Hypatia, tá, ktorá dosiahla väčšie úspechy v literatúre a vede, ako ostatní filozofi jej doby

Hypatia s rozumom Atény, postavou Héry, krásou Afrodity, bola poslednou hviezdou antiky, svietiacou svojím prenikavým svetlom na uhasínajúcej oblohe.
Múdra a neskutočne krásna antická žena, s nesmierne tragickým koncom.
Prvá žena učiteľka novoplatónskej filozofie v Alexandrii, rovnocenná mužom, stelesňovala grécku vedu. Jej krása bohyne, múdrosť a postavenie, bolo zároveň nepriazňou jej osudu. Bola pravdepodobne prvým človekom, ktorý tvrdil, že Zem je guľatá. V diele Scholastika, Sokrates o nej písal: „V Alexandrii žila žena menom Hypatia. Dosiahla väčšie úspechy v literatúre a vede, ako ostatní filozofi jej doby.“
Grécka filozofka, dcéra matematika a astronóma, posledného známeho člena a možno i predstaveného alexandrijskej akadémie Thóna z Alexandrie. Narodila sa niekedy medzi rokom 355 až 370 n. l., nie je známy presný dátum. Otec jej od malička vštepoval lásku k vedám a záujem o poznávanie. Dostala vynikajúce vzdelanie práve v škole svojho otca. Nadanej a talentovanej Hypatii bola ponúknutá katedra filozofie. Prvýkrát v histórii sa žena stala profesorkou. Učiteľstvo milovala. Toto postavenie jej zabezpečilo miesto v mestskej rade, a tak sa mohla podieľať aj na riadení mesta. Bola tiež riaditeľkou Alexandrijskej knižnice. Jedným k jej najvýznamnejším žiakom patril Synesios z Kyrény, grécky filozof, básnik, rečník a neskôr biskup. Hypatia to nemala v živote jednoduché. Ženy na ňu hľadeli s nevôľou, volali ju mužatkou, bola to pre nich neskromná slobodná žena, ktorá sa navyše obliekala do odevu filozofa, čo prináležalo len mužom.
Očarujúca, charizmatická a múdra Hypatia mala vždy veľa nápadníkov, ktorých ale odmietala. Žila slobodne a nikdy neprekročila rámec slušného správania sa. Veľa cestovala, dokonca si dopisovala s ľuďmi z celého Stredomoria. K nej domov chodievali nadšení obdivovatelia z ďalekých miest, aby počúvali jej prednášky o Platónovi a Aristotelovi. Viedla niečo ako vedecký krúžok. V tom čase na trón nastúpil jej nepriateľ biskup Kyrill Alexandrijský. Nenávidel ju pre jej slávu, rozum, krásu, pre nezávislosť. Pre svet, ktorý dávala svojim žiakom, pre vplyv, ktorý mala na všetkých vzdelaných ľudí, pre jej obľúbenosť. Vo svojom učení sa ocitla v strete medzi kresťanmi a pohanmi, hoci sa snažila s oboma udržiavať dobré vzťahy. Ani toto nebezpečenstvo ju neodradilo od vyučovania. V osudnom dni 8.marca roku 415 n.l. Keď sa krásna Hypatia vracala domov vo svojom voze, prepadlo ju veľké množstvo vzbúrencov. Odvliekli ju za vlasy do kostola, vyzliekli donaha a nenávistne dobili jej telo.
Popravili ju tým najstrašnejším spôsobom. Ostrými mušľami a črepinami jej zodrali kožu z tela. Telo roztrhali na kúsky. Potom jej ostatky vyniesli z kostola, porozhadzovali po meste alebo spálili. Táto strašná udalosť otriasla všetkými.
Aj Kyrill bol vraj zarmútený touto udalosťou, lebo taká odplata sa vymykala zo všetkých kresťanských a ľudských noriem. Hypatia sa stala obeťou náboženského fanatizmu a okolností. Boli zničené jej diela a rovnaký osud postihol aj alexandrijskú knižnicu. Jej smrť priniesla skazu gréckej kultúry. Alexandrijská škola upadla. V celom Grécku sa už neobjavil nikto, kto by pokračoval vo veľkej a slávnej práci gréckych matematikov. Grécke myšlienky sa nakoniec dočkali opätovného vzkriesenia, matematikmi ako Newton, Descartes a ďalších, ale až po 1000 rokoch.
„Ponechajte si právo rozmýšľať, dokonca rozmýšľať zle, je lepšie, ako nemyslieť vôbec“

Hypatia

Hovorí sa, že keď sa vo voze objavila na ulici, ľudia jej hádzali kvety, plakali dojatím. Nazývali ju ,,Pannou nebies“ alebo ,,Nepoškvrnenou hviezdou“.

Hypatia a jej vynálezy
Vynašla niekoľko prístrojov na destiláciu vody, na stanovenie mernej tiaže vody, podieľala sa pri vývoji astrolábu, dôležitého v astronómii k napodobňovaniu nebeských telies. Rozvinula myšlienky o hyperbolách, parabolách a elipsách. Napísala komentáre k astronomickým prácam. Bola pravdepodobne prvým človekom, ktorý tvrdil, že Zem je guľatá. Jej meno nesie jeden z kráterov na Mesiaci a bola po nej pomenovaná planétka 238 Hypatia.

Vaša Iwka

Pre dokreslenie života Hypatie a doby, v ktorej žila, odporúčame film Agora, ktorý je o tejto výnimočnej žene.
Tu je malá ukážka.

 

Zdroj:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Hypatia

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.