“Jednoduchosť je hlavným princípom každej skutočnej elegancie”

Coco Chanel je pre mňa prvá dáma sveta módy. Keď sa povie žena so štýlom, prvé meno, ktoré ma bez váhania napadne, je Coco Chanel. Vybaví sa mi obrázok ženy s tmavými kratšími vlasmi, sebavedomým pohľadom, perlovým náhrdelníkom okolo krku.

shutterstock_260419334Coco (Gabrielle) Chanel (1883-1971) začala svoju kariéru navrhovaním a šitím klobúkov v roku 1909. V roku 1913 otvorila svoj prvý odevný salón v Paríži. Bola to doba, kedy ženy dávali zbohom korzetom a začali sa vyrábať a nosiť prvé podprsenky, línia oblečenia sa zjednodušila, typicky korzetovo zvýraznený pás sa stratil a nahradila ho silueta so zníženým pásom, sukne a šaty skrátili. Coco Chanel navrhovala a šila to, čo aj sama s obľubou nosila: funkčné a pohodlné komplety z džerzeja, ktorý bol dovtedy používaný ako lacný materiál len na výrobu spodného prádla. Nastolila trend novodobej elegancie,  pre ktorú prispôsobila prvky pánskeho odievania. Sama svojou štíhlou postavou, odvážne krátkymi vlasmi a chlapčenským štýlom silno ovplyvnila módne kruhy a po 1. svetovej vojne sa stala prototypom modernej aktívnej ženy.

Ďalšou revolúciou bolo predstavenie jej prvého parfému Chanel No.5 v roku 1920. Bol to obrovský kontrast oproti dovtedy používaným jednozložkovým vôňam v prezdobených flakónoch. Tajomná vôňa namiešaná z viacerých ingrediencií, v jednoduchom, až strohom, ale elegantnom flakóne, s jednoduchým, ale dovtedy nevídaným názvom. Lákala svojim obsahom, nie formou, ako bolo dovtedy zvykom. Ktovie, či už vtedy Coco Chanel používala svoju dnes známu vetu: “Žena, ktorá nenosí parfém, nemá budúcnosť.” Rozhodne však zabodovala na celej čiare aj v tomto odvetví a potom ako Marilyn Monroe na otázku novinára, čo sa nachádza v jej posteli, keď zaspáva, odpovedala: “Iba pár kvapiek Chanel No.5”, sa táto vôňa dostala medzi najpredávanejšie parfémy na svete.

Počas druhej svetovej vojny svoj salón zatvorila, ale po rokoch 50-tych, kedy slávil triumf Christian Dior so svojou siluetou ‘presýpacích hodín’, sa v 60-tych rokoch minulého storočia stala nesmrteľnou svojím typickým kostýmom Chanel, ktorý sa dodnes považuje za ideál dámskeho odievania 20. storočia.

Vedeli ste, že ‘malé čierne’ , bez ktorých sa dnes nezaobíde snáď žiadna žena, sú tiež výmysel Coco Chanel? Čierna farba bola používaná na denné nosenie, až ona jej dala večerný status. Samozrejme, ich nosila aj ona sama- vždy bohato doplnené šperkami a najmä perlovým náhrdelníkom. Aj Karl Lagerfeld, ktorý prebral návrhársku štafetu módneho domu Chanel jednu dekádu po smrti Coco, tvrdí že “V malých čiernych nikdy nemôžete byť tzv. ‘podoblečené’ či ‘nadoblečené’.”

Coco Chanel je dnes známa aj svojimi výrokmi, ktoré stoja nielen za prečítanie, ale aj dodržiavanie. Tak aspoň jeden z nich: “Jednoduchosť je hlavným princípom každej skutočnej elegancie.”

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.