,,Vidal Sassoon, antikoncepčná pilulka a minisukne, navždy zmenili život žien.“

Zapísala sa do histórie vďaka minisukni a tiež sa pričinila o to, že dámske oblečenie sa stalo zábavné a cenovo dostupné. Mary Quantová priniesla do sveta módy čerstvý vietor. Svojou módou ovládla svet. Mala len niečo cez dvadsať, keď si v Londýne otvorila svoj prvý módny obchod – Bazaar, na King′s Road spolu so spoločníkmi A. McNairom a A. Plunket Greenom (neskôr manželom). Dva výklady jej prvého butiku smerovali priamo do štvrte Chelsea.

Mary Quantová vtedy netušila, čo ju čaká. Všetky svoje investície vložila do Bazaaru a už po týždni zinkasovala päťnásobok vložených peňazí. Butik nebol len pre určité vrstvy. Z regálov si po prvýkrát spoločne vyberali ženy z rôznych vrstiev spoločnosti. Ponúkaný tovar sa stal dostupným každému a navyše hýril odvážnymi farebnými kombináciami. Rôzne vzory, neobvyklé strihy, kontrastné farby, či nové materiály ako PVC a elastické látky, vystavovala vo svojich extravagantných a provokatívnych výkladoch.

Minisukňa na scéne

V roku 1962 sa v jej výklade objavila jedna z najobdivovanejších módnych kreácií, ,,minisukňa“, (podľa obľúbeného britského osobného auta Austin Rover Mini). Mary tvrdila, že vynašla oblečenie pre dievčatá, aby im v ňom bolo dobre a mohli sa bez problémov hýbať, skákať, či behať. Chcela, aby sa cítili tak ako ona, voľne, veselo, živo, optimisticky. Svojim klientkam veľmi dobre rozumela, módu, ktorú navrhovala, testovala najskôr na sebe. Zákazníčky boli z krátkych sukní úplne nadšené a túžobne kričali: ,,kratšie, kratšie…“ 

Netrvalo dlho a noviny proti nej začali útočiť. No jej spätná reakcia bola, že sukne skrátila až desať cm nad kolená a skombinovala ich s farebnými pančucháčmi. Butik Bazaar sa stal ikonický sám o sebe. Na pohľad lákal excentrickými výkladmi, vo vnútri hrala moderná hudba, navštevovali ho dokonca slávni ľudia. Postupne otvorila ďalšie obchody. Úspech ju vyniesol na stránky prestížnych módnych časopisov. Do histórie módy sa nezmazateľne zapísala taktiež jej spolupráca s modelkou Twiggy. Mary sa v šesťdesiatych rokoch stala slávnou po celom svete.

Šesťdesiatym rokom sa pre nič za nič nehovorí, že „Beatles dodávali hudbu a Quantová vzhľad.”

So svojím logom, kvetom margaréty, označovala nielen hravé oblečenie, ale tiež topánky, doplnky a kozmetiku. Mary si nechala upraviť vlasy na slávny zostrih ,,five points“, ktorý pre ňu vytvoril Vidal Sassoon.

Vidal Sassoon, antikoncepčná pilulka a minisukne, navždy zmenili život žien.

V obchodoch Mary Quantovej vznikol vzhľad ,,Swinging London“ inšpirovaný popovou kultúrou. Na dračku išli aj lacné farebné golieriky, ale i plastové čižmičky na širokom a pohodlnom opätku. Na konci šesťdesiatych rokov prišla s ďalšou novinkou – miniatúrnymi krátkymi nohavicami. Doba, kedy revolučná minisukňa vyvolávala škandály, boli už nenávratne preč a milióny žien sa stali jej majiteľkami. 

V roku 1966 Mary dostala z rúk kráľovnej Alžbety II. vyznamenanie Rád britského impéria za mimoriadny prínos v oblasti módy. A ako prišla Mary na ceremoniál do Buckinghamského paláca? Samozrejme v minisukni 😃.

Vaša Iwka

Zdroj: Nejvlivnejší ženy naší doby: /Chiara Pasqualetti Johnson

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.