Vivienne Westwood: večná rebelka

Vivienne Westwood, matka punku, má dnes 74 rokov. Napriek svojmu veku (alebo možno práve preto) je stále neuveriteľne aktívna a jej záber dávno presiahol hranice punku a módy. Nikto nemôže poprieť, že je to veľmi fascinujúca žena, ktorá zanechala na svete nezmazateľnú stopu. A keďže si nikdy servítku pred ústa nedávala, celkom presne si vieme utvoriť obraz o tejto štýlovej žene.

Vivienne sa narodila počas druhej svetovej vojny v Anglicku a keď bola malé dievča, jej rodina sa presťahovala do Londýna. Ako mladá začala študovať na umeleckej škole, ale po roku štúdium ukončila, lebo si nevedela predstaviť, ako “dievča z pracovnej triedy môže uspieť vo svete umenia.” Sklon k šitiu a vyrábaniu vecí mala už od malička. Peňazí nebolo veľa, takže sa vždy musela vynájsť s kúskom látky, ak chcela mať pekné veci.

Vyštudovala pedagogiku a istý čas aj učila. Potom stretla Malcolma McLarena a začala sa písať história. Malcolm mal obchod s oblečením na King’s Road, ktorý bol neskôr známy, ako inak, ako SEX. Keď bolo treba, Vivienne ušila pár kúskov, čo naštartovalo dlhodobú spoluprácu a základy módneho domu Vivienne Westwood.

Doba sa menila, ľudia začali byť unavení z hnutia hippies, hľadali niečo iné. Vo Veľkej Británii sa na tento podnet zrodil punk a Vivienne a Malcolm boli pri tom. Malcolm začal manažovať vtedy ešte málo známu kapelu The Sex Pistols a Vivienne sa im začala starať o garderóbu. Zicherky, premyslene roztrhané oblečenie, národné symboly použité naruby, prvky fetiša, to všetko sú veci, nad ktorými dnes ani nemihneme okom. Sú jednoducho súčasťou mainstreamu. Ale v 70. rokoch v Londýne spôsobili okamžitú revolúciu, ktorá sa rozšírila ako oheň.

Keď sa pritom pozrieme na Westwoodovej tvorbu z tohto, ale aj neskorších období, nič nie je prvoplánové. Všetko je veľmi premyslené, inšpirácie z minulosti sú použité novátorským spôsobom a konštrukcia jej kúskov je úžasná. „ Moje šaty rozprávajú príbeh. Majú identitu. Majú charakter a zmysel. Preto sa stávajú klasickými kúskami. Pretože pokračujú v rozprávaní príbehu. Stále ho rozprávajú.“ Akýkoľvek kúsok z jej dielne má túto kvalitu, či už je to tričko s potlačou, alebo rozprávkové svadobné šaty Carrie Bradshaw.

shutterstock_373281097A aj keď je Vivienne módnou ikonou a vie, pre akú ženu tvorí („Krása ma nezaujíma, čo sa ma dotýka, je žena, ktorá rozumie sebe samej“), v posledných rokoch sa zamerala aj na politiku a aktivistkou je dodnes. Zaujíma ju globálne otepľovanie a je jedným z najhlasnejších hlasov, ktoré varujú pred jeho dopadmi na našu planétu a ľudstvo ako také. „Je to filozofia života. Aktivita. Ak niečo spravíš, niečo sa zmení, zmeníš sa ty, tvoj život, a ak dokážeš zmeniť seba, možno dokážeš zmeniť aj svet.“

Matka punku si aj dnes ide svojou individuálnou cestou a nemieni sa prispôsobovať systému. Naposledy narobila rozruch, keď išla prijať titul dámy od kráľovnej Alžbety II., ako inak bez nohavičiek. Kráľovná sa vraj na tomto neskôr dobre pobavila. Čo sa všetky od Vivienne Westwood môžeme naučiť je, že treba bojovať za veci, ktorým veríme a vôbec nemusíme zvoliť radikálnu cestu ako ona. Stačí, keď si zachováme svoju individualitu: „Priťahujú ma ľudia, ktorí si dajú záležať na tom, aby vedeli, čo im pristane – sú individualistickí a štýloví.“

Kredit: Foto John Gomez, Foto Shutterstock

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.