Ahoj Apríl

Ani som sa nenazdala a hľa, v kalendári je dátum 13. apríla. Keď sa povie ,,prvý apríl“, vyvolá to v nás úsmev na tvári. Inak je 1. apríl deň vtáctva, no u nás ho poznáme skôr ako deň vtipných, humorných situácií. Ľudovo sa tomuto dňu hovorí Deň bláznov. V apríli je mnoho dní, ktoré sú svetové. Vyberiem z nich aspoň niektoré, ako:
7.4. – Svetový deň zdravia
15.4. – Deň narcisov – deň boja proti rakovine
22.4. – Deň Zeme
29.4. – Deň stromov – zasaď strom
Tento týždeň sme písali o našom úžasnom slovenskom fotografovi, ktorý fotografuje miesta na Zemi a zaznamenáva odkazy aj pre ďalšie generácie o našom prírodnom bohatstve. A preto Deň Zeme mi rezonuje v mysli asi najviac. Je na nás zamyslieť sa a chrániť si to, čo tu bolo omnoho skôr ako my. Možno stačí, keď pri jarnom turistickom výletovaní zanecháme po sebe prírodu v čistote. Okrem toho apríl je mesiac lesov. U nás je oslavovaný od roku 1952. Lesy pokrývajú takmer polovicu rozlohy Slovenska. Majú pre nás význam produkčný – ťažba dreva, ekologický a navyše aj spoločenský význam, čo zahŕňa kultúrnu, zdravotnú a rekreačnú funkciu. K aprílu sa viažu aj mnohé pranostiky. Hovorí sa, že v apríli je aj počasie bláznivé, nestále.
,,Apríl v daždi , máj v kvete.“
,,Ak je v apríli krásne, čisto, bude máj nepríjemný isto.“
,,Aprílové sucho a májovo mokro , hospodár sýpku zasype až po okno.“
Takže v podstate ,,bláznivý“ apríl je mesiac taký istý ako iné, možno len trošičku iný. Krásne zafarbený, zavoňaný, plný spevu. Lebo v apríli sa vtáci vábia, pária a hniezdia. Zvukmi – spevom si vyznačujú svoje teritórium, chránia svoje hniezda, vábia samičky. A vraj spev je dokonalejší, čím je väčšia konkurencia.
A hoci je ,,bláznivý“ apríl, s ,,bláznivým“  dátumom 13.teho, tak to vôbec nevadí. Pretože deň máme vždy taký, aký si ho sami urobíme.

Prajem vám krásne pohodové popoludnie.

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.