Mária Kráľovičová: človek nesmie mať vrásky na duši

Pani Mária Kráľovičová je najväčšou stálicou slovenskej kultúry. Rodáčka z malej dedinky na Záhorí dobila nielen dosky, ktoré znamenajú svet, ale aj naše srdcia. Hrať začala ako osemnásťročná a teda nás obohacuje a teší už 72 rokov!

Narodila sa v dedinke Čáry do rodiny maloroľníkov. Doteraz s láskou spomína na rodičov, ktorí jej vštepili hodnoty, ktoré si so sebou nesie dodnes. Ako osemnásťročná absolventka meštianky reagovala na inzerát v novinách a išla na konkurz na herečku. Podľa vlastných slov ani poriadne nevedela, čo robila, ale talent sa nezaprie, pretože ju po konkurze umiestnili do Komorného divadla v Martine, kde pôsobila dva roky.

Až v Martine začala hovoriť spisovne a naplno sa ponorila do sveta divadla a osobností, ktoré tam vtedy pôsobili. Štefan Krčméry ju tu prekrstil na Marínu. V rokoch 1947-1950 študovala na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, ale už v roku 1948 sa stala členkou Slovenského národného divadla, kde pôsobí dodnes.

Životnú lásku našla v básnikovi a novinárovi Mirovi Procházkovi, s ktorým prežila krásnych 56 rokov. Bol nielen jej manželom a najlepším priateľom, ale aj radcom. Prístup pani Kráľovičovej k herectvu je totiž veľmi poctivý. S každou postavou strávi veľa času, premýšľa ako zobraziť to či ono, ako sa jej dostať na korienok. Tento prístup sa jej určite oplatil, pretože od postáv naiviek sa dostala k postavám ako napríklad Shakespearova Júlia, či Ofélia, Hiezdoslavova Salome, Schillerova Amália, alebo Čechovova Sára.

Jednou z najlegendárnejších hier, v ktorých hrala, je určite Sládkovičova Marína. V tejto zdramatizovanej verzii hral postavu básnika Vlado Paulovič a Marína sa naozaj stala Marínou. Toto predstavenie bolo novým a iným pojatím nestarnúcej klasiky, možno aj preto ho zakázali. Jednoznačne však ukázalo, že pani Kráľovičová je hviezda.

Marína Kráľovičová má aj iné prvenstvo: bola prvou slovenskou televíznou herečkou. V roku 1957 spolu s Elom Romančíkom hrala v “Dovidenia Luciene” v réžii Jána Roháča. Bolo to prvýkrát, kedy slovenská herečka hrala v televízii. Bohužiaľ, záznam neexistuje, keďže sa vtedy ešte vysielalo naživo.

Za svoj život hrala nádherné, náročné úlohy. Zahrala si napríklad v hre Arthura Millera hneď ako ju dopísal. Hrala v nej rolu Maggie, ktorá bola založená na vtedajšej Millerovej žene, Marilyn Monroe a bola prvá v Európe, ktorá túto rolu hrala. Hrala v zahraničí, s divadlom precestovala svet.

Dnes 90-ročná babička nepoľavuje vo svojom tempe. Stále je aktívna, stále hrá. V posledných dňoch ste ju mohli zastihnúť v Martine, kde sa stala patrónkou práve prebiehajúceho divadelného festivalu Dotyky a Spojenia. Táto fascinujúca žena priam srší energiou. Ako sama povedala: „Človek nesmie mať vrásky na duši. Tak ako sa stará o telo, musí sa starať i o dušu, robiť jej očistu. Mal by mať optimizmus, radosť, fantáziu a zostať hravým dieťaťom po celý život“.

Foto:/www.noveslovo.sk

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.