Odvážne ženy dostali ocenenie “Biela vrana”

“Odvaha je daná nám všetkým, ale patrí len ,,Odvážnym“

Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Ľudia s odvahou, sú v mnohých prípadoch vystavení nielen morálnej potupe, príkoriu, posmechu, či vyhrážkam. Mnohokrát zažijú i stratu zamestnania a to všetko len preto, že dokážu brániť spravodlivosť, pravdu, či verejný záujem.

Sú medzi nami ľudia, ktorí si zaslúžia náš obdiv za ich občiansku odvahu. Ich osobné príbehy si zaslúžia zverejnenie, medializáciu, aby im ich činy dodali energiu a silu.

Ocenenie ,,Biela vrana“ sa udeľuje odvážnym ľudom okolo nás. Je to poďakovanie za ich podstúpené riziko, ale i možné odsúdenie. Ocenenie, za konkrétne činy, bránenie pravdy a spravodlivosti.

Od roku 2008 udeľujú ocenenie ,,Biela vrana“ občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

Medzi ocenenými bola tento rok bývalá riaditeľka a súčasná učiteľka rómskych detí Monika Podolinská. Pôsobí ako učiteľka na čisto rómskej základnej škole v Muránskej Dlhej Lúke. Pracuje nad bežný rámec povinností s individuálnym prístupom, ktorý má zmysel. Jej osobným ocenením sú aj dobré výsledky detí – žiakov, ktoré vyhrali rôzne súťaže. Cenu získala za vytrvalú a oddanú pomoc rómskym deťom, napriek nepriazni spoločnosti i časti komunity.

Tento rok sa prvýkrát laureátkou stala dokonca aj príslušníčka inej kultúry a to somálska utečenka Khadra Abdile a spolu s ňou pracovníčka charity, Emília Trepáčová. Khadra nemala ľahký osud. V Somálsku bola prenasledovaná. U nás na Slovensku našla útočisko ešte v roku 2013 spolu aj so svojím synčekom Hamzom. Keď nastala utečenecká kríza, nemala to ľahké ani tu. Pre svoje vierovyznanie, vzhľad, bola okrem slovných urážok, bola napadnutá i niekoľkokrát fyzicky. Na verejnosti, v električke, kde ju útočník brutálne napadol tak, že jej stiahol šatku pod krk a škrtil ju. O niekoľko dní zažila, že do nej a jej synčeka hádzal kamene.

Pani Emília Trepáčová bola tou odvážnou, ktorá jej pomohla a pred útočníkom ju bránila, hoci utŕžila facky a poníženie.

Ocenenie získal aj Ján Benčík za odvážne systémové monitorovanie a rozkrývanie extrémistov, napriek vyhrážkami hroziacemu nebezpečenstvu.

,,Odvaha nie je niečo nedosiahnuteľné. Biela vrana nehľadá hrdinov, ktorí by boli svätcami a ku ktorým treba vysoko vzhliadať,“ uviedla Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Laura Codruta Kövesi: Rumunská „Pani Spravodlivosť“


Zdroj:/http://www.ta3.com/clanok/1094582/biele-vrany-su-uz-zname-patri-k-nim-aj-utecenka-zo-somalska.html
Foto:/ http://www.ocenenia.sk/ocenenie/biela-vrana

 

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.