Janis Joplin: citlivá a čarovná ikona

Janis Joplin je legenda, ktorá sa zapísala do srdcí miliónov ľudí po celom svete, aj napriek svojej krátkej, predčasne ukončenej kariére. Až do smrti Amy Winehouse bola jedinou ženskou členkou neslávne známeho klubu 27, kde sa o večné miesto delí s ikonami ako Jimi Handrix, alebo Kurt Cobain, ktorí tiež zomreli, keď mali len 27 rokov. Kto bola táto žena, ktorá nás opantala svojím precíteným hlasom?

Janis sa narodila v roku 1943 do bežnej rodiny v bežnom texaskom meste. Mala dvoch mladších súrodencov a nikto z jej rodiny neprejavoval umelecké sklony. Jej rodičia mali pocit, že to bola práve Janis, ktorá potrebovala väčšiu pozornosť, možno práve preto, že bola takpovediac čierna ovca rodiny, ktorej nerozumeli.

Ako teenagerka veľmi nezapadala, hlavne preto, že sa vo veľkej miere venovala umeniu, hlavne maľbe. Spriatelila sa so skupinou iných vyvrheľov na jej strednej škole a práve v tomto období začala počúvať blues a folk. Prekážkou v začlenení sa boli aj jej rastúca váha a akné, po ktorom jej ostali jazvy po celej tvári rovnako ako aj fakt, že nemala problém s černochmi, čo bolo v dobe segregácie nepredstaviteľné.

Keď mala dvadsať rokov, presťahovala sa do San Francisca, ktoré bolo svojou uvoľnenou kultúrou Janis omnoho bližšie ako malé texaské mesto, v ktorom vyrastala. Začala nahrávať rôzne piesne a stala súčasťou miestnej hudobnej. Bohužiaľ v tomto období sa zoznámila aj s ťažkými drogami a stala sa závislou na heroíne. Jej priatelia sa obávali o jej zdravie, a tak ju jedného pekného dňa posadili na autobus späť domov. Janis ostala na obdobie, ktoré strávila doma čistá a dokonca sa zasnúbila. Zasnúbenie sa však zrušilo a Janis sa vrátila do San Francisca, aby sa stala speváčkou kapely Big Brother and the Holding Company.

Určitú dobu, počas ktorej sa kapela stávala čoraz známejšou, sa Janis vyhýbala drogám a dokonca sa jej to darilo. Lenže sčasti aj kvôli prostrediu, v ktorom sa pohybovala, jej to dlho nevydržalo. Opustila Big Brother and the Holding Company a založila kapelu s názvom Kozmic Blues Band. V tomto období už bola slávna a na jej koncerty chodili davy. V roku 1969 bola jednou z hlavných hviezd Woodstocku. Legendárny festival sa stal senzáciou až po svojom uskutočnení a Janis si predtým myslela, že to bude len ďalší koncert. Keď prišli na miesto, bola ohromená davom, ktorý tam bol. Všetci jej životopisci sa zhodujú na tom, že bola z Woodstocku nadšená, aj keď so svojím vystúpením spokojná nebola. Organizácia totiž nebola silnou stránkou Woodstocku, a tak musela na svoje vystúpenie čakať desať hodín. Medzičasom sa stihla opiť, a aj keď všetko odspievala, nebola v ideálnej forme.

Aj napriek svojej závislosti pokračovala vo svojej úspešnej kariére. Koncertovala po Európe alebo napríklad v Madison Square Garden. Zamilovala sa do mladého študenta Setha Morgana, s ktorým sa aj zasnúbila. Na sklonku svojho života žila v hoteli v Los Angeles, ktorý bol známym miestom, pretože sa tam sústreďovali ľudia závislí na drogách. Tento fakt nebol známy jej manažérovi, ktorý bol v tom, že Janis sa darí lepšie. Janis našli mŕtvu v jej hotelovej izbe 4.10. 1970, iba dva týždne po tom, ako podobný osud postretol Jimiho Handrixa v hoteli v Londýne. Oficiálna príčina smrti bola predávkovanie heroínom. Janis zomrela počas nahrávania albumu, ktorý bol vydaný posmrtne a stal sa jej najväčším hitom. Jednou z jej posledných nahrávok bolo narodeninové prianie pre Johna Lennona k jeho 30. narodeninám, o ktoré ju poprosila Yoko Ono, a ktoré John dostal až po jej smrti.

Janis Joplin sa stala legendou po svojej smrti, ale myslím, že legendou by sa stala, aj keby sa dožila vysokého veku. Citlivá duša, ktorá sa dala zlákať svetom drog, aj napriek tomu dala svetu zo seba všetko. Aj po 50 rokoch majú ľudia pri jej pesničkách zimomriavky a jej neuveriteľný talent vyžaruje z každej skladby, čo nám zanechala.

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.