Elegancia, vytrvalosť, prirodzený talent – Catherine Deneuve

 „Muži sú dôležití, ale ženy sú čarovné.

Stala sa tvárou Chanel No. 5, spolupracovala so svetoznámymi značkami ako L’Oreal Paris či Louis Vuitton. Francúzska herečka očarila mužov najmä v 60. a 70. rokoch, no aj dnes je stále šarmantná dáma. Má 81 rokov a stále pracuje. 

Vyrastala v hereckej rodine

Catherine Deneuve, rodným menom Catherine Fabienne Dorléac, sa narodila 22. októbra 1943 v Paríži. Vyrastala v hereckej rodine. Jej sestra zomrela pri autonehode, bola tiež herečkou, a tak bola pre ňu táto dráha akoby predurčená. Jej snom ale nebolo herectvo, chcela sa stať módnou návrhárkou. S hereckou úlohou mala svoju prvú skúsenosť ako trinásťročná. Ako sedemnásťročnú si ju všimol režisér Roger Vadim, s ktorým neskôr žila. Veľký úspech prišiel vďaka muzikálu Dáždniky z Cherbourgu. Veľmi skoro sa stala slávnou, a tak sa začala herectvu venovať naplno. Medzi jej ďalšie skvelé filmy patrí Hnus, Kráska dňa, Posledné metro, Indočína alebo 8 žien. 

„Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia že som silná. Ale som i zraniteľná.“ 

Na francúzskych radniciach tróni jej busta v podobe sošky Marianne. Koncom 60. rokov jej časopis Look udelil titul najkrajšej ženy sveta. Patrí medzi sto najsexi herečiek všetkých čias. Spolupracovala s najlepšími režisérmi. Väčšinou hrala chladné a tajomné ženy s erotickým šarmom, ktoré svoje emócie vedeli skrývať. Nebála sa striedať žánre a hrať rôzne charaktery žien. Zo strany médií bola stále predmetom obdivu, preto sa veľmi ľahko stala symbolom elegancie a neprístupnosti zároveň. 

Ocenenia

Za film Indočína bola v roku 1993 nominovaná na Oscara. V roku 2013 dostala cenu za celoživotný prínos európskej kinematografie od Európskej filmovej akadémie. Je držiteľkou cien Zlatý lev, ceny BAFTA, César Awards,  cien na MFF a iných. 

Osobný život

Ikona francúzskeho filmového priemyslu bola najmä v 60. a 70. rokoch obdivovaná žena, mnohí nápadníci sa snažili získať si jej srdce. Vydala sa za britského fotografa, s ktorým sa po dvoch rokoch rozviedla. Nikdy viac sa už nevydala. Je matkou dvoch detí s dvomi mužmi. Syna má s režisérom Rogerom Vadimom a dcéru so známym hercom Marcellom Mastroiannim. 

„Dnes sa nenosí individualita.“ 

Jedna z najlepšie oblečených žien sveta si všíma, že sa dnešné ženy na seba podobajú, mnohé chcú dokonca vyzerať ako Barbie. Šarm a vkus je jej doménou aj dnes. Radu, ktorú má od svojej matky, dlhé roky praktizuje – vyhýba sa priamemu slnku a pije veľa vody. Potrpí si na kvalitné jedlo a pohár vína. Medzi jej neresť patria cigarety. S pribúdajúcimi rokmi si nikdy nerobila starosti. Uvedomila si, čo je ozaj dôležité. 

CANNES, FRANCE – MAY 21: Actress Catherine Deneuve attends ‘L’Homme Qu’On Aimait Trop’ photocall at the 67th Annual Cannes Film Festival on May 21, 2014 in Cannes, France.

Vždy povedala len to, čo chcela povedať a urobila len to, čo považovala za správne. Jej meno nie je spojené s klebetami a škandálmi, svoje súkromie si stráži. Svoju krajinu vie dôstojne a hrdo reprezentovať na medzinárodnej scéne. Božská diva prekonala v roku 2019 mozgovú príhodu a dnes je stále aktívna.  Jej herecký výkon môžeme vidieť v novom filme Bernadette.

„Žena musí byť inteligentná, mať šarm, zmysel pre humor a byť láskavá. Sú to rovnaké vlastnosti, aké vyžadujem od muža.“

autorka: ivana

Zdroje:
Foto: Shutterstock  
https://www.kultura-osobista.pl/motto-dnia-catherine-deneuve, /https://www.teraz.sk/zahranicie/catherine-deneuveova-ikona-francuzske/749187-clanok.html

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.