Ahoj marec, čo nás čaká?

 

Marec je podľa gregoriánskeho kalendára tretí mesiac v roku. V období okolo 20. marca nastáva jarná rovnodennosť. Slnko pri svojom zdanlivom ročnom pohybe pretína svetový rovník, prechádza z južnej pologule na severnú.

,,Aké je počasie v deň Františky, také zostane 40 dní.“

V rímskom kalendári bol marec zasvätený bohovi Martovi, pretože v tento mesiac sa obyčajne začínali vojenské výpravy. Vraj preto, lebo po zime už boli suché cesty. V marci nastupovali rímski úradníci do svojich úradov a až od polovice 2. storočia pred Kr. sa začiatok roka a nástup úradníkov presunul na január.

,,Ak v marci kukučka kuká a bocian klepotá, dočkáme sa teplého leta.“

Príroda v marci opäť dýcha naplno. Jar klope na dvere, sneh sa topí a niektoré stromy už pučia. Počuť radostný spev vtákov. Vrátili sa z teplých krajín a tešia sa tak, ako my, na prichádzajúcu jar. Hovorí sa, že jedna lastovička jar nerobí. Ozajstnými ohlasovateľmi jari sú zajace, u ktorých skoro na jar začína obdobie párenia.

Spod snehu sa tlačia snežienky a postupne všetky jarné kvety, prvosienky, bledule a iné. Na svoje si prichádzajú i hubári, tí vedia, že k rastu húb netreba veľa, len teplo a vlhko. S marcom pociťujeme teplejšie slnečné lúče a s nimi oveľa viac pozitívnej energie a chuti k prácam vonku.

Mesiac marec sa považuje pre život v záhradke za najdôležitejší. Veľké mrazy už nehrozia, a preto sú vhodné rezy stromov, či ich sadenie. V zeleninovej záhradke pripravujeme hriadky a vysievame reďkovku, karotku, petržlen, špenát, cibuľku, či cesnak. V teplejších oblastiach aj skoré zemiaky. Domovy si skrášľujeme kvetenstvom vhodným na dané ročné obdobie. Tešíme sa z jari.

V marci máme viacero sviatkov. Asi tie najznámejšie sú:
8.3.  Medzinárodný deň žien
20.3. Medzinárodný deň šťastia
21.3. Medzinárodný deň lesov
28.3. Deň učiteľov

Marec je aj mesiac knihy.

A ešte zopár marcových pranostík:
Na Gregora idú ľady do mora.
Koľko dní pred Jozefom teplo, toľko po ňom zima.
Keď je marec daždivý, bude suché leto.

A aké sú ženy narodené v marci?
Sú vraj šarmantné a okúzľujúce. Svedomité matky a chápavé kamarátky. Hovorí sa, že svojho vyvoleného hľadajú dlho a len tak ľahko nenaletia na mužské triky.. 🙂 Ich vzťah býva dlhodobý.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.