Kabelky, kabelôčky, vstup povolený len ženám

Neoddeliteľná súčasť módy, bez ktorej sa nezaobíde žiadna žena. Prvé písomné zmienky o kabelkách sú zo 14-teho storočia, ale predpokladá sa, že boli už dávno predtým. Boli nájdené hieroglyfy, ktoré poukazujú na starovekých predchodcov s taškami uviazanými k pásu, tzv. vačky z kože. Najskôr to bol čisto mužský doplnok, neskôr ho nosili muži i ženy. Až v 18. storočí sa objavujú klasické kabelky.
ZSS_kabelky2Kabelka je ženský doplnok, ktorý dotvára náš celkový outfit a nielen to. Z mnohých hľadísk je to pre nás ženy neskutočne dôležitá vec. Veď kam by sme dali všetky tie dôležité drobnosti, ktoré podchvíľou potrebujeme.
Priznávam, kabelku povyšujem na najvyššie miesto v doplnkoch. Asi každá z nás preferuje určitú veľkosť a keď náhodou siahne po inej, vďačne sa vracia k tej svojej veľkosti. Niektorým ženám slúžia kabelky ako malé nákupné tašky… Zisťujem to v najmä obchodoch, koľko tam toho niektoré z nás dokážu natlačiť. Našťastie sa tento účel kabeliek vytráca. Všímam si i to, ako nosíme naše poklady. Ja zväčša na ľavom ramene alebo v ruke, čo je pre mňa asi najpohodlnejšie. Ak nosím kabelku napravo, cítim sa inak, nekomfortne. Naše kabelky majú svoje váhy. Viete akú váhu má tá vaša? Raz som tú svoju odvážila…aach…
ZSS_kabelkyRobili sa aj rôzne prieskumy o tom, čo všetko ukrývajú ženské kabelky. Myslím, že to asi najviac zaujímalo mužov. Kabelka je určitým spôsobom naše intímne miesto, ktorému rozumieme len my. Vieme presne, že keď siahneme vpravo, či vľavo, nájdeme, čo potrebujeme. Ja o tej mojej hovorím, že mám v nej ,,organizovaný neporiadok “… Mám v nej totiž všetko. Okrem úplne samozrejmých vecí ako kľúče, mobil, peňaženka, doklady, tam nájdete kozmetické ,,minimum“, hygienické maličkosti, cukríky či žuvačky, okuliare, parfum a pod. Teda nenájdete, lebo toto je územie výlučne moje, ženské, intímne, výsostne súkromné! A myslím, že keby sme dali našim partnerom či manželom nájsť v našej kabelke niečo potrebné, nenašli by to. Už moja babička, ktorá kabelku nosila len na určité príležitosti (do kostola, oslavu a podobne), tvrdila, že kabelka má mať svoje čestné miesto a nikdy nie na zemi, nedajbože v kúte. Dôvod bol aj ten, že v kabelke sa nosí peňaženka, no a pri neúctivom zaobchádzaní s kabelkou a peňaženkou, sa peniažky budú od nás odvracať. Inak musím sa usmiať, lebo moja zlatá babička nosila papierové peniažky v kabelke, zabalené vo veľkej vreckovke.. A kabelku vždy držala na kolenách. Mimochodom niekto šikovný to asi vedel a vymyslel držiaky na kabelky… :).
Dnešné kabelky sú dokonalé, sú z kvalitných materiálov, majú oddelenia, ktoré nám poskytujú možnosť lepšieho prehľadu. Mám priateľky, ktoré svoju kabelku nosia až do zničenia, to preto, že sú s ňou totálne spokojné. Mať kvalitnú kabelku (aspoň jednu), je ,,povinnosťou“ štýlovej ženy. Priznám sa, že kabelky rada kombinujem so šatníkom a preto si ich aj často mením. Nie vždy to musí byť značkový typ a z času na čas si doprajem aj ,,obyčajný“ módny úlet. Teším sa jarnému počasiu, ktoré mi dovoľuje vytiahnuť farebnejšie kúsky zo skrine. Ku kabelke patrí obuv, no tá dnes už nemusí spolu úplne ladiť, práve naopak, jedno z nich dominuje ako kontrast.
Ale to je už na inú tému.

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.muzeumsl.sk/kabelky/historia-kabeliek/

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.