Piešťany sa zmenia na kvetinový raj – ,,Victoria Regia“

Piešťany a ,,Victoria Regia“: 21. -25. september 2016.

Piešťany, mesto s liečivým bahnom a prameňmi, v týchto dňoch rozkvitne do krásy. Kúpeľná promenáda sa premení na kvetinový raj. Vyzdobené alegorické vozy v centre a na Kúpeľnom ostrove potešia oko návštevníkov.
V dňoch od 21. do 25. septembra sa bude konať 23. ročník dní floristiky s názvom ,,Victoria Regia“. Ide o aranžovanie kvetov s medzinárodnou účasťou. Súťažiaci budú predvádzať svoje schopnosti v rôznych kategóriách – základné školy, záhradnícke školy a profesionáli. Súťažné práce sa vystavia v kultúrnom spoločenskom centre Fontána.
V sobotu 24. septembra v centre mesta a na Kúpeľnom ostrove návštevníci zažijú kvetinové korzo, alegorické vozy, ale i pešie alegórie a sprievodný program.

Kúpeľné mesto Piešťany je medzinárodným strediskom liečby reumatických chorôb, a tiež významným regionálnym centrom kultúry, školstva, športu a rekreácie. Samotné mesto sa datuje písomnou zmienkou z roku 1113. Dejiny mesta sú úzko spojené s rozvojom kúpeľníctva. Termálne vody na liečbu využívali už starí Gréci a Rimania, pričom dobu rímsku by sme mohli nazvať obdobím rozkvetu kúpeľníctva. Z tohto obdobia pochádza aj informácia o liečivých účinkoch bahna. Dokonca osobný lekár troch cisárov, Ferdinanda I., Maximiliána II. a Rudolfa II., vo svojom diele ,,Päť kníh lekárskych rád” odporúčal, aby liečebná kúra termálnych vôd a bahna trvala mesiac až 40 dní.
V roku 1772 sa v Piešťanoch objavil významný balneológ, profesor Henirich J. von Cranz. Po jeho návšteve postavili prvú stálu budovu kúpeľov, dosiaľ sa používali iba jamy vykopané v zemi. V medzivojnovom období navštevovalo mesto desaťtisíce kúpeľných hostí, medzi nimi mnohé významné osobnosti, napr. aj indickí maharadžovia. V rokoch 1889 si rodina Winterovcov prenajala kúpele za 30 000 zlatých ročne od grófa Erdödyho. Rodina zmenila charakter kúpeľného mesta Piešťan na nepoznanie. Stali sa z nich svetoznáme kúpele na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva.

Prajem krásny kvetinový zážitok.

Vaša Iwka

Zdroj:/http://www.hotelmaj.sk/kupele-piestany/historia-kupelov-v-piestanoch/

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.