Udalosti posledných dní ma mrazia

Hoci môžeme povedať, hurá, zima je už (konečne) na ústupe a teplomer ukazuje plusové hodnoty, udalosti, ktoré sa stali v predchádzajúcich dňoch na Slovensku, ma mrazia. Veľmi.

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v pondelok. V utorok prišla ponuka zo strany vlády, ktorá znela milión eur v podobe kešu za informácie o tejto vražde. O polnoci bol zverejnený nedokončený článok Jána Kuciaka, ktorý hovoril o prepojení talianskej mafie a politiky. Streda sa niesla v znamení niekoľkých „odchodov“ z politiky, pretože situácia začala byť neúnosná. Celý svet už vedel, že slovenský novinár bol zavraždený a rovnako aj zahraničné médiá informovali o jeho poslednom, nedokončenom článku. Až vo štvrtok sa polícia odhodlala zadržať niekoľko ľudí v súvislosti s touto vraždou a vykonať domové prehliadky. Zároveň v tento deň nemálo ľudí oslavovalo MDŽ spolu s premiérom našej krajiny, podľa ktorého slov, chce vyhrať ďalšie voľby, chce zostaviť ďalšiu vládu a navyše, našej krajine sa darí. Hej, ťažko si predstaviť, vzhľadom na udalosti posledných dní, že by sa nám mohlo aj nedariť… V piatok som sa spolu s približne 20 000 ľuďmi zúčastnila občianskeho pochodu v Bratislave na pamiatku týchto dvoch mladých ľudí. Nepochodovali sme len my, pochodovalo sa v mnohých mestách nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V nedeľu sme mohli vidieť skutočnú estrádu, ktorá pokračovala až do pondelka. Počínajúc divnými otázkami, konšpiračnými teóriami končiac. Topiaci sa aj slamky chytá, tak sa to hovorí?

Situácia je taká, že zavraždená dvojica je pochovaná. Nedokážem si ani predstaviť, čo ich blízki musia prežívať a čo musia cítiť.

Ako toto celé dopadne, to asi nik z nás nevie a môžeme sa len domnievať. Kamarát mi napísal, že je za dôkladné a intenzívne riešenie vraždy, nie za zvrhávanie vlády. Ihneď som mu odpísala, že tu bude zrejme problém v tom, že vzhľadom na informácie, ktoré máme, sa zdá, že s touto vládou možno nebude to vyriešenie vraždy dôkladné a intenzívne, a preto som za obe varianty. Najlepšie, nech sa udejú súbežne.

Lu

Prečítajte si tiež: Laura Codruta Kövesi: Rumunská „Pani Spravodlivosť“

Foto:/SME – Jozef Jakubčo

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.