5 komunikačných tipov pre romantický vzťah

Ako si udržať romantiku vo vzťahu? Určite viete, že práve dobrá komunikácia je dôležitá na to, aby ste si zostali blízki. Dobré komunikačné zručnosti sú nevyhnutné, či už ste spolu 2 mesiace alebo 32 rokov.

Podľa psychológov opojný pocit zamilovanosti trvá zhruba 18 mesiacov, nanajvýš 3 roky. Štúdiou vykonanou psychologičkou Biancou Acevedo a antropologičkou Helen Fisher sa zistilo, že je možné udržať lásku pri živote i v dlhodobom vzťahu. Mozgy päťdesiatnikov, ktorí boli v manželstve v priemere 21 rokov, ktoré boli skontrolované po pohľade na fotografiu svojho partnera, ukázali rovnakú úroveň aktivity ako tomu bolo u mladých milencov, ktorí boli spolu v priemere 7 mesiacov. Bol tam však jeden dôležitý rozdiel – u týchto starších párov, mozgové oblasti spojené s úzkosťou neboli dlhšie aktívne; bolo tam viac aktivity v oblastiach spojených s pokojom.

1. Buďte úprimní a zdieľajte svoje pocity
3Dobré vzťahy sú postavené na vzájomnej dôvere a rešpekte. Otvorte sa a porozprávajte sa so svojím partnerom o svojej minulosti, rovnako ako sa s ním porozprávajte o vašich nádejach a snoch do budúcnosti. Hovorte, i keď máte rozdielne názory – či už je to o tom, koho voliť v najbližších voľbách alebo na akú dovolenku by ste chceli ísť. Musíte byť schopní hovoriť aj o kontroverzných témach a rešpektovať sa navzájom. Urobte si čas porozprávať sa každý deň, zdieľať detaily o svojom každodennom živote.

2. Obdivujte silné stránky svojho partnera a prehliadajte maličkosti
Každý deň povedzte svojmu partnerovi ako veľmi obdivujete jednu z jeho silných stránok. Stačí povedať: „Som ohromená tým, akú máš trpezlivosť s ostatnými.“ Alebo: „Ty si taký dobrý kuchár.“ Každý má rád, ak ho ten druhý ocení a zároveň to bude mať pozitívny vplyv na váš vzťah.

3. Robte premyslené gestá
Má váš partner dôležitú prezentáciu, aby získal nového klienta? Pošlite mu predtým povzbudivú textovú správu „veľa šťastia“ a nezabudnite sa na konci dňa opýtať, ako to išlo. Vzťah môžete posilniť aj premyslenými malými darčekmi a gestami. Priniesť domov obľúbené občerstvenie z obchodu, urobiť rezerváciu v obľúbenej reštaurácii či naplánovať spoločný výlet.

4. Naučte sa načúvať
Podľa Elizabeth Bernstein, existujú dve kategórie ľudí – tí, čo hovoria veľa a tí, čo hovoria málo. Sú ženy vždy tie, ktoré hovoria veľa? Nie nevyhnutne, aj keď existujú dôkazy, že pochopenie, hovorenie a počúvanie reči je ľahšie pre ženy, pretože majú viac nervových buniek v ľavej časti mozgu, kde sa jazyk spracováva. Či už ste tá, ktorá reční veľa alebo málo, je dôležité sa naučiť praktizovať aktívne počúvanie. Spoločne by ste si mali nájsť čas na rozprávanie (a počúvanie) každý deň. Dôležité je rešpektovať toho druhého, či už má potrebu rozprávať alebo tráviť viac času v tichu.

5. Hovorte „Milujem ťa“ často
Pre niekoho nemusí byť ľahké dostať tieto dve slovíčka zo seba von. Niektorí ľudia vyrástli v rodinách, kde sa láska nevyjadrovala slovne a novodobé výdobytky tejto doby (komunikácia prostredníctvom e-mailov, mobilných telefónov) môžu sťažovať to, aby ste sa partnerovi pozreli do očí a povedali mu, ako to naozaj cítite. 2Keď sa pozriete do niekoho očí a poviete „Milujem ťa“, mozog uvoľňuje oxytocín. A ak máte stále problémy to povedať, ukážte, že vám na partnerovi záleží a to každý deň, prostredníctvom maličkostí – uvariť mu ráno kávu alebo mu pomasírovať ramená po náročnom dni. Svoju lásku môžete vyjadriť aj iným spôsobom, napríklad „som rada, že si súčasťou môjho života.“ Uistite sa, že váš partner vie, aký je pre vás dôležitý.

Lu

Prečítajte si tiež: Je mužský a ženský mozog rovnaký?

Voľne preložené z http://health.howstuffworks.com/relationships/tips/5-communication-tips-for-romantic-relationships.htm

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.