“Vyhorený” Obama naposledy presadzujúci Clintonovú, a jeho odkaz

ANN ARBOR, Michigan — Prezident Obama sa cítil trochu sentimentálne.

Vyhrnuté krátke rukávy, prehltnuté samohlásky na konci slov, prišiel jeho posledný deň na ceste kampaňou. Posledný krát pil energiu svojho politického finále.

“Máme ešte jeden deň, Michigan — ešte jeden deň,” povedal, a díval sa ponad dav, v ktorom bolo viac než 9,000 ľudí. No Obama ešte nebol pripravený na koniec.

“Toto bude môj posledný” — odkašlal si — “ možno na chvíľu posledný deň, kedy vediem kampaň.”

Pre Donalda J. Trumpa a Hillary Clintonovú, pondelkových cestovateľov krajinou, je všetko o zajtrajšku. Pre pána Obamu je to sčasti o víťazstve, a sčasti o nostalgii.

No jeho hlavné poslanie bolo presvedčiť voličov celej krajiny, aby v utorok stáli za pani Clintonovou, a vnímali hodnoty a ideály, ktoré ju vyniesli hore a dali silu jej agende.

“Ako prezident som u vás získal za posledných 8 rokov  vysokú mieru dôvery“, povedal Obama,“prosím vás, aby ste mi dôverovali aj teraz.”

“Ja som si už zvolil,” dodal,  “Volil som Hillary Clinton, pretože som absolútne presvedčený, že ak bude ona prezidentkou, krajina bude v dobrých rukách – a vás prosím, aby ste urobili to isté.”

“Milujeme Vás!“

“Aj ja vás milujem,” povedal prezident obyvateľom Michiganu.  “Ale zajtra si vyberiete, či budeme pokračovať na ceste vpred, alebo či všetko vyhodíme oknom.”

“Donald Trump je povahovo nespôsobilý byť vojenským veliteľom“, povedal Obama. „Nie je kvalifikovaný byť prezidentom Ameriky“.

“Nebýva to často, že máte šancu  pohnúť dejiny správnym smerom,” povedal pán Obama. „Toto je jeden z tých momentov. Nenechajte si ho ujsť.”

“Myslím, že sme si tu získali dôveru,” povedal prezident ostro, opakujúc túto frázu trikrát, ako sa díval na obrovský znovuožívajúci automobilový priemysel a uzdravujúci sa výrobný sektor.

Vrátil sa k svojej kampaňovej fráze. Ako vyvolával posmešky recitovaním kritiky na adresu D. Trumpa – neplatí dane, jeho komentáre ohľadne imigrantov, žien a Moslimov – Obama zvolal, „ Nepískajte. Voľte!“

V Durhame sa vrátil k familiárnemu príbehu, keď v roku 2008 na jeho kampaň prišla žena z malého mestečka v Kalifornii, a snažila sa  navštíviť zhromaždenie určené iba pre 20 ľudí.
„Vyhorený! Pripravený odísť!“ kričala.

“Nech prišla na akýkoľvek míting, vždy spravila túto vec“, povedal počas skandovania refrénu pán Obama. “Bolo to zvláštne. Ale po chvíli som sa naozaj tak začal cítiť. Začal som cítiť, že som naozaj pripravený odísť. ”

No nebolo to korunujúcim davom, že sa Obamovi zdalo znovuoživenie jeho kampane tak bolestné.

V Ann Arbor ostal ešte niekoľko minút potom, ako dokončil svoju reč, podával si ruky s priaznivcami a široko sa nich usmieval, kým struny Springsteenovej gitary „ Krajina nádeje a snov“ pulzovali štadiónom, bol to návrat štyri roky dozadu.

Potom sa otočil na päte, a ako ľudia pomaly opúšťali štadión, dvíhali ruky a dávali prezidentovi posledné zbohom, sa iba usmial.

viac na: http://www.nytimes.com/2016/11/08/us/politics/obama-donald-trump.html?action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=span-abc-region&region=span-abc-region&WT.nav=span-abc-region&_r=0

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.