Voňavý manuál ženy so štýlom

Predstavte si, že už pred viac ako 7000 rokmi sa v Mezopotámii a Egypte vyrábali prvé parfumy! Využívali sa oleje, masti, živice na uctievanie božstiev, a balzamovanie tiel. Kňazi v chrámoch pálili byliny, voňavé dreviny a cez tento dym sa pokúšali nadviazať kontakt so svojimi božstvami. Odtiaľ pochádza latinský ekvivalent parfumu ,,per fumum“ (cez dym).

V 13.storočí p.n.l., za čias Faraóna Ramzesa II., používali parfumy a make up muži rovnako tak, ako ženy. Neskôr v 17. storočí boli prvým hitom voňavé rukavice, ktoré do Paríža priniesla Katarína Medicejská. Dôvod bol prekryť zápach zvieracej kože. 18-te storočie, za vlády Ľudovíta XVI a Marie Antoinetty, ktorá je jednou z prvých módnych ikon, je zároveň obdobím, ktoré sa pýši vznikom prvej kolínskej vody.

zenysostylom_parfumMy dnešné ženy so štýlom už berieme parfum ako samozrejmú súčasť bežného života, ktorou si zvyšujeme sebavedomie a príťažlivosť. Ale ako nájsť ten pravý? Ten, ktorý vystihuje našu osobnosť? A ako ho nosiť? Než ale nájdeme ten pravý, treba skúšať, skúšať, až príde ten čas, keď nájdeme ten, ktorý si zamilujeme.

Zväčša to býva na ,,prvý čuch“.

Vôňu si vyberáme podľa svojich pocitov, nie podľa odporučenia kamarátky. Riadime sa vlastným vkusom a skúšame maximálne 2 -3 vône. Čuch sa unaví a výber by nemusel byť správny. Odborníci sa zhodujú, že vôňu skúšame na pokožke a nie na testovacích papierikoch. Najlepšie je vyskúšať pár kvapiek na zápästí, počkať 10 minút, keď vôňa rozvinie svoju intenzitu a odparí sa z nej alkohol, vtedy zreagujú vonné zložky s pokožkou. Niekedy to trvá aj hodinu, než sa uvoľnia všetky tóny. Zápästia nikdy o seba nešúchame, len jemne priložíme k sebe, aby sme neporušili štruktúru parfumu. Tento pokus môžeme zopakovať i o pár dní, aby sme zistili, či nám vôňa skutočne ,,sadla“.

Rovnaká vôňa pôsobí rôzne na každej z nás, za čo môže rozdielne ph pokožky. Ak máme pokožku mastnú, vydrží nám parfum dlhšie, ako na suchej pokožke.

,,Vôňa je našou vizitkou.“

Ak už nájdeme ten pravý parfum, ako ho nosiť? Dozviete sa v pokračovaní, už čoskoro.

Vaša Iwka.

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.