Ako byť v móde doma

Máme rýchlu dobu. Veci aj informácie prichádzajú aj sa menia tak rýchlo, že tie zmeny pomaly ani nestíhame registrovať, nieto ešte sledovať. Módne trendy prichádzajú a odchádzajú, niektoré sa udržia aj pár sezón, iné, pre širšie masy ľudí nepoužiteľné, sa vytratia tak rýchlo a znenazdajky, ako sa objavili. Ako všetky iné odvetvia, tak aj módny priemysel je najmä o zisku. Preto tu dnes máme takzvanú fast fashion (rýchlu módu), kedy sa módne štýly menia veľmi rýchlo najmä kvôli tomu, aby zákazníci boli nútení nakupovať každú sezónu nové oblečenie v štýle udávanom aktuálnymi trendami.

Kvalita sa vytráca na úkor kvantity, zákazníci prahnú po nových veciach nezávisle na tom, koľko oblečenia majú doma v skrini. Byť trendový, byť in, byť stále iný, je dnes súčasťou životného kolotoča. Stále ešte nakupujeme radšej viac vecí za menej peňazí, než jednu, alebo pár kvalitných kúskov, hoci drahšie, ktoré budeme môcť využívať univerzálnejšie a dlhší čas.

Áno, ponuka v obchodoch je lákavá, mení sa každú chvíľu, vecí je nepreberné množstvo, štýlovo, cenovo aj kvalitou.
Ako sa v tom vyznať? Čo si kúpiť, čo si nekúpiť? Ktorému trendu sa prispôsobiť, ktorým si obohatiť šatník, a ktorý vynechať? Ak už máte svoj štýl a viete, čo vám pristane a v čom sa cítite dobre, je to jednoduchšie. Ak si nie ste isté, ako to s vaším štýlom vlastne je, hľadáte, čo je skutočne pre vás, to vaše pravé orechové, je dobré ujasniť si pár vecí.
Každá z nás chce byť v tom, čo má na sebe, krásna, zároveň sa cítiť pohodlne a sama sebou. Len pri pár príležitostiach vieme svojmu oblečeniu odpustiť určitý diskomfort, aj to len na veľmi krátky časový úsek (úľavu, keď si vyzujeme síce nádherne nohy predlžujúce lodičky na vysokánskych podpätkoch, pozná takmer každá).
Trendy ako športové ponožky do lodičiek rozhodne nie sú pre každého. Ale v každej sezóne sa dá nájsť niekoľko vecí, ktoré minimálne stoja za vyskúšanie, bez ohľadu na váš vek, typ postavy, či konfekčnú veľkosť.
Keď už poznáte svoj štýl, viete, čo vám pristane, ktoré typy oblečenia zdôraznia vaše prednosti a naopak, zakryjú vaše nedostatky, máte vybudovaný základný šatník, kde sa viete oprieť o nadčasové veci z neho a viete, že ich kombinácie vám dovolia obliecť sa na akúkoľvek, aj nečakanú príležitosť, je výber z aktuálnych trendov už len na vás. Blúzka, zamatové sako, alebo kvetované šaty, ktoré sú medzi aktuálnymi trendami tejto sezóny, môžu váš šatník obohatiť o farby aj ženské detaily.
Pokiaľ ste si nie isté svojím štýlom, oblečenie riešite zatiaľ z hľadiska aktuálnych potrieb alebo pohodlia a rady by ste svoj šatník “trochu prekopali”, je dobré začať práve od toho, čo máte doma. Prebrať, vytriediť, urobiť malú očistu svojho šatníka. Ďalej je vhodné poznať typ svojej postavy, aby ste vedeli, čo z oblečenia je pre vás vhodné a naopak, čoho by ste sa mali vyvarovať. Ak máte aj nie celkom ideálnu postavu, treba sa sústrediť na časti svojho tela, ktoré by ste vy rady vyzdvihli. Môže to byť šija, členky, lýtka, možno máte krásne ruky. Vytvorenie základného šatníka je ďalším krokom, aby ste sa vedeli vždy bez veľkého rozhodovania a premýšľania obliecť a skombinovať veci.
Veľmi môže pomôcť, ak máte niekoho vo svojom okolí, alebo obdivujete, či len sledujete štýl niekoho známeho v médiách. Kombinácie oblečenia, ktoré sa vám páčia na iných ľuďoch vám môžu dopomôcť k nájdeniu vlastného štýlu.

Móda je hra. Ale nie každý má vždy chuť a čas sa hrať. Preto, ak ste si neisté v oblasti oblečenia, či svojho štýlu, je tak ako pri každom inom probléme vhodné siahnuť po odborníkovi. Poradcov v oblasti osobného stylingu už nájdete aj na Slovensku a rozhodne tu nie sú len pre celebrity. Poradiť vedia každému.

 

Prečítajte si tiež: “Ako nájsť svoj štýl?”

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.