Emília Vášáryová – ,,Nevraciam sa do minulosti. Čakám, čo prinesie zajtrajšok.“

Emília Vášáryová, naša žijúca legenda, náš kultúrny klenot.

Narodila sa 18. mája 1942 v Hornej Štubni v okrese Turčianske Teplice. Detstvo prežila v Banskej Štiavnici, kde jej otec učil na gymnáziu. Vyrastala v učiteľskej rodine spolu s mladšou sestrou Magdou. So sestrou často plávali v jazerách, v zime sa na nich korčuľovali a na kopcoch sánkovali. ,,Boli sme neustále v pohybe…,“ povedala raz v jednom rozhovore.
Už odmalička spievala, recitovala, učila sa hrať na klavíri, chodila na balet a gymnastiku. Ako osemročná účinkovala v ochotníckom divadle. Na Hviezdoslavovom Kubíne si ju všimol herec a režisér Andrej Bagar, vtedajší rektor VŠMU a navrhol jej, aby študovala herectvo.
V roku 1964 absolvovala herectvo na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Ešte v tom istom roku sa stala členkou SND, kde hneď zaujala vo veľkých úlohách klasického žánru. V roku 1978 získala titul ,,Zaslúžilá umelkyňa“.
Prvýkrát sa vydala za vdovca, športového lekára Ivana Horského, s malou dcérkou Evou. Stalo sa tak po krátkej asi trojtýždňovej známosti. Manželstvo trvalo sedem rokov. Bolo plné fyzického a psychického týrania. Ivan Horský bol majetnícky, žiarlil na ňu ako na ženu, tiež na jej kariéru. Herečka mala vtedy 28 rokov, rozbehnutú kariéru a doma despotického manžela. Zväzok odsúdený na zánik bil do očí aj jej milovanému otcovi.
„Keď som sa prvý raz vydávala, môj otec mi na to povedal iba: Bolo krave dobre, čo je maďarský variant slovenského: “Bolo somárovi dobre, išiel na ľad tancovať a zlomil si nohu,“ opísala neslávnu reakciu svojho otca herečka.
Aj samotný rozvod s despotickým manželom bol ťažký a zdĺhavý. Herečka si na najtemnejšie obdobie vo svojom živote spomína v knižke memoárov ,,Emília V a tí druhí“, ktorá vyšla k jej jubileu. Z manželstva s lekárom, má jedného syna Tomáša a oficiálne si osvojila aj jeho dcéru Evu.
Rozvod bol právoplatný až v dobe, kedy už herečka čakala dieťa s Milanom Čorbom. Kostýmový výtvarník, umelec, tvorivý autor Čorba sa stal mužom a láskou jej života. V druhom manželstve sa jej narodil syn Juraj. Prežili spolu viac ako 30 rokov krásneho vzťahu, až do jeho smrti v roku 2013.
,,Miloval svoju ženu, láskavo s ňou žartoval a ona sa mu odmeňovala zvonivým smiechom,“ zaspomínal na ich vzťah Milan Lasica.
,,Nevraciam sa do minulosti. Čakám, čo prinesie zajtrajšok.“   (Emília Vášáryová)
Na filmovom plátne sa po prvý raz objavila náhodou, už ako školáčka, a to vo filme ,,Dáždnik svätého Petra“ (1958).
Od začiatku 60. rokov 20. storočia hrala v mnohých filmoch ako napríklad: ,,Majster kat, Drak sa vracia, Živý bič, Balada o siedmich obesených, Červené víno, Medená veža“, či v českom filme spolu s Werichom v snímke ,,Až príde kocúr“. Okrem pravidelných divadelných scén, má za sebou aj bohatú slovenskú a českú filmovú a televíznu tvorbu. Z úspešných českých filmov spomeniem ,,Pelíšky“,,,Kráska v nesnázích“, ,,Nestyda“, ,,Václav“, či ,,Horem pádem“, v ktorom za ženskú úlohu získala Českého leva.
Vo svojich úlohách stvárňuje rôznorodé ženy a zachytáva ich postavy čo najvernejšie. Odborníci ju vraj považujú za herečku svetových kvalít. Stala sa prvou ženou, ktorá získala čestný doktorát Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, a ktorá bola počas hviezdnej kariéry veľakrát ocenená, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.
Aktuálnym filmom skvelej herečky je ,,Eva Nová“, za ktorý si odniesla cenu za najlepší ženský herecký výkon.
V rannej mladosti si Emília Vášáryová priala byť speváčkou, architektkou, či dokonca kvetinárkou. A hoci za svoju vyše päťdesiatročnú kariéru získala veľa ocenení, boli obdobia, kedy túžila po inom povolaní. Najmä vtedy, keď ju potrebovala rodina.
Medzi jej záľuby patrí záhrada, vnúčatá, literatúra a hudba, na ktoré žiaľ nemá toľko času, koľko by si priala.
Ako sa sama vyjadrila:
,,Herecká profesia nie je pre ženy. Byť každý večer kvôli predstaveniu mimo domova nie je jednoduché.“

Pani Emília však ostala verná svojmu filmu a divadlu, za čo jej my veľmi ďakujeme.

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.teraz.sk/kultura/na-ceskej-letnej-filmovej-skole-si-uct/207500-clanok.html
Foto:/http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/emilia-vasaryova-predstavila-snimek-eva-nova/1328508

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.