Prevratný pre Vivienne Westwood, ikonický pre Burberry – KÁRO

Typický pre škótske klany, prevratný pre Vivienne Westwood, ikonický pre Burberry, nadčasová klasika – KÁRO

„Máte zaujímavejší život, ak nosíte pôsobivejšie oblečenie.“ (Vivienne Westwood)

Vzor, ktorý je nadčasový, obľúbený a trendy. V móde je na výslní už niekoľko stoviek rokov a pravdepodobne ešte dlho bude. Kocka, káro, tartan – nech už tento vzor voláme akokoľvek, stal sa obľúbenou inšpiráciou pre mnohých svetových návrhárov i pre mnohé z nás. 

História kockovaného vzoru sa začala písať v Škótsku v 16.storočí. Spočiatku sa tento vzor nachádzal na ich tradičných kiltoch. Kockovaný kilt sa stal symbolom ich nezávislosti. Bol vyrobený z tartanu – vlnenej látky, na ktorej bol už povestný kár. Každý klan mal na látke vlastný druh vzoru. Neskôr sa objavil aj na uniformách pri oficiálnych príležitostiach za vlády Juraja IV. v roku 1822. Nik vtedy netušil, že kocka bude nadčasová aj pre odevy z 21.storočia. 

Vivienne Westwood – káro

Kockované vzory, látky a odevy sa stali dominantnou črtou punkovej a rebelskej ikonografie britskej módnej návrhárky Vivienne Westwood. Káro preniesla aj na doplnky v podobe extravagantných kabeliek. Neskôr sa objavujú aj v tvorbe ďalších svetových dizajnérov, ako Versace, Dior, Chanel v kombinácii s inými motívmi. 

Ak ide o farby, klasické odtiene červenej a béžovej sú doplnené aj o ďalšie farby, ktoré pôsobia veľmi sviežo a dá sa s nimi oživiť šatník v každom ročnom období. Káro sa už nosí ozaj na všetkom. Módnym hitom sú zateplené flanelové košele pôsobiace ako bundy, tzv. shacket a nosia ju ženy, muži i deti. Shacket vznikol spojením dvoch anglických slov shirt (košeľa) a jacket (bunda). Sú skvelým kúskom počas jesene i zimy. Sú vyrobené z vlnených zmesí, sú dokonca hrubšie ako flanelové košele a počas nastávajúcich chladných dní výborne zahrejú. Vhodné sú pre všetky vekové kategórie.  

V obchodoch dnes nájdeme kocky rôznych veľkostí a farieb. Ako si vybrať ten správny odev s týmto vzorom? Stylisti radia, že ak chceme pritiahnuť viac pozornosti, vybrať si máme väčšiu kocku a obliecť si máme na tie partie, na ktoré sme pyšné (napríklad na poprsie, boky a pod.)

Zásady nosenia kocky

Jednou zo zásad nosenia kocky je, aby sa nekombinovali dva rôzne vzory kocky. Veľké kocky treba zladiť s jednofarebným oblečením v neutrálnom odtieni. Ak sme sa rozhodli pre viacfarebný kockovaný motív, ostaté časti odevu a doplnky by mali byť už len v jednej farbe. Ak sa nám viac páči vzor malej kocky, ktorý je väčšinou v šedej alebo hnedej farbe, nosiť ho pokojne môžeme s farebným oblečením. Kombinovať sa pokojne dajú aj s malými kvetmi. Ak by sme chceli spestriť náš jednoduchý outfit, stačí ho doplniť károvaným šálom alebo kabelkou. 

Dnešná móda je krásne variabilná. Čo bolo moderné v minulosti, neznamená, že nebude aj v budúcnosti. Vracajú sa rôzne vzory, strihy a niektoré sa ani nikdy nestratili z dohľadu. Nie každý je možno fanúšik károvaných vecí, je to len otázka vkusu.  Dôležitejšie je mať svoj štýl obliekania a cítiť sa v tom dobre. 

autor: ivana

Zdroje:
 https://sarm.pluska.sk/moda/karo-stale-vyslni-spojte-ho-tymto-novym-modnym-kuskom-oblubuju-ho-aj-svetove-celebrityhttps://www.nssgclub.com/en/fashion/24575/check-pattern-history-evolution,
https://klocher.sk/ako-spravne-kombinovat-vzory/

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.