Hovorí sa, že priemerný človek urobí okolo 35,000 rozhodnutí denne. Niektoré sú rýchle a bezmyšlienkovité, iné vyžadujú pozornosť.
Vo svojej novej knihe svojej novej knihe Ako sa ženy rozhodujú Therese Huston skúma teóriu, ktorá hovorí, že rozhodnutia žien sú rešpektované menej ako mužské – a aký vplyv to na ženy má.
“Existuje obrovský dvojitý štandard, pokiaľ ide o to, ako sú muži a ženy vnímaní vo svojom rozhodovaní,” vysvetľuje Therese, kognitívna psychologička z Univerzity v Seattle.
Therese sa rozhodla napísať knihu po tom, ako sa pozrela na svoju knižnicu: “Na jednom konci boli najpredávanejšie knihy o tom, ako byť skvelým v rozhodovaní – všetky tie knihy napísali muži a predstavovali rozhovory s mužmi, ako sú napríklad obchodníci s cennými papiermi a športovci.
Ženy žiadajú o vstupné informácie, ktoré by im ukázali, ako sa najlepšie rozhodnúť. Toto je však vnímané ako slabosť.
Rozmýšľala o tom, že akonáhle sú tieto ženy pri spoločnom stole, budú ich rozhodnutia brané tak vážne ako mužské, a veľmi tomu neverila. Muži sú rešpektovaní v rámci svojich rozhodnutí viac ako ženy, a to najmä na pracovisku hlavne preto, že existuje predsudok, že ženy nie sú schopné robiť inteligentné voľby v práci.
“Vidíte mierne posmievajúce sa štúdie o tom, že ženy sa príliš dlho rozhodujú, čo majú každý deň nosiť – ale kde sú výskumníci, ktorí skúmajú, ako dlho si muži vyberajú nové auto?” Tieto stereotypy podporujú presvedčenie, že ak chcete, aby sa rozhodnutie urobilo rýchlo a efektívne, opýtajte sa muža. Môžu tiež prinútiť ženy spochybniť svoju schopnosť robiť veľké rozhodnutia.”
Therese sa rozhodla posvietiť si práve na tieto stereotypy.
Najprv zistila, že rys rozhodnosti je veľmi cenený. Štúdie ukazujú, že ide o prvotriednu kvalitu, ktorú hľadáme vo vedúcej pozícii. Štúdie tiež ukazujú, že spoločnosť vidí mužov ako rozhodnejších.
Vedecký výskum však ukazuje, že muži a ženy zápasia s rozhodovaním rovnako. Jediný rozdiel, ktorý zistila, bol počas dospievania – dospievajúce dievčatá sú nerozhodnejšie než dospievajúci chlapci. No je to veľmi malý rozdiel medzi pohlaviami.”
Existujú však určité rozdiely. “Ženy sú viac spolupracujúce,” hovorí Therese. “Ženský šéf sa pravdepodobnejšie bude pýtať na názory členov svojho tímu. Ženy žiadajú o vstup, ktorý im pomôže prijímať lepšie rozhodnutia. Paradoxne sa však toto často považuje skôr za slabosť, než za silu.”
Zistila tiež, že v stresových situáciách na pracovisku muži a ženy robia odlišné rozhodnutia, no výsledky rozhodnutí tímov sú lepšie, ak sú do rozhodovania zapojené aj ženy.
Štúdia za štúdiou podporuje tento názor. Kognitívni neurovedci Mara Mather z University of Southern California a Nicole R Lighthall z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne nedávno študovali spôsob, akým muži a ženy robia rozhodnutia a zistili, že v časoch stresu reagujú veľmi odlišne.
Počas štúdie, ktorá zahŕňala hranie virtuálnej hazardnej hry zistili, že keď prišli do stresu ženy, urobili inteligentné rozhodnutia – prestali byť v predstihu alebo si vzali bezpečné stávky – no muži v tej istej situácii urobili opak, riskovali všetko za šancu na výhru.
Zároveň Therese zistila, že ženy robia lepšie rozhodnutia práve vtedy, keď sú pod tlakom.
Zaujímavé sú aj príklady z jej vlastného života:
Na začiatku kariéry sa jej snúbenec rozhodol opustiť pozíciu, ktorú zastával a presťahovať sa za prácou bližšie k nej. Jeho nadriadení toto rozhodnutie akceptovali, dali mu dobré odporúčania a popriali mu veľa šťastia.
O rok neskôr sa podobne rozhodla Therese. Jej nadriadení však jej rozhodnutie spochybňovali a na záver dostala nie veľmi dobré odporúčania. Dokonca aj priatelia a kolegovia sa pokúšali jej rozhodnutie spochybniť – rozhodnutie, ktoré by bolo rešpektované, ak by ho urobil muž. Zdá sa, že ženské rozhodnutia sú viac podrobované kritike ako tie mužské.
Je to irónia, pretože ženy so svojou prirodzenou schopnosťou myslieť na dôsledky svojich rozhodnutí aj pre ich okolie, bývajú v rozhodovaní ľudskejšie a menej často sa uchyľujú k radikálnym riešeniam.
Nel
Zdroj: telegraph.co.uk