Plesová sezóna odštartovaná

Ples v opere v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave už tradične na Slovensku otvoril plesovú sezónu. Dámy predviedli nádherné róby, páni, čo sa týka slávnostného oblečenia, v ničom nezaostávali. Mali sme možnosť vidieť aj osvedčenú klasiku, aj originálne nápady.
tamara-simoncikova-heribanova-galeriaAko to už býva, to netradičné vždy vyvolá radu protichodných názorov. Oblečenie Tamary Heribanovej, ktorá mala na sebe čepiec a vrchnú časť očovského kroja v kombinácii s jednoduchou čiernou sukňou od návrhára Lukáša Kimličku bolo určite tým najdiskutovanejším. V kombinácii s veľmi jednoduchým líčením, kde žiarili len jej malinové pery, pôsobila Tamara ako z vystrihnutá z čias minulých, či dokonca z rozprávky. Často sa hovorí o tom, že dámy majú na plesoch rozprávkové róby, jej sa to podarilo naplniť do bodky. Podarilo sa jej byť tradičná aj originálna veľmi ľudským a nevtieravým spôsobom. To najtradičnejšie slovenské oblečenie vyvolalo ale veľkú vlnu nevôle. Ale našťastie aj obdivu. Verím, že prajných ľudí, ktorí uznajú, že niekomu inému sa podarilo pekným a originálnym spôsobom prezentovať tradičné Slovensko, bude len pribúdať.

Plesy vznikli v minulosti ako spoločenská zábava takzvanej vyššej vrstvy spoločnosti – šľachty. Ich ráz sa nijako nezmenil, ide o spoločenskú udalosť slávnostnej povahy, ktorá je spojená s hudbou a spoločenským tancom. V 19. storočí sa plesy sa stali bežnou súčasťou aj mešťanstva a tieto ľudové plesy poznáme pod názvom bály.

Dnes poznáme plesy či bály rôznych úrovní a veľkostí. Do tejto kategórie spadajú aj maškarné bály či plesy, ktoré už väčšinou nemajú charakter veľkej spoločenskej udalosti a určite sa pri nich nevyžaduje večerná róba.
A samozrejme tanec už je povolený vo všetkých štýloch, nielen spoločenský 🙂

Ak sa chystáte na niektorý z plesov a bálov tejto sezóny, nezabudnite, že nielen šaty robia človeka. K dokonalej vizáži patrí aj účes, líčenie a vhodný druh manikúry. Ak si chcete byť isté, nenechávajte nič na náhodu a radšej sa zverte do rúk odborníkom a doprajte si ich starostlivosť a znalosti. Denné aj večerné líčenie a účesy určite zvládate ľavou zadnou, ale niekedy to chce niečo viac a oko profesionála ;).

Čo sa oblečenia týka, ak si nie ste istá niektorou z farieb, určite s ňou neexperimentujte na žiadnej výnimočnej udalosti. Čierna je klasika, ale pozor, aby ste v nej neboli zahalené od krku až po zem, môže pôsobiť smutne. Odhalené plecia či dekolt jej ale dodajú na noblese.
Ak máte šaty samotné zdobené, voľte len jednoduchšie šperky aj kabelku. Naopak, ak sú šaty jednoduchšie, výraznejší šperk im dodá ten správny šmrnc a kabelka môže v tomto prípade tiež plniť funkciu výrazného doplnku.
Pokiaľ ide o topánky, k plesovým šatám sa nosia sandálky, alebo aspoň topánky s otvorenou špicou a rozhodne na podpätkoch. Do týchto nikdy, naozaj nikdy, nepatria “silónky”. Ak vás zima donúti predsa len neísť naboso, zvoľte radšej topánky s plnou špicou a pančucháče nie obyčajné, ale jemne lesklé a telovej farby.
Nezabudnite, že to, čo má na plese žiariť, ste vy a vaše šaty, účes aj líčenie má podtrhnúť vašu krásu a výnimočnosť.

Vladena

 

Foto:/autor: Monarch

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.