Pracovný pohovor je príležitosťou k novému začiatku. Aj oblečením si na ňom pripisujeme body do svojho skóre.

Zmena zamestnania z akéhokoľvek dôvodu je príležitosť k ďalšiemu sebaobjavovaniu. Akákoľvek bola predošlá práca, tá nová dáva možnosť zobrať život do svojich rúk a skúsiť byť lepší nielen v tom, čo človek robí, ale aj aký je. Nie každý má tú možnosť robiť to, čo ho naozaj baví, to čo by naozaj chcel. Aj tak ale je dôležité robiť to, čo človek robí, najlepšie ako vie.

Už pracovným pohovorom o sebe dávame vedieť základné informácie, kto sme, čo sme, ako pristupujeme k sebe, práci, svetu, rodine, k životu. Máme možnosť svojím vystupovaním, rečou aj oblečením ovplyvniť svoju budúcnosť. Spôsob vyjadrovania, výber slov, hlasitosť hovoru aj gestá a reč tela vypovedajú veľa o našej osobnosti aj o tom, ako sa momentálne cítime. Svojím oblečením dávame najavo svoj vzťah nielen k sebe, ale aj k okoliu. Naznačujeme ním, či a ako nám záleží na nás samých, náš vzhľad a výzor je tá prvá a veľmi dôležitá, najviac viditeľná časť nás samých.
Či to chceme alebo nie, to ako vyzeráme, je to prvé, čo je vidieť. Pri osobných stretnutiach je vzhľad veľmi dôležitou súčasťou prvého dojmu. Nielen pri pracovnom pohovore je najdôležitejšie, aby bol človek čistý a upravený. To je základ.

703bda093c978d93af7874ce39b5c403

Nech už sa pracovný pohovor týka akejkoľvek pracovnej pozície a pracovného prostredia, treba si dať záležať na výbere oblečenia, vhodného účesu aj líčenia. Kombinácia oblečenia, vhodného na pozíciu v ekonomickom oddelení nebude úplne postačujúca pre pozíciu v oddelení kreatívnom. A naopak. Akokoľvek kreatívnym a odvážnym outfitom na pozíciu, kde sa žiada serióznosť a schématické myslenie, určite neočaríte.
Je dôležité teda si uvedomiť, o akú prácu sa človek uchádza a podľa toho aj zvoliť oblečenie.
6cdf1d538a30c15824f57843c295d1af

Bez ohľadu na vek a pozíciu, je dobré z výberu vynechať akýmkoľvek spôsobom roztrhané rifle. Momentálne veľmi in záležitosť sa na túto príležitosť naozaj nehodí. (A nie, naozaj nechcem nijako moralizovať, ja sama som fanúšikom tohto typu oblečenia, ale sú príležitosti a miesta, kam sa skutočne nehodia.) Zakomponovanie vyslovene športových častí odevu je tiež vhodné ponechať na inokedy. Okato veľké názvy značiek na oblečení aj na taškách sú vecou, ktorej je dobre sa vyhnúť všeobecne, nielen na pracovnom pohovore. Pôsobia ako lacná reklama.
Netreba zabudnúť, že oblečenie je to, čo má podčiarknuť našu osobnosť, teda by sme sa v ňom mali cítiť komfortne a zároveň sami sebou. Nemalo by tak byť nesúrodé s nami, nemali by sme v ňom zanikať, naopak, má nám pomôcť vyniknúť. Jedna výrazná farba je najviditeľnejšia v kombinácii s neutrálnymi farbami a zároveň outfit nebude vyzerať “preplácane”.

84e6bfcef1279ecc29097583cfdb9ba1

To isté platí aj o veciach s akýmkoľvek vzorom. Jedna vec s potlačou alebo vzorom najviac vynikne medzi ďalšími jednofarebnými vecami. Samozrejmosťou by malo byť dobre padnúce oblečenie v správnej veľkosti, aby v ňom človek nevyzeral ako vo vreci, ani akoby ho zdedil po mladšom súrodencovi. Toto je vec, ktorá platí vždy, nielen pri pracovnom pohovore. Úplne neprípustné je vytŕčajúce spodné prádlo na akomkoľvek mieste. Netreba zabudnúť ani na len decentný výstrih, pozor na neposlušnú rozopínajúcu sa gombičku na košeli 😉
6fb06936b91e1daeda449d7fe61728d5

Ale zase pozor, milé žienky, aby ste nevyzerali ako muž, alebo puritánka z obdobia, kedy ukazovať čokoľvek ženské bolo úplne nevhodné. Naopak, práve v pracovnom oblečení, hoci môže pôsobiť stroho, dokonca až mužsky, je vhodné nezabudnúť na ženský detail. Môže ním byť šperk, decentné líčenie, dokonale upravené nechty, ale aj to, že necháte “odhalené”, priznané, tie žensky príťažlivé časti tela, na ktoré sa často zabúda: členky, zápästia a šija. Preto tak dobre vyzerajú na ženách nohavice v 7/8-inovej dĺžke, vyhrnuté rukávy na saku, blejzri aj košeli a roláky a k nim vyčesané vlasy do drdolu. Sú to nenápadné znaky, že ste si vedomá, že ste žena.

Aj pri takej príležitosti, ako je pracovný pohovor – dokonca možno viac než inokedy, pretože je to šanca pre budúcnosť a nie jednorazová záležitosť – platí, že ak si s oblečením neviete rady, treba vyhľadať pomoc odborníka. Akékoľvek sú vaše pracovné a osobnostné rysy dokonalé a ste odborníčkou vo svojom odbore, neoplatí sa takú – v uvodzovkách – maličkosť ako oblečenie nechávať nepovšimnuté. Je to vizitka vás samých.

Vladena

 

Foto: Pinterest

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.