Eva hebr.‎Chava, podľa ľudovej etymológie „matka všetkých žijúcich“

Adam a Eva

Na Štedrý deň si pripomíname našich prarodičov, Adama a Evu. Adam hebr. znamená človek, ľudská bytosť. Podľa ľudovej etymológie je slovo odvodené od adama – pôda, ten, čo bol utvorený z prachu zeme“.

Eva hebr.‎ Chava je vlastné meno. Podľa ľudovej etymológie „matka všetkých žijúcich“

Keď Boh stvoril človeka Adama, chcel pre neho nájsť vhodného pomocníka, a tak pred neho priviedol všetky zvieratá, ale zistil, že pomoc jemu rovnú medzi nimi nenájde. Preto Adama uspal, zobral mu jedno rebro a z neho vytvoril ženu. Adam tak dostal pomoc sebe rovnú, a tiež spoločnicu, aby nebol osamotený.

Podľa Biblie usadil Boh Adama a Evu do záhrady v Edene, kde žili spolu s Bohom. Avšak Adam s Evou sa dopustili prvotného hriechu a porušili Boží príkaz. Ich previnenie spočívalo v tom, že jedli z plodov stromov poznania dobra a zla, z ktorého ako jediného im bolo zakázané jesť.

Bol to však had, symbolizujúci diabla, ktorý nahovoril Evu, aby jedla a Eva zas nahovorila Adama. Za trest boli obaja z rajskej záhrady vyhnaní a museli s námahou žiť z plodov zeme. Podľa Biblie Adam žil 930 rokov.

Potomkovia Adama a Evy boli Kain, Ábel a Set

Adam a Eva sú jednou z najzobrazovanejších dvojíc vo výtvarnom umení. Už v stredoveku sa ako jedny z mála postáv zobrazovali nahé. Objavujú sa pod stromom poznania, často s hadom ponúkajúcim Eve jablko a vyhnania z raja.
K najznámejším stvárneniam Adama a Evy patrí Michelangelova freska v Sixtínskej kaplnke a mozaika v Bazilike sv. Marka v Benátkach.

Meno Eva dnes

Nositeľky tohto mena sú vraj milé a srdečné. Majú veľa priateľov, ktorí sa ne môžu kedykoľvek spoľahnúť. Za svojou pravdu a názormi si tvrdohlavo stoja. Na rodinu a blízkych nedajú dopustiť. Svojim manželom sú oporou a deťom je vynikajúcim príkladom. Sú skromné a k svojmu šťastiu nepotrebujú prepych. Sú tiež pracovité a nedokážu obsedieť bez toho, aby nič nerobili. Meno Eva prináša svojim nositeľkám spokojnosť. Typickou farbou tohto mena je tmavočervená.

Známe nositeľky mena Eva

Eva Perón – manželka prezidenta Argentíny Peróna. Podporovala volebné práva žien.
Eva Pilarová – česká speváčka a herečka
Eva Krížiková – slovenská herečka
Eva Večerová – slovenská herečka
Eva Pavlíková – slovenská herečka

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Vianoce očami muža

 

http://www.zivotopisysvatych.sk/adam-a-eva/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Adam_a_Eva
http://calendar.zoznam.sk/meno/Eva

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.