Nesmrteľný denim


Sú veci, ktorým sa na planéte Zem nevyhnete. A pritom ich ani nestvorila príroda, ani tu nie sú z pohľadu existencie Zeme dlho. Vlastne skôr naopak. Mizivo krátko. Nájde sa ich určite viac, ale ja teraz hovorím o rifliach.
Milované aj zatracované, ale priznajme si – poznáte niekoho, kto by nikdy nevlastnil ani jeden kus?

Bolo obdobie, kedy sa v mojej skrini usídlila averzia na akúkoľvek modrú, takže sa tam skutočne nenašiel ani kus. Trvalo to možno štyri roky. Našťastie nezvyknem vyhlasovať, že niečo nikdy nebudem nosiť. Som človiečik od prírody hravý a zvedavý a zapovedala by som si tým zbytočne cestičku k veciam, ktoré sú dnes bežnou súčasťou môjho šatníka. Samozrejme, že riflí už mám niekoľko (veľa). Pribúdajú postupne, čo je ale zvláštne, aj zostávajú. Sú to kúsky, ktoré sa oplatí nechať v skrini, ich strih a tvar sa raz určite vrátia na výslnenie módnych trendov. Keď už sa nebudú dať použiť inak, tak v skrátenej verzii – dajú sa z nich urobiť tzv. cropped verzie, ale aj krátke nohavice. Má to jedinú podmienku: nepribrať. Predminulé leto som takto skracovala svoje rifle, ktoré som nosila ešte pred narodením detí. Klasická pevná bavlnená rifľovina prečkala pekných pár rokov a využitie v lete je neobmedzené.
Ale dajú sa vynoviť aj farbami alebo výšivkou. Alebo len punkovým rozstrihnutím diery na kolene alebo kolenách.

Nečudo, že tento materiál je takmer nezničiteľný, bol vyrobený pre zlatokopov, ktorý si do vreciek odkladali kamienky so zlatou rudou a podmienkou bolo, že musí vydržať a nepredrať sa. Podarilo sa. Kto vie, ako sa následne postupom času dostali rifle k výsade nohavíc na bežné nosenie. Došlo k tomu zrejme niekedy v ére hippies, kedy bolo povolené takmer všetko.
Kto vymyslel, že rifle treba “vyšúchať” možno ani nerátal s vedľajším efektom tohto činu a síce, že látka sa tým aj zmäkčí a rifle budú oveľa príjemnejšie na nosenie. Zlatokopom zrejme stačil drsný spôsob života na to, aby sa im prispôsobili na telo. Ak ste niekedy ako deti vlastnili rifle z bájneho Tuzexu, viete o čom hovorím. Pevná tmavá rifľovina, v ktorej sa pomaly nedalo hýbať a boli ste v nej ako vo zveráku….ale – rifle boli rifle. Chcel ich každý a iné jednoducho neboli. Jedny tmavé vyšúchané som zdedila po strýkovi, ktorý si ich doniesol z pracovného pobytu v Lýbii. Chcelo to pár kozmetických úprav, ale tá kvalita a nositeľnosť sa nedali porovnať.

Potom prišlo obdobie savovania. 80-te roky a móda úplne bledých riflí. Keď si pozriete klipy o Jon Bon Jovi, budete vedieť, o čom hovorím. Savo samozrejme nikdy nesplnilo svoj účel tak ako malo – rifle boli fľakaté. Ale aspoň boli bledé. Nepredstaviteľné peripetie pre generáciu, ktorá zájde do obchodu a nájde všetky farby, veľkosti, typy aj strihy pokope trebárs aj v jednom obchode.

Celková globalizácia všetkého možno nie je až taká výhra, ale to, že si dnes môžete objednať rifle z druhej strany zemegule a máte ich doma za pár dní, vie potešiť.
Áno, doba rýchlej módy dáva možnosť a potrebu zaobstarať si nové veci v rekordne rýchlom čase a za veľmi dostupné ceny. Trendy sa striedajú neuveriteľne rýchlo a celý módny biznis je nastavený tak, aby ste mali stále potrebu nakupovať niečo iné a nové.

Práve rifle sú jedným z nadčasových kúskov v šatníku. Z vlastnej skúsenosti viem, že tu ale už neplatí, že čím drahšie, tým kvalitnejšie. O to dôležitejší je ale perfektný strih a správna veľkosť. Ak hľadáte tie správne pre svoju postavu, určite sa nevzdávajte pri prvých neúspechoch. Skúšajte ďalší obchod, inú značku. Ak ju už raz nájdete, je veľký predpoklad, že vám z nej bude sedieť aj viacero strihov.

Inšpirácie nikdy nie je dosť, tak tu je pár fotiek 🙂 Verím, že skúsite svoje staré rifle oprášiť a doplniť ich niečím nečakaným a iným než minulý rok. Jar si pýta odvahu 😉

P.S. Názov denim je vlastne definícia pôvodu látky – začali ju vyrábať vo francúzskom meste Nimes, po francúzsky sa povie z Nimes “de Nimes” (výslovnosť- denim)

Vladena

4e459700883feee7c5c923d35e855bad

12f5a8fdd95769b0b46d673ba695f1e7

7f5984bf8e3c6fa7cfdf7d862b5ed7fe

63ff5088174f87d2c99bdcb97880795d

89deb9d1d4fafd1ae6793c0ce154d1b9

704f8f6869d674f8ceed8b82e2f8aa97

761d744322bb7c116f9fbc33d80a4457

8350faf31b4b1dfebcc0180cacd3123e

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.