Halloween- čím bláznivejší kostým, tým lepšie

Americký Halloween je síce obdobou nášho Sviatku všetkých svätých, ale čo sa týka toho,
akým spôsobom tento sviatok oslavujeme, je až okato odlišný. U nás je nálada týchto dní spojená s dňom Pamiatky zosnulých, takže máme sklony byť skôr v rozjímavej nálade nielen kvôli jesennému počasiu.

Traduje sa, že noc z 31. októbra na 1. novembra je nocou, kedy je hranica medzi svetom živých a svetom mŕtvych najtenšia. Vraj túto noc treba zostať doma a rozsvietiť svetielka vo všetkých oknách, aby mŕtvi vedeli, že príbytok je obsadený tými živými a nemali chuť sa tam nasťahovať.
Toto je verzia ešte z “pohanských” čias.
Američania si ju samozrejme už prispôsobili na svoj obraz a z Halloweenu sa stal celonárodný karneval.
V maskách sa nechodí len na párty, ale aj po uliciach. Nielen deti, ale aj dospelí.
V posledných rokoch sa tento trend dostal už aj do našich končín. Niežeby ľudia priamo chodili v kostýmoch po uliciach (na to si konzervatívne Slovensko bude musieť ešte nejaký ten čas počkať), ale Halloweenskej párty sa už zúčastniť môžete.

Ísť na tento typ párty bez patričného kostýmu je, povedzme si, faux-pas. Prečo sa tomu koniec koncov brániť, keď je to skvelá príležitosť na vrátenie sa do detských čias, byť hravý? Kedy inokedy sa naskytne lepšia možnosť popustiť uzdu svojej fantázii a na pár hodín zmeniť svoju identitu?

V USA aj kostýmy na Halloween podliehajú móde a sú masky, ktoré sú skutočne vychytené a trendy. V spojitosti s aktuálnym dianím a prezidentskými voľbami, je tento rok veľmi populárna maska Donalda Trumpa. (V tejto súvislosti mi napadá myšlienka, ktorý politik by to ako halloweenska maska vyhral u nás? 🙂 )
Ďalšou tohtoročnou vychytávkou je klaun z filmu Suicide squad, ktorý sme mali možnosť vidieť aj v našich kinách. Pravdupovediac, z tohto filmu je viac adeptov vhodných na skvelú masku.
Medzi top masky vraj patrí aj outfit Beyoncé z klipu k songu Hold up. Dlhé romantické volánové šaty v horčicovej farbe, s odhalenými pleciami, čierna čipkovaná podprsenka trčiaca spod nich a v rukách bejzbalová pálka.
Na tomto výbere je pekne vidieť, ako uletené tieto masky môžu byť. Fantázii sa ale medze nekladú a vôbec nemusíte ísť podľa amerického vzoru. Klasika v tejto oblasti je samozrejme kostlivec, smrtka, duchovia, čarodejnice, zombie, ale vôbec to nemusí byť konkrétna postava. Čím divnejšie, alebo čím desivejšie, tým lepšie.

Ak sa vám nechce zaoberať sa maskou až do takých detailov, stačí si zaobstarať čarodejnícky klobúk, alebo len škrabošku cez oči s motívom netopiera napríklad a základný výstroj máte v talóne. Svoje urobia aj divoký účes, farebné spreje vo vlasoch, nadivoko namaľované nehty a samozrejme make-up, alebo teda použitie farbičiek na tvár.

Rozhodne sa nemusíte báť, že prestrelíte. Halloweenska párty je presne ten typ večierka, kde je to priam žiadúce. Na jednu vec ale nezabudnite – v kostýme sa musíte cítiť pohodlne, aby ste sa mohli baviť. O to predsa na večierku ide.

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.