Zázrak menom Iris Apfel

Iris Apfel je v 94 rokoch aktívnejšia ako niektoré 20 ročné slečny. Módna legenda je inšpiráciou pre všetky štýlové ženy a práve štýl je jej životnou mantrou, ktorá ju sprevádzala od mladého veku. Ako malému dievčaťu jej bolo povedané, že nie je pekná a nikdy pekná nebude, ale že má niečo omnoho lepšie – že má štýl. Iris odvtedy nikto nezastavil. O skoro storočie neskôr stále vládne v módnom svete ako jedna z najobdivovanejších a najštýlovejších ikon.

Začínala v 40. rokoch ako interiérová dizajnérka a toto povolanie odvtedy v jej živote udávalo tón. Ako sa sama vyjadrila, k všetkým udalostiam jej napomohla šťastná náhoda. Pri dekorácii domu jedného zákazníka nevedela nájsť látku, ktorá by sa jej hodila a tak si ju navrhla sama. Táto látka mala taký úspech, že začala navrhovať látky pre všetky svoje interiéry a pár rokov na to spolu s manželom založila spoločnosť Old World Weavers. Počas svojej kariéry pracovala na niekoľkých významných projektoch, napríklad sa spolupodieľala aj na renováciách pre deviatich amerických prezidentov.

Iris sa venovala hlavne rekreácii historických tkanín, čo viedlo k jej cestovaniu po celom svete. Spolu s manželom precestovala doslova celý svet, kde po rôznych trhoch vyjednávala s obchodníkmi. Počas tohto obdobia sa začala formovať zbierka, ktorá sa neskôr stala predmetom výstavy v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Všade, kade chodila, nakupovala miestne oblečenie a šperky. Tieto nákupy vyústili do jedinečného, eklektického a určite pútavého štýlu. Ako sa sama Iris vyjadrila, nemá módne pravidlá –  keby ich mala, iba by ich porušovala.

iris-apfel

Jej štýl je vzácny úkaz. Architektonické prvky sa tu stretávajú s tými umeleckými, aby potom vyústili do explózie farieb. Okrem typických nadrozmerných okuliarov ju tak môžete väčšinou vidieť s viacerými veľkými náramkami na každej ruke, navrstvenými náhrdelníkmi a oblečenú v kombinácii printov, ktoré by ste spolu nevideli ani v ríši divov. Čo by na niekom vyzeralo šialene, dáva Iris auru originality a radosti zo života. V jej šatníku však nenájdete len dizajnérske kúsky. Iris nemá problém nakombinavať vintage dizajnérske kúsky s bižutériou z blšieho trhu. A to je tá krása štýlu: žiadne obmedzenia, len úprimné sebavyjadrenie.

Aké je Irisine tajomstvo? „Musíš sa pozreť do zrkadla a vidieť seba. Ak sa cítim dobre, viem, že je to to pravé pre mňa. Neobliekam sa takto, aby som pútala pozornosť, obliekam sa pre seba.”
Odvaha, individualita, originálnosť, vtip. Irisin štýl je jedinečný rovnako ako jej postoj k životu, a ak si myslíte, že sa v 94 rokoch zastaví, ste na omyle. Štýl je zábava a Iris sa chce baviť.

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.