Aj s oblečením sa dá hrať

Pre niekoho je možno nepredstaviteľné, že by oblečenie mohla byť hravá záležitosť. Každodenná nevyhnutná rutina, keďže bez oblečenia nemôžeme existovať nielen kvôli spoločnosti, ale najmä kvôli zime (šetrnejšie sa to, čo je vonku v tomto ročnom období naozaj nazvať nedá).

Obliecť sa musíme, bez ohľadu na to, koľko máme ráno na túto činnosť času a chuti o tom vôbec premýšľať. Pozrieť na obliekanie sa ako na hru, sa ale dá za každých okolností.
Verím, že sú ľudia, ktorí nad oblečením nepremýšľajú, z rôznych dôvodov. Či už na to nemajú čas, chuť, bunky alebo záujem. Verte mi, vidno to na nich.
Nejde o to, zaoberať sa oblečením od rána do večera. To nerobíme nikdy s ničím. Stačí sa naň sústrediť v danú chvíľu, keď sa obliekame.
Vždy vieme, pre čo alebo pre koho sa obliekame. Aj keď zostávame doma, aj keď niekam ideme.
Vieme, že oblečenie treba prispôsobiť účelu aj príležitosti. Ale ani doma, ani do záhrady nemusíme chodiť “vo vreci”, v starých, vyťahaných, či nebodaj deravých teplákoch. Ovplyvňuje nás všetko a pozitívne myslieť môžeme aj oblečením. Aj oblečením vidno, či nám na nás samých záleží.
Oblečením vieme vyjadriť kto sme aj ako sa cítime. Vieme ale aj “vylepšiť” sami seba.
Farby o nás prezrádzajú veľa, je známe, že každá z nich v sebe nesie určitý pocit, náboj, energiu.
Niečo o nás prezradí aj príliš veľké oblečenie aj príliš obtiahnuté. Topánky tiež vypovedajú čo-to o svojom majiteľovi. Jednoducho sme aj takí, ako vyzeráme.
Väčšinou, pokiaľ sa neobliekame na nejakú zvláštnu príležitosť vyberáme oblečenie tak, aby spĺňalo najmä praktické kritériá. Potrebujeme veľa chodiť- pohodlné topánky, budeme vonku- musí nám byť dostatočne teplo alebo naopak, nie príliš horúco. Pokiaľ musíme dodržiavať pracovný dress code, máme určené buď presné oblečenie, alebo doporučené, čo je vhodné.
Vždy ale môžeme urobiť oblečenie viac “svoje”, viac aby sme sa v ňom cítili dobre, môžme v ňom byť sami sebou, alebo si skúsiť nejakú novú rolu.
Najjednoduchší spôsob, ako sa začať hrať s oblečením, je vyjsť zo svojej komfortej zóny a zmeniť svoj zaužívaný každodenný postup obliekania. Nepodľahnúť len komfortu pohodlia, ale chcieť sa cítiť viac než len dobre. Skúsiť byť iná, než včera, použiť prekvapivý detail. Vždy nosíte túto sukňu s týmto rolákom? Skúste ho nahradiť bielou košeľou…Klasické lodičky sú pre vás príliš nepohodlné? Skúste topánky s rovným päťcentimetrovým podpätkom. A skúšali ste už 7/8-inovú dĺžku nohavíc? Nie je nič ľahšie ako vaše obľúbené rifle raz alebo dvakrát zahnúť a ukázať členky ;).
Ďalším hravým spôsobom je ozvláštniť svoj outfit doplnkami, alebo doplnky použiť iným spôsobom, než je ich prvotný účel. Napríklad tenkú šatku použiť ako čelenku, alebo ako mašľu na uviazanie okolo krku. Doplnky sú presne ten artikel, ktoré dokážu aj jednoduchý outfit pozdvihnúť na úplne inú úroveň.
Vyšší level obliekacej hry je skúsiť si obliecť niečo, čo by ste nikdy nepovedali, že si niekedy dáte na seba (jednoduchý príklad: nohavice z imitácie kože alebo farba, ktorú normálne “nemusíte”). Ale to už vyžaduje aj malú prípravu alebo nákup :), nestačí sa ráno zamyslieť pri svojom šatníku.

Že vyzeráme dobre je už dnes bežný štandard. Ak sa aj cítime aj vyzeráme dobre, je to naše plus. A ak vyzeráme naozaj extra a toto vedomie aj vyžarujeme, sme neodolateľné.

Hrajme sa, ak si môžeme deň vylepšiť len oblečením, stojí to za tú zábavu.

 

Prečítajte si tiež: Aenne Burda, priekopníčka módy a kráľovná odievania

 

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.