Audrey Hepburn, ikona s nenapodobiteľným pôvabom

Audrey Kathleen Hepburn sa narodila v Bruseli 4.mája 1929. Bola jediným dieťaťom Angličana Josepha Victora Anthonyho Rustona a jeho druhej manželky, holandskej aristokratky Elly Van Heemstra. Mala dvoch nevlastných bratov z maminej strany. Jej otec neskôr začal používať priezvisko svojej starej mamy z matkinej strany, čím sa zmenilo rodinné priezvisko na Hepburn – Ruston.
ZSS_Audrey_textMalé dievčatko dostalo do vienka od sudičiek talent, krásu, slávu i bohatstvo. Ale najskôr si mala prejsť hlbokými traumami a utrpením. Počas jej detstva sa rodičia rozviedli, čo niesla Audrey ťažko. V čase druhej svetovej vojny jej otec sympatizoval s nacistami a o rodinu sa vôbec nezaujímal. Mama vzala deti do Holandska k starému otcovi, aby ich uchránila pred nemeckými okupantmi. Jej príbuzných zastrelili pred očami rodiny za účasť v odboji. Bratov odvliekli do ríše na nútené práce. Nacisti im zhabali celý majetok, stali sa z nich chudáci zo dňa na deň. V čase, keď jej dospievajúce telo potrebovalo výživu, trpela najväčším hladom a zimou. Vážila len 39 kg a aby unikla smrti, musela jesť trávu, žihľavu a kvetinové cibuľky, ktoré vyhrabávala zo zeme. Neskôr trpela astmou, žltačkou, tiež akútnou anémiou a opuchmi končatín. Audrey po vojne získala štipendium na prestížnej baletnej škole. Privyrábala si tancom, tiež drobnými hereckými úlohami. V roku 1953 po drobných úlohách vo filmoch, prichádza ponuka na hlavnú úlohu v novodobej rozprávke ,,Prázdniny v Ríme“. Tá jej priniesla Oscara a otvorila bránu k úspešnej kariére. Zaujala novým typom nežnej krehkej krásy. Vo filme ,,Sabrina“ sa zoznámila s osudovým mužom v jej živote, hercom Williamom Holdenom. Rozprávkový filmový príbeh pre dospelých sa preniesol mladučkej herečke aj do súkromného života. Ich láska však nevydržala a búrlivák a záletník sa jej priznal, že podstúpil sterilizáciu, čo ju ranilo, pretože po deťoch veľmi túžila. Po rokoch sa ešte stretli ako filmoví partneri, no chémia medzi nimi už bola nenávratne preč.

Neskôr si vzala za manžela amerického herca a režiséra Mela Ferrera, s ktorým mala syna. Ani tu jej šťastie neprialo. Manžel bol despotický a žiarlil na jej herecké úspechy. Rozviedli sa. Film ,,Raňajky u Tiffanyho“ z nej spravil žijúcu legendu. Od tej doby sa objavovala v najklasickejších dielach kinematografie. Veľká herečka s tanečným nadaním.

Kultivovaná, inteligentná a krásna Audrey mala svoje hriechy, ako spomína jej syn Luca, ktorého mala s druhým manželom Andreom. Bola doslova závislá od čokolády, mala ju vždy a všade poruke. Milovala cestoviny a zmrzlinu. Špagiet sa nevzdala dokonca ani na cestách a v kufríku vždy so sebou nosila aj olivový olej a parmezán. V jedle si potrpela na pravidelnosť. Čas raňajok, obeda či večere sa musel prísne dodržiavať. Audrey jeden deň v mesiaci dodržiavala aj prísny detox, jedla len jogurt a jablká. Aj keď mala neuveriteľný apetít, nemohla pribrať ani gram. Napriek svojej výške 170 cm a chuti k jedlu, bola stále extrémne štíhla, za čo mohla podvýživa v čase vojny. Od roku 1987 bola oficiálnym veľvyslancom dobrej vôle UNICEF. Cestovala do rozvojových krajín a pomáhala hladujúcim deťom po zvyšok svojho života. „Ak budeš niekedy potrebovať pomocnú ruku, nájdeš ju na konci svojej paže. Keď budeš starší, spomeň si, že máš aj druhú ruku, a tou pomáhaj druhým,“ tvrdila Audrey. Audrey Hepburn skonala vo veku 63 rokov na rakovinu. Žena, legenda, ktorej útly vzhľad riadil vývoj módy a zostal dodnes symbolom elegancie.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.