Viem, že mnohí z nás sledujú to, čo sa práve teraz v Spojených štátoch deje, s nemým úžasom. Voľby prezidenta USA, jednej z najmocnejších pozícií na svete, sa stali reality show. Celé to pôsobí dosť bizarne a odpútava to pozornosť od veľkej historickej udalosti – Hillary Clinton je prvá žena v histórii, ktorá je nominovaná na prezidentku USA. Keby bol jej protikandidátom hocikto iný, toto by bol fakt, o ktorom by hovorili všetci. Bohužiaľ, veci sa majú tak, ako sa majú, ale rada by som dnes poukázala na to, čo všetko Hillary za svoj život urobila, a prečo jej táto nominácia patrí právom. Ako všetci vieme, ženy ešte aj v dnešnej dobe musia niekedy dokazovať svojou prácou, že sú kvalifikované. Musia sa snažiť viac, dokázať viac, aby ich ľudia brali vážne.
Hillary má za sebou veľmi ohromujúci kus roboty. My ju máme možno zapísanú v pamäti ako prvú dámu spojenú s neslávnym škandálom okolo aféry jej manžela. Pravdou však je, že Hillary začala meniť svet okolo seba k lepšiemu dávno pred tým, ako sa vydala za Billa alebo vyšla zo školských lavíc.
Ako mladá študentka bola veľmi aktívna a bola v každej komisii, školskej rade a redakcii až do konca svojich štúdií, ktoré dokončila na univerzite Yale. Ako vyštudovaná právnička sa pustila do boja za práva detí a tento boj ju nikdy naozaj neopustil. Začala tým, že prípadom detí a rodín poskytovala svoje právnické služby zadarmo a veľkú časť svojej publikačnej činnosti venovala právam detí. Bojovala za integráciu postihnutých detí do školského systému. Neskôr sa postarala o uľahčenie prístupu k škôlkam, o stabilizáciu školského systému a o uľahčenie adopčného procesu. To všetko počas jej funkcie prvej dámy štátu Arkansas. Ako prvá dáma USA zabezpečila prístup k zdravotnému poisteniu a starostlivosti pre 8 miliónov detí.
Hillary celý život bojovala aj za práva žien. Keď si pozriete jej životopis, spojenie „prvá žena na tomto poste“ sa opakuje veľakrát. Takýmto spôsobom otvorila dvere mnohým ďalším ženám, pretože vždy, keď sa stala súčasťou nejakej rady alebo komisie, začala tlačiť na vedenie, aby na tieto pozície prijali viacej žien. K právam žien sa vyjadrovala dávno predtým, ako to bolo populárne. Svetovo známou sa stala po svojom príhovore v Hongkongu na samite Komisie o ženách Spojených národov v roku 1995. Vtedy radikálny príhovor obsahoval zásadnú vetu: „Ľudské práva sú práva žien a práva žien sú ľudské práva.“ Spustila tak medzinárodnú konverzáciu, ktorá trvá dodnes.
Medzi jej ďalšie prínosy patrí práca za práva LGBT komunity, ktorú už roky podporuje, a taktiež starostlivosť o zdravotne postihnutých ľudí po udalostiach z 11.9.2001. Taktiež pracuje na zlepšení životných podmienok amerických vojakov a veteránov.
Za jej dlhú politickú kariéru mala Hillary samozrejme aj niekoľko škandálov. Každý jeden bol vyšetrovaný niekoľkonásobne (a prehnane). Pravdou však ostáva, že Hillary je celoživotná bojovníčka za práva tých, ktorí to najviac potrebujú. Svojím snažením ovplyvnila a zmenila svet. Ani keď bola postavená do reprezentatívnej roly ako prvá dáma, nezaháľala a bola politicky aktívna.
Keď sa nad tým zamyslíte, Američania nemajú nad čím rozmýšľať. Sám Barack Obama povedal, že „doteraz tu nebol tak kvalifikovaný kandidát. Ani ja, ani Bill, nikto nie je tak dobre pripravený na post prezidenta USA ako Hillary Clinton.“ Dúfajme len, že za veľkou mlákou dostanú do novembra rozum.