,,Starí rodičia držia naše malé ruky len chvíľu, ale naše srdce navždy.“

Starí rodičia hrajú v našich rodinách veľkú úlohu.
Dávajú lásku, ktorá nemá žiadne podmienky. Dávajú spomienky svojim vnúčatám. Jedinečná príležitosť ukázať im svoju lásku. A je tiež dôležité, aby deti poznali svoje korene, svoj rodokmeň.

Deň starých rodičov – dňa 9.10. 2016.

Deň starých rodičov vznikol na podnet Američanky Marian Lucille Herndon McQuade. Táto žena v domácnosti, matka 15 detí a stará mama 40 detí začala v roku 1970 kampaň za zavedenie tohto sviatku.
V roku 1973 Západná Virgínia ako prvý štát oslávila tento sviatok. Oficiálne bol vyhlásený v roku 1978. Odvtedy sa k tejto iniciatíve pridali viaceré anglicky hovoriace krajiny a krajiny západnej Európy.
Dátumy sa v krajinách rôznia. Kým Amerika oslavuje v septembri prvú nedeľu, po sviatku práce, na Slovensku je to druhá nedeľa v októbri.
Deň je príležitosťou ukázať lásku starým rodičom a oni zas majú možnosť prejaviť svoje city k deťom a vnúčatám a podeliť sa s nimi o svoje životné múdrosti.

V minulosti bolo samozrejmosťou spolužitie viacerých generácií pod jednou strechou. Dnes si to už mnohí nevieme ani predstaviť. Viac generačné súžitie malo aj okrem nie vždy príjemných situácií mnoho výhod. Malé deti nemuseli chodiť do škôlky, čím sa ušetrilo za škôlku či opatrovateľku.
Deti prežívali oveľa viac času na čerstvom vzduchu. Ak bol vzťah so starými rodičmi kamarátsky, vnúčatá prežívali jedno z najkrajších období detstva, na ktoré celý život spomínali. Malé deti vnímajú svet pozorovaním.
Pri generačnom spolužití mali deti možnosť odpozorovať viacero vzorov, napríklad svojich i starých rodičov, pri rôznych činnostiach. Toto všetko funguje v prípade, ak majú starí rodičia dobré vzťahy s vlastnými deťmi.
Dnešní starí rodičia sú často oveľa modernejší a majú veľa záujmov vo voľnom čase. Ak sú však dobré vzťahy v rodine, na svoje vnúčatá si čas nájdu a funguje medzi nimi neopísateľné puto. Oni totiž nemusia vychovávať, ale môžu neobmedzene venovať lásku deťom, bez akýchkoľvek podmienok.

,,Starí rodičia držia naše malé ruky len chvíľu, ale naše srdce navždy.“
Tak ako naši rodičia prevzali štafetu a stali sa starými rodičmi, tak ju raz preberieme i my, aby sme dali spomienky deťom našich detí.
Nechajme sa inšpirovať ,,Dňom starých rodičov“. Darujme im svoj čas, nech im naša prítomnosť pripomenie, že sú pre nás dôležití. Spoločný čas v kruhu najbližších im prinesie šťastie a vnútorný pokoj. Starí rodičia si našu pozornosť zaslúžia a možno bude milým gestom obdarovať ich maličkosťou.

Najznámejšia ,,Babička“ je od Boženy Němcovej
Toto dielo napísala autorka s láskou a úctou ako spomienku na mladosť. Opisovala v ňom život svojej vlastnej babičky.
Príbeh o skutočnej babičke, ktorá prichádza k vnúčatám a tie si ju veľmi rýchlo obľúbia. Babička im ukazuje svoje zvyky a tradície, o ktorých nič vnúčatá nevedeli. Piekla im chlieb, ktorý pre ňu bol božím darom, modlila sa za šťastie a za zdravie všetkých, priadla, starala sa o zvieratá.
Citlivá babička veľmi milovala svoje vnúčatá. Chodila s nimi na prechádzky, rozprávala im rôzne príbehy zo svojho života a strážila ich.
Dedinská babička s bielymi vlasmi a tvárou popretkávanou vráskami učila deti k skromnosti, poznávaniu prírody, zbierali spolu liečivé rastliny. Rada hovorila: „ Kto sám skúsil, porozumie.“ Tieto slová vychádzajú z jej osobnej skúsenosti, ktorá jej pomáhala pochopiť problémy druhých ľudí.
Aj keď je príbeh v mnohom zidealizovaný, je nádherný a dojímavý. Príbeh starej láskavej ženy, ktorá svoje vnúčatá učí múdrosti života a úcte k ľudským hodnotám.

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.obeckucin.sk/?p=8822
http://www.prievidza.sk/spravodajstvo/den-starych-rodicov/
http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/bozena-nemcova/babicka-8.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.