PONDELKOVÉ PRAVDY: Úsmev je nákazlivý

Tieto dni stačí tak málo, aby mal človek lepšiu náladu! Slnko je tým elementom, ktorý na jar nedočkavo vyzeráme každé ráno. Lepšie sa vstáva, lepšie sa kráča po ulici, lepšie sa pozerá von oknom.

Hovorí sa, že na jar je ešte slnko zubaté (prečo?). A hovorí sa, že sa usmieva. Aké je to všetko relatívne… na jar sa ho snažíme vychutnať si jeho lúče čo najviac, v lete sa jeho úsmevu schovávame. Dôležité je, že jeho úsmev vyvoláva úsmev aj na našej tvári. Život je akýsi jasnejší, krok ľahší, deň príjemnejší, keď sa slnko na nás usmieva.

Úsmev je najjednoduchší darček, ktorým môžeme niekoho potešiť. Je aj dobrým liekom na boľavú dušičku. Dokonca je aj dobrým lekárom unavenému a boľavému telu. Nie vždy je nám do smiechu, máme hlavu plnú starostí a dôležitých záležitostí. Rozmýšľame nad tým čo bolo aj nad tým, čo bude. Sme unavení, znechutení, frustrovaní. Nechce sa nám ani oči zdvihnúť, nieto sa ešte usmievať. Koľkokrát sa pristihneme, kráčajúc po ulici, že máme hlavu “inde”? Neprítomne kráčame z bodu A do bodu B. Naše telo je na chodníku, zatiaľ čo hlava je v minulosti, alebo budúcnosti. Nestíhame si ani všímať tých, ktorí kráčajú okolo.

Skúšali ste si niekedy uvedomovať a vychutnávať každý krok? Každý jeden nášlap na chodidlo. Pocit tej voľnosti, radosti z pohybu, čistú radosť bytia tu a teraz? Aspoň na chvíľku. V týchto chvíľach plného bytia je také ľahké sa usmiať. Kráčať s úsmevom na perách. Ten úsmev vtedy človek cíti na duši.

Blíži sa prvý jarný deň. Jarný vánok a príjemné teplo tomu zatiaľ chýba, ale všetci predsa len cítime vo vzduchu, že jar je tu a nevieme sa dočkať. Skúsme sa usmiať. Na seba v zrkadle, na ľudí na uliciach, na každého, koho stretneme. Dávajme úsmev, posielajme ho ďalej. Niekto ho prijme a pošle späť, niekto iný si ho nechá pre seba a možno ho pošle ďalej v inej a nečakanej chvíli. Úsmev, ktorý dáme nás nič nestojí. My sami si ním navyše posilujeme lícne svaly ;). Jeden náš úsmev vyvolá ďalší. Jeden náš úsmev môže spustiť lavínu úsmevov na svete. Je to taká malá pyramídová hra. Síce nebudeme vedieť, kde skončí, ale rozhodne môže začať práve u nás.

Teším sa na vás všetkých usmiatych na uliciach. Určite z toho vznikne veľa úsmevných príbehov.

Vladena

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.