Ahoj Február, čo nás čaká?

Február je symbolom končiacej zimy, tiež predlžujúcich sa dní a túžobného očakávania jari. Mesiac, ktorý má najmenej dní v roku.
V nárečiach sa používajú názvy ako malý sečeň, luteň či snežeň.
Február je podľa gregoriánskeho kalendára druhým mesiacom v roku. Má 28 dní a v priestupnom roku 29. Trikrát v histórii mal február 30 dní. Počas tohto mesiaca (lat. znamená februa – očistenie, febris – horúčka) sa v minulosti konali rôzne očistné slávnosti od chorôb a nešťastí. Preto sa mu pridelil najmenší počet dní.

Február je mesiacom chladu. Príroda je ešte zväčša pokrytá bielou prikrývkou a žezlo pevne drží zima. Je to mesiac ideálny pre milovníkov zimných športov.

,,Čo január zameškal, to február doháňa.“

Hrejivým potešením počas studeného mesiaca je zábava. Čas plesov, karnevalov, radovánok a bujarej zábavy, to je čas fašiangov. Sú súčasťou slovenskej tradície. Obdobie fašiangov začína od Troch kráľov a trvá až do Popolcovej stredy. Je to obdobie, keď sa všetci bavia, veselia a hodujú. Po fašiangoch príde štyridsaťdňový pôst, ktorý bude trvať až do Veľkej noci.

Fašiangy sa u nás slávia už asi od 4. storočia, no plesy a bály asi od konca 19. storočia. Dnešné plesy a bály sú naozaj rozmanité. Od školských, kúpeľných, vínnych, včelárskych, mestských či reprezentačných plesov, môžu byť plesy akékoľvek od výmyslu sveta… Ak pôjdete na plesovú maškarnú zábavu, nezabudnite, hovorí sa, že výberom masky vraj odkrývate vnútro seba.

,,Keď sa mačka cez fašiangy na slnci opeká, potom v pôste za kachle uteká.“

Vo februári slávime aj sviatok zaľúbených, svätého Valentína – 14. 2., ktorý sa v našich končinách veľmi dobre udomácnil. Zaľúbenci sa počas neho obdarovávajú nežnými drobnosťami. A najradšej však úsmevom, bozkom, či objatím, ktoré sú tými najkrajšími vyznaniami lásky.

A aké sú ženy narodené vo februári?

Úžasné, ako všetky ostatné. 🙂
Tie februárové vraj jemné, nežné, romantické, typicky ženské. Občas sú aj náladové a rady snívajú. Ak ich však muž podvedie, nikdy, vraj naozaj nikdy mu to neodpustia.

 Zopár pranostík na február:

Ak február muchy vymámi , marec ich podlávi.
Ak je február mierny, je jarný čas potom biedny.
Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnci, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.
Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Vo februári v nás ešte pretrvávajú januárové predsavzatia, ktoré sme si dali v Novom roku. Najlepším radcom na ceste za našimi snami je naša vlastná intuícia. Ak ju počúvame, sama nás k cieľom privedie.

Prajem krásny február, plný optimistických myšlienok a zábavy.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Žena a mama na vlastných nohách

 

Zdroj:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Febru%C3%A1r
http://www.tulacky.sk/ludova-kultura/pranostiky/februar-vseobecne-pranostiky/

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.