„Vianoce nie sú o otvorení našich darov, ale o otvorení našich sŕdc.“ (Janice Maeditere )
Slovo Vianoce pochádza z nemeckého Weihnachten. V doslovnom preklade to znamená svätá noc. Weih je odvodené od weihen, teda zasväcovať a Nacht je noc.
Sviečka je symbolom svetla a večného života, svieti nám na cestu životom.
Oblátky sú súčasťou Vianoc od stredoveku. Kedysi sa piekli veľmi ťažko nad sporákom alebo otvoreným ohniskom.
Med je symbolom usilovnosti, hojnosti, pracovitosti, zdravia a lásky.
O cesnaku sa tradovalo, že odpudzuje diabla. Ľudia ním natierali zámky na dverách domu, maštale a závory na chlievoch. Už naši predkovia vedeli, že je to prírodný liek. Vojaci rímskych légií museli mať vo svojej výbave hlavičky cesnaku.
Jablká boli súčasťou štedrovečerného stola už v 16. storočí. Ak sa po jeho rozkrojení ukázala hviezdička z jadierok, znamenala zdravie, kríž bol zlým znamením. Hlava rodiny rozkrájala jabĺčko na toľko častí, koľko ľudí práve sedelo pri stole.
Pohár s vodou je znamením života. Naši predkovia mali na stole aj svätenú vodu na pokropenie jedál.
Šošovica je symbolom bohatej úrody a peňazí počas celého roka.
Orechy sa počas Štedrého večera rozhodili do všetkých kútov izby a vyslala sa tak zvesť o Spasiteľovi pre pokoj a mier vo svete a aby do rodiny prúdilo len zdravie a šťastie po celý rok. Každý si pri stole rozbil svoj orech a keď mal zdravé jadro, znamenalo to, že bude zdravý po celý rok.
Vianočný stromček má tiež svoju históriu. Prvýkrát sa spomína v kronike nemeckého mesta Brémy v roku 1570. Kedysi sa zdobil slamenými alebo papierovými ozdobami. Neskôr sa súčasťou výzdoby stali aj anjelikovia z priadze, kolieska medovníkov, hviezdičky či červené jabĺčka a orechy. Neskôr pribudli aj sviečky. Z Nemecka sa tak rozšírili do celého sveta.
Vianočná guľa sa na stromčeku objavila pred viac ako 13 rokmi. Francúz Pierre Dupont si dal v roku 1889 patentovať výrobu tejto obľúbenej ozdoby. Bola fúkaná z jemného skla. Najprv sa vyrábali jednofarebné gule, ktoré sa ozdobili kresbou alebo ornamentmi. Začiatkom 20. storočia sa objavili aj iné tvary – jemné sklenené srdiečka, hviezdičky či snehové vločky. Stromčeky sa nevkladali do stojanov, ale do debničiek s pieskom. Okrem živých stromčekov pribudli aj umelé a stali sa čoraz viac populárnejšie.
Vianočná pohľadnica
Prvá vianočná a novoročná pohľadnica dnešného typu za objavila v roku 1843. Vyobrazená bola na nej šťastná rodina, ktorá sedela za štedrovečerným stolom. Obsahovala krátky text: „Veselé Vianoce a šťastný Nový rok.“ S nápadom zasielania prišiel anglický obchodník Henry Cole, ktorý poprosil svojho priateľa o namaľovanie pohľadnice. Následne sa vytlačilo tisíc kópií, spočiatku bolo veľmi drahé, no v roku 1850 boli pohľadnice dostupné všetkým vrstvám. Keď sa vrátime v čase, už dávno predtým ľudia písali vianočné pozdravy. Napríklad v Starovekom Egypte ich písali na papyrus. V 15.storočí sa pozdravy vyrábali ručne.
Darčeky
Darčeky od Ježiška dostávali deti až v 19.storočí. Vo svete je veľa mien, ktoré majú s rozdávaním vianočných darčekov súvis. Napríklad v Anglicku je to Santa Claus, vo Francúzsku Père Noël, v Holandsku Sinterklass či v Nemecku Weihnachtsmann. V strednej Európe je to Ježiško, v Rusku Dedo Mráz a v Švédsku a v Nórsku sú to škriatkovia.
V 4.storočí žil istý biskup Myry, ktorý sa rád staral o deti, bol veľmi štedrý a rád rozdával darčeky. Z toho vzišlo pomenovanie Santa Claus, sv. Mikuláš, ktorého my oslavujeme 6. decembra.
Imelo
Ďalším symbolom Vianoc je imelo. Už starí Kelti uctievali túto posvätnú a liečivú rastlinu. Germáni ho začali spájať s plodnosťou, preto vznikol aj vianočný rituál – bozk pod imelom. Ak je imelo zelené, znamená šťastie, suché zas nešťastie a zlaté je symbolom bohatstva.
Koleda
Najznámejšia koleda Tichá noc, svätá noc bola pôvodne báseň. Napísal ju kňaz Joseph Mohr a zhudobnil ju učiteľ a organista Franz Gruber.
Prajeme vám šťastné a veselé Vianoce!
autorka: ivana
Zdroje: Gocníková M.: Moja malá kniha o Vianociach, 2020, https://www.vianocnepozdravy.sk/vianocne-pohladnice-historia/, https://www.feedo.sk/blog/lifestyle/moderny-rodic/10-veci-ovianociach-ktore-ste-mozno-nevedeli/