Ktoré farby vládnu tohtoročnej sezóne jeseň/zima 2023?

„Najlepšia farba na svete je tá, ktorá vyzerá dobre na vás.“ (Coco Chanel)

Farby sú dôležitým odrazom našej nálady, ale aj nálady celkovej sezóny. Kým počas pandémie dizajnéri siahli skôr po svetlejších farbách, aby navodili potrebný pocit radosti, počas tohtoročnej sezóny jeseň/zima 2023 ide skôr o pragmatickosť. 

Táto sezóna je o obliekaní „tón v tóne“. Okázalé kombinácie rôznych farieb sú ale individuálnym štýlom mnohých z nás. Dizajnéri si však na tohtoročnú jeseň a zimu zvolili jednoduchosť. Paleta tohtoročnej jesene je striedmejšia, jednoduchšia a tlmenejšia. Podľa britského časopisu Voque sú naďalej záblesky žltej a ružovej, ale hlavné farby sú sivá, biela a čierna. No pridali sa k nim aj ďalšie. 

Červená

Odevné značky ako Prada, Bottega Veneta a The Row zaradili do svojej jesennej zostavy ohnivú červenú. Táto farba je často spájaná s klasickým pôvabom starého Hollywoodu. Pleteniny, vlna a šarlátové sukne vo farbách vášne sa často objavujú na módnych svetových prehliadkach. Tohtoročná jeseň patrí všetkým odtieňom červenej. Aj keď ide o výraznú farbu, netreba sa jej báť. Je síce odvážna, no vie byť aj elegantná. Pre odvážnych platí heslo: červená od hlavy po päty. Je dobre kombinovateľná aj so sivou, hnedou a smaragdovo zelenou.

Sivá

Mnohí módni znalci vedia, že sivá je síce neutrálna farba, no má veľký vplyv. Redaktorky časopisu Voque si obľúbili nosenie šedého kardiganu a vlnitej pletenej sukne. Gucci navrhol šedý nohavicový kostým a  Bonettea Veneta vyzdvihujú klasický sivý kabát. So sivou sa skrátka nič nepokazí.

Žltá

Na londýnskej Fashion Week sa zdôraznil výrazný horčicový odtieň. Z obchodného hľadiska je táto farba považovaná za kontroverznú a riskantnú farbu. No napriek tomu, že má tendenciu skončiť v poslednej sekcii predaja, bola na módnych jesenných prehliadkach všade. Kým napríklad značky Feraggamo a Christopher Kane sa zamerali na sýtosť žltej farby, Molly Godard či Givenchy zasa na jemnejšie, maslové odtiene, ktoré susedia s vanilkou. Maslová žltá je pôvabná, jemná, dobre sa kombinuje so sivou a čiernou. No ak chceme pôsobiť výraznejšie, netreba sa báť ani spojenia so zelenou, červenou a oranžovou. 

Čierna

Ako je už známe, v móde sa čierna nikdy nevytratí. Pre tohtoročnú sezónu sa ale módni tvorcovia zamerali na trendy nosenia v tejto farby. Čierna tvorila základ mnohých kolekcií, vrátane kolekcií Versace či Givenchy. Dokázali, že čierna je ozaj základom outfitu.  Zaradením tejto farby podčiarkneme štýlový a nadčasový spôsob obliekania. 

Ružová

Táto farba je v pastelových odtieňoch jemná a univerzálna. Krásne a minimalisticky vyznie v kombinácii s jednoduchými strihmi. Z materiálov pri tejto farbe prevláda satén a pleteniny. Versace skombinoval ružovú s čiernou farbou, iní dizajnéri zvolili tón v tóne.

Biela

Bielu nie je náročné zladiť k akejkoľvek farbe. Značka Prada sa túto sezónu zamerala na kombináciu bielej sukne a praktických mikín s výstrihom.  Outfit bol doplnený o biele lodičky s mašľou. 

Farby sú pre nás fascinujúce a zároveň dôležité. Majú veľký vplyv na našu náladu a emócie z našej strany i zo strany okolia. Trendy odtieňov na aktuálnu jesennú sezónu treba brať samozrejme s nadhľadom. Je na vás, či sa inšpirujete svetovými dizajnérmi, alebo siahnete po vašich obľúbených farbách. Dôležité je, aby ste sa aj v sychravých jesenných dňoch cítili dobre. 

autor: ivana

Zdroje:https://www.vogue.co.uk/article/colour-trends-autumn-winter-2023, https://www.vasenvtebe.sk/2023/08/04/3-najmodnejsie-farby-na-jesen-2023-hneda-a-bezova-celia-silnej-konkurencii/
Foto: Freepik

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.