Žena a mama na vlastných nohách

Mami, ty stále len pracuješ!

Nemám rada túto vetu. Možno práve kvôli tomu, že je tak pravdivá. Dotýka sa ma na najcitlivejšom mieste, pretože ak by som chcela byť v niečom naozaj dobrá, tak chcem byť dobrá mama. A práve vo chvíli, keď môj puberťák súrne potrebuje odo mňa komentár k jeho videu na youtube (alebo k videu niekoho iného), zaručene sedím za počítačom, prípadne telefonujem s niekým, kto je v očiach môjho syna pre mňa dôležitejší než on.

Má pravdu. Keď svoju pozornosť venujem komukoľvek alebo čomukoľvek inému, je to pre mňa v tej chvíli dôležitejšie. Nie je to pre úspech v práci, prijatie, povýšenie…

Sme so synom iba my dvaja.

Ešte som nevymyslela spôsob, ako byť ženou, mamou – samoživiteľkou a dobrou mamou na jednom mieste a v jednom čase súčasne. Jedna časť mňa by to veľmi chcela ( podobá sa to na dokonalosť), no v poslednej dobe sa vo mne začala ozývať aj iná časť, dovtedy mne celkom neznáma.

Ten tichý hlások vo mne sa občas nesmelo opýta –  čo ak to práve takto má byť?

Už nemám ani dvadsaťpäť, ani tridsať rokov, a dávno si nemyslím, že život pôjde presne tak, ako by som si priala. Skôr sa učím zo svojho života vyťažiť a naučiť sa maximum. Život mi kladie výzvy a ja mu dávam otázky. Nemá nás dvoch kto podporiť, urobiť nákup, či zaplatiť nájom? V poriadku, asi mi to má ukázať, že to zvládnem aj sama, že som možno silnejšia, než si o sebe myslím. Nie je tu muž, ktorý by naučil „krpatého“ ďalší špeciálny free ride trik na kolobežke? No a? Už dlho si ich vymýšľa sám a ide mu to tak dobre, že občas umieram od strachu, aby sa z tej dvojitej otočky v zdraví vrátil na zem.

Takýchto otázok a odpovedí je za deň veľa, veľmi veľa.

Nie vždy je to ľahké. No doteraz sme vždy všetko spolu zvládli. A nakoniec … keď sa tu a teraz dokážem nad týmto všetkým zamyslieť, síce pri počítači, no nie nad prácou…  možno tá jeho veta nebude až tak úplne pravdivá.

Nel

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.