Oblečenie naše každodenné

Nedávno som bola na nákupe s klientom- mužom, boli sme vyberať svadobný oblek.

Našli sme ten pravý, dokonca sme vybavili komplet oblečenie na deň “D”, teda prišiel domov aj s košeľou, kravatou, ozdobnou vreckovkou, manžetovými gombíkmi, opaskom aj s topánkami. Oblek bolo treba namieru upraviť podľa našich predstáv, ale keď už bolo všetko hotové, nevesta bola nadmieru spokojná. Štyri hodiny skúšania a vyberania priniesli svoje zaslúžené ovocie a spokojnosť na všetkých stranách. A mne odvtedy vŕta v hlave otázka: Prečo vlastne muži nechodia v oblekoch častejšie? Vyzerajú v nich tak dobre.

Spomenula som si na éru v prvej polovici 20.storočia, najmä pred 2. svetovou vojnou, na čiernobiele filmy, ktoré sme pozerali ako deti. Muži boli v oblekoch, ženy vždy v šatách. Elegancia toho obdobia má pre mňa svoju čarovnú noblesu. Inak sa obliekalo do práce, inak na prechádzku a na večer do spoločnosti ani nehovoriac.

Koľko pozornosti dnes venujeme svojmu oblečeniu? Pre koho, alebo pre čo sa obliekame? Máme zvyk dávať najviac pozornosti oblečeniu na jednorazovú príležitosť, väčšinou s obmedzeným počtom ľudí. Pritom každý deň chodíme po uliciach a stretávame sa s množstvom ľudí. Zaujíma nás, ako na nich pôsobíme?

Zlé jazyky hovoria, že keby sa ženy mali obliekať len pre mužov, stačilo by, aby chodili v spodnom prádle…

Žijeme v rýchlej dobe. Rýchly pohyb, rýchle informácie, rýchle jedlo. Oblečenie je jednou z foriem komunikácie nás samých navonok k svetu. Môžeme ním vyjadriť seba, svoj názor a postoj k životu. Už pri prvom stretnutí s človekom vnímame, čo má oblečené, ešte mu ani nemusíme vidieť do očí. Z vlastnej skúsenosti viem, že ľudia inak jednajú s človekom upraveným, v čistom, neobnosenom oblečení, na ktorom vidno, že mu záleží na sebe, muži inak reagujú na ženu v teplákoch a inak na ženu v jemne ženskom oblečení. Je zaujímavé, že v dnešnej dobe veľa tzv. intelektuálne založených ľudí má názor, že oblečenie je niečo druhoradé, niečo na čom nezáleží.

Pri dnešných možnostiach nákupu oblečenia už neobstojí veta “nemám na to”. Nehovoriac

o tom, že štýl nemá s peniazmi nič spoločné. Štýlovo sa obliecť dnes už sa dá v ‘secondhande’ aj v ‘číňáku’. Každý môže nakupovať oblečenie podľa svojich finančných možností bez toho, aby dehonestoval oblečenie iných. Áno, ešte na tieto záležitosti nemusí mať čas, chuť a vkus, ale dnes už je riešiteľné všetko a ľudia, ktorí sa vyznajú v tejto oblasti a vedia poradiť tiež existujú :).

Keď sa potrebujeme obliecť na určitú príležitosť, chceme sa cítiť príjemne, ale zároveň vyzerať čo najlepšie. Tak isto ako zvažujeme oblečenie na jednu príležitosť, môžeme rozmýšľať aj o každodennom oblečení a ako ním pôsobíme, alebo chceme pôsobiť na ľudí. Ako veľa o nás prezrádzajú naše gestá a mimika, toľko o nás vie vypovedať aj naše oblečenie, obuv, doplnky, zostrih vlasov a účes.

Keď sa obliekame, vždy máme na mysli, čo v danom oblečení budeme musieť robiť- často sme v ňom celý deň a musíme zvládnuť celú škálu činností. Málokedy už ale premýšľame, ako pôsobíme na ľudí. A pritom už len farby vyvolávajú určité emócie. Inak pôsobí človek v čiernej, inak v bielej, inak v červenej a inak v niečom kvietkovanom. Inak sa cítime v spoločnosti muža oblečenom v teniskách a teplákoch, keď s ním ideme na kávu, inak v spoločnosti muža, ktorý má na sebe košeľu a prípadne sako.

Že si človeka, ľudí, s ktorými sa stretávame vážime, prejavujeme im svoj záujem a úctu vyjadrujeme už aj oblečením a starostlivosťou o seba.

Ako veľmi premýšľame nad tým ako vyzerať, keď ideme na prvé rande 😉 A aká škoda, že táto starostlivosť o seba samých postupne vyprcháva…

shutterstock_325640750Škoda, že dnes už muži nechodia často v oblekoch… Vyzerajú v nich nadmieru dobre. Odkrývajú v nich niečo džentlmenské, určitú noblesu a zároveň mužskosť. Poznáte ten pocit, keď vám dobre oblečený muž otvorí dvere na aute a pomôže vám z neho vystúpiť? Alebo len, keď úplne obyčajne otvorí dvere a nechá vás vojsť prvú…Maličkosti všedného dňa, ktoré ale vedia presvetliť dušu… Áno, oblečenie má tú moc preniesť nevšednosť zvláštnej príležitosti aj do úplne obyčajného sivého dňa…

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.