V náruči ministra propagandy

Vtiahla ma do svojho príbehu, a ja som ani nevedela, ako sa to stalo. Dostala ma natoľko, že som s ňou strávila hodiny a hodiny. Životopisná kniha Úteky, ktorú podľa jej rozprávania napísal Jozef Škvorecký, dokument Zkáza krásou režisérky Heleny Třeštíkové, či aktuálny kino film Filipa Renča Lída Baarová.

Lída Baarová, talentovaná, krásna a ctižiadostivá česká herečka. Žena, ktorú pozval na čaj Adolf Hitler, žena, ktorá podľahla zvádzaniu jeho ministra propagandy Josepha Goebbelsa, žena, ktorá neprijala ponuku do Hollywodu, žena, ktorá nakoniec strávila vo väzení jeden a pol roka za údajnú kolaboráciu.

S Lídou Baarovou som sa zoznámila cez filmy, príbehy, knihy. Dnes už viem pomenovať to, čo ma nútilo vedieť o nej viac a viac. Bola to najmä jej vnútorná sila, ktorá ma premohla a nadčasovosť jej strhujúceho príbehu. Príbehy, ktoré nás do seba vťahujú, sú príbehmi nás samých.

Najhlbší dojem vo mne zanechal dokument Zkáza krásou, ktorý ma od začiatku dojímal, a miestami až k slzám. Žena, ktorá sa mi v tomto filme prihovárala a rozprávala o svojom živote, bola sama Lída Baarová. Stará dáma, sediaca na pohovke, rozpráva o svojom strhujúcom životnom príbehu, o svojich úspechoch, láskach, radostiach, strachoch, bolestiach. Spieva piesne z mladosti, fajčí si svoju cigaretku a prežíva svoj príbeh opäť. Emócie nie sú hrané, všetko je tak autentické… Chovám veľkú úctu k starším ľuďom, k ich skúsenostiam a nadobudnutej múdrosti, a tak i pri pozeraní tohto filmu s napätím čakám na každé slovo tejto dámy, premýšľam, hľadám odkaz, múdrosť. Dojímavé tu je plynutie času a to, aký je čas možno krutý, nemilosrdný, nikomu nepočká, nevráti, nepožičia. Miestami je vidieť a počuť Lídu Baarovú ako starú dámu a potom ako mladú, krásnu a plnú života. Je to stretnutie so životom bez pozlátky. Stretnutie kde som si i ja opäť naplno uvedomila pominuteľnosť všetkého: krásy, slávy, lásky, majetku… Dokument je plný kontrastov, ktoré ma zvádzali k hlbšiemu zamysleniu sa nad hlavnou hrdinkou, ale i nad sebou samou a svojím životom.

Lída Baarová vlastným menom Ludmila Babková bola žena, ktorej šarm nenechal ľahostajného žiadneho muža. Bola veľmi ctižiadostivá a pracovitá, i vďaka tomu sa presadzuje v nemeckom štúdiu UFA, ktoré je v tom čase považované za európsky Hollywood. Práve ono štúdio je miestom, kde sa Lída prvýkrát stretáva s Hitlerom, ktorý ju po tomto stretnutí pozýva na čaj, vidí v nej svoju bývalú lásku. No Lída je nielen  krásnou a úspešnou ženou, ale i dcérou, ktorá zarobené peniaze šetrí na vilu so záhradkou pre svojho otca a posiela ich do Československa. Jej pracovitosť a ctižiadostivosť ju vedie k tomu, aby sa naučila tancovať, spievať, robiť akrobatiku.

Prvá ozajstná láska Lídy Baarovej bol ženatý Gustav Frőhlich nemecký herec, kolega a idol žien. Na scénu však prichádza Joseph Goebbels, jeden z najvyšších nacistických predstaviteľov, vojnový zločinec, minister propagandy a sofistikovane začína zvádzať Lídu, ktorá sa potáca medzi vzťahom s Gustavom Frőhlichom a Josephom Goebbelsom.

Goebbels Lídu desí i priťahuje zároveň, imponuje jej, že sa nikam neponáhľa a podľa jej slov bol vtipný a veľký herec. Pri prijatí jeho pozvania do zjazdovej haly, kde mal prejav, ho prvýkrát zažíva v jeho živle, nevníma obsah jeho slov, podlieha mu. S Gustavom sa rozchádzajú a Joseph sa do Lídy zamilováva tak šialene, že by opustil kvôli nej aj svoju rodinu, vzor a ideál nemeckého národa so šiestimi deťmi.

Mala som šťastie, že to bol Goebbels, mohol to byť aj Hitler.“ hovorí v dokumente Lída.

Láska Goebbelsa sa stáva požadovačnou, sebeckou, rozkazovačnou a Lída sa jej niekoľkokrát pokúša uniknúť. Ponuka do Hollywodu je jednou z ciest, ako uniknúť z tohto vzťahu. Lída odchádza na kamerové skúšky do Londýna, a ponúkajú jej zmluvu na 7 rokov.

Bola som blbá, povedala som, že si to rozmyslím.“ hovorí nešťastne Lída.

Hollywood sa nekoná, Goebbels povie svojej žene o Líde a ona sa stáva oficiálnou milenkou ministra propagandy. Odstrčená manželka prosí Adolfa Hilera o pomoc, milenecký vzťah na jeho príkaz Goebbels ukončuje. Lída vie, že všetko končí, že musí ísť preč z Nemecka. Odchádza domov do Čiech, keďže aj dvere do Holywoodu sú už zatvorené. „Blbec som bola, to jediné ma mrzí.“ hovorí Lída.

A ako bol jej ďalší život poznačený vzťahom s mužom, ktorý dal Hitlerovi titul Fűrer-vodca, zabil svojich šesť detí, manželku aj seba a do dejín vstúpil ako vojnový zločinec, si prečítate v druhej časti článku:  Z náruče ministra do väzenia

Vaša, tiež so štýlom, Katarína

Facebook komentár
Katarína Mikle

Katarína Mikle

redaktor

Som zakladateľka komunity Ženy so štýlom. Verím, že ženy majú obrovskú silu a potenciál. A ak sa spojíme, vytvoríme osobné a pracovné priateľstvá, dokážeme zmeniť spoločnosť.