataríny Aragónskej, zákonitej manželky. Pápež však rozvod nechcel povoliť. Ľud sa búril, kráľovnú Katarínu mal rád, Annu Boleynovú nenávidel.

Anna sa stáva napokon kráľovou milenkou a neskôr ako tehotná, kráľovnou

Písal sa rok 1532 a Anna sa podvolila. Stala sa napokon kráľovou milenkou. Čoskoro ostala tehotná. Henrich hnaný túžbou po dedičovi trónu, potreboval vzťah čo najskôr legitimovať. Dúfal, že na svet príde vytúžený syn, a preto si Annu v januári 1533 vzal. Tajne. A hoci jeho právoplatné manželstvo nebolo zrušené, nevadilo mu to. Práve Anna bola tou, čo spôsobila najväčší rozruch v anglickej histórii, tou, čo primäla kráľa na zatrpknutosť na katolícke náboženstvo. Prešiel teda na protestantské. A každý, kto bol proti a nesúhlasil, dostal trest smrti. Henrich bol neúprosný.

Nakoniec dosiahol zrušenie manželstva s Katarínou. Keď bola Anna korunovaná, namiesto tradičného ,,Boh ochraňuj kráľovnú“, ľudia kričali haniace slová na Anninu adresu. Anna však bola spokojná a hrdá, že dosiahla svoje. Už počas jej tehotenstva prelietavý kráľ obletoval iné ženy, dvorné dámy. 7. septembra 1533 sa im narodilo dlho očakávané dieťa, žiaľ dcéra. Kráľ sa veľmi nahneval, ale pochopil, že Anna je mladá a má ešte šancu porodiť mu syna.

Následník trónu po narodení zomiera a kráľ sa chce Anny zbaviť

O rok neskôr sa konečne narodil syn, no hneď po narodení zomrel. Anna mala už svoje dni zrátané. Vedela, že ako milenka mala na kráľa obrovský vplyv, no ako jeho žena, ho dávno stratila. K tomu všetkému sa snažila rozoštvať Henricha proti jeho najstaršej dcére Márii, ktorú mal s Katarínou. Dcéra Mária nechcela uznať manželstvo svojho otca a matky za neplatné a seba za bastarda, aj za cenu, že už nikdy neuvidí svoju matkou. Keď časom Anna opäť potratila, Henrich to zle znášal. Navyše mal už v hľadáčiku svojej túžby novú dvornú dámu, Jane Seymour. A tak sa Anny potreboval, ako inak, zbaviť.

Anna je obvinená zo zrady a z cudzoložstva

Za pomoci svojich ,,priateľov“ obvinili Annu zo zrady a z cudzoložstva (na čo si zohnali svoje dôkazy). Kráľ podpísal rozsudok smrti. Keď ju obvinili, Anna začala byť hysterická. Kráľ sa však údajne k Anne zachoval ,,milosrdne“ a ušetril ju smrti upálením. Splnil jej dokonca posledné želanie, aby nebola sťatá anglickým spôsobom sekerou, ale francúzskym, mečom.

Anna je popravená sťatím

Stalo sa. Popravili ju 19. mája 1536. Jej posledné slová pred odseknutím hlavy boli:

,,Nie som tu, aby som vám kázala, ale aby som zomrela. Modlite sa za kráľa, lebo je to dobrý človek a ku mne sa vždy správal tak vľúdne, ako to len bolo možné. Z dcéry prostého šľachtica ma povýšil na markízu, z markízy na kráľovnú, a pretože vyššieho postavenia už nemôžem tu na zemi dosiahnuť, udeľuje mi korunu mučenícku. Nikoho neobviňujem, že zavinil moju smrť, ani sudcu, ani nikoho iného, lebo som bola odsúdená po práve tejto krajiny a umieram dobrovoľne. Modlite sa za mňa. Bože, zmiluj sa nad mojou dušou. “

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Katarína Parrová, šiesta manželka kráľa Henricha VIII.

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.