„Svet je plný úžasných vecí. Nikdy sa nevzdávajte príležitosti vidieť ich.“ J. K. Rowling

Joanne Rowlingová, známa ako J. K. Rowling,  je britská spisovateľka, scenáristka a filmová producentka. Od detstva milovala knihy, bola rojkom a rada si vymýšľala príbehy. Knižná séria s názvom Harry Potter jej zmenila život. Predala vyše 500 miliónov výtlačkov a jej knihy o mladom čarodejníkovi si získali pozornosť na celom svete. 

V živote čelila mnohým prekážkam

Jej život ale nebol od začiatku rozprávkový a Joanne si musela prejsť rôznymi prekážkami. Práve tie ju posúvali vpred a dnes si ocenená slávna autorka môže žiť šťastne s vedomím, že všetko, čo má, získala vďaka sebe.

Už ako žiačka veľmi rada písala. Učitelia ju v tom podporovali, pretože bola nesmelá a hanblivá. Stále so sebou nosila poznámkový blok, do ktorého si ustavične niečo zapisovala. Keďže ju neprijali na Oxford, študovala na Univerzie v Exeteri, kde sa venovala francúzštine. Po skončení bakalárskeho štúdia žila v Londýne a vystriedala niekoľko zamestnaní. 

Nezamestnaná matka samoživiteľka, upadajúca do depresií so samovražednými sklonmi

Pred vyše 20 rokmi z nej bola neznáma nezamestnaná žena, matka dcéry, o ktorú sa sama starala. Žila z 80 eur týždenne, upadala do depresií a mala samovražedné sklony. Dnes o tom hovorí otvorene a nehanbí sa za to, pretože sa jej podarilo znova vstať a plniť si svoje sny

Život jej zmenil nápad, ktorý dostala počas cesty vlakom z Manchesteru do Londýna.

Prvé vety napísala na papierové obrúsky a po skončení cesty mala v hlave takmer celú prvú časť. V tom čase, ako si v hlave premietala čarodejnícky svet, jej po ťažkej a dlhej chorobe zomrela matka. Práve vďaka nej získala pozitívny vzťah ku knihám a jej stratu znášala veľmi ťažko. Istý čas žila v Portugalsku, kde vyučovala angličtinu ako cudzí jazyk. Tam sa zoznámila so svojím prvým manželom. Po narodení ich dcéry prišla ďalšia bolesť – jej manžel mal agresívne sklony a vyhodil ju dokonca z domu. Nasledoval rozvod a ťažký život s dcérou, ktorý bol až na hranici chudoby. 

Najlepšou terapiou bolo písanie príbehu o Harrym Potterovi, ktoré trvalo päť rokov.

To ešte netušila, aký ošiaľ a celosvetový úspech jej kniha vyvolá. Musela sa ale najskôr vysporiadať s odmietnutím jej rukopisu. Jej fantasy román bol považovaný za príliš zložitý pre deti či príliš dlhý a nezaujímavý. Rowlingová sa však nevzdávala a svoje prvé veľké dielo poslala ďalším literárnym agentom. V roku 1996 sa o vydanie prvého dielu o hrdinovi z Rokfortskej strednej čarodejníckej školy postaralo vydavateľstvo Bloomsbury. Oslovili ju s tým, aby začala pracovať, pretože z knihy pre deti nie je veľká šanca zarobiť si. Kniha sa ale postupne stala bestselleromKaždý titul dosiahol rekordný úspech.

Autorka za knihu Harry Potter a Kameň mudrcov získala svoje prvé ocenenie, počet výtlačkov sa znásoboval a čitatelia boli príbehom ohromení. Za peniaze, ktoré dostala, si kúpila s dcérou byt v Edinburgu. A prišiel aj pokoj na duši. 

V roku 2001 bola premiéra prvého filmu, potom nasledovali ďalšie série a popularita J.K.Rowlingovej narastala. V tom istom sa roku sa vydala druhýkrát a o dva roky sa jej narodil syn. 

Harry Potter dnes nie je len kniha či film o mágii a kúzlach, je to aj globálna značka a jeho autorka je vďaka nápadu, pisateľským schopnostiam a vytrvalosti miliardárkou. Financie z knihy venuje aj na charitatívne účely. 

„Je dôležité si uvedomiť, že všetci máme v sebe kúzlo.“

autor: ivana


Zdroje: https://www.podnikajte.sk/zahranicne-pribehy/rowlingova , https://time.com/4421601/jk-rowling-inspirational-quotes/
Foto: flickr.com

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.