Zaostrené na legíny!

Legíny. Kus oblečenia, ktorý pozná každá z nás. Niekto sa im vyhýba, niekto ich miluje. Pre niekoho sú kusom oblečenia, ktorý si berie výhradne na šport, niekto v nich vyzerá po celý deň skvele. Za mňa je to kus oblečenia, s ktorým sa dá skvele pracovať, ak budete dodržiavať zopár hlavných zásad.

Legíny nie sú ŽIADNY výkrik poslednej doby. Sú tu s nami od  šesťdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa stali hlavnou časťou oblečenia. Pred desiatimi rokmi zažili hviezdny „comeback“ a od tej doby sa v našich skriniach objavujú stále. Noseniu legín na šport a na jógu sa v tomto článku vyhnem. Obliecť si k nim tričko či športovú podprsenku na cvičenie, nie je žiadna veda. Ako však na legíny, ak by ste sa v nich chceli vybrať do mesta, na stretnutie, do práce, či prípadne na večeru?

Pracovné prostredie a legíny

Pracovné prostredie a legíny je veľmi diskutabilná téma. Ak však na pracovisku nevládne stanovený dresscode a prostredie vašej firmy je k tomu vhodné, určite sa im nemusíte vyhýbať. Spravidla platí, že čím formálnejšia je príležitosť alebo miesto, o to viac premyslený musí byť váš odev.

Nepísané pravidlo

Alfou-omegou pri legínach, ak sa v nich chcete vybrať do práce, mesta či podniku, je nepísané PRAVIDLO, že vrchná časť oblečenia musí siahať pod zadok. V prípade silnejších stehien do viac ako ich polovice, aby ste ich vedeli šikovne zamaskovať a opticky zúžiť. Legíny ZVÝRAZNIA vašu siluetu a odhalia každú nedokonalosť.  Ak teda partia bruška, zadku či stehien nepatrí k tým, KTORÉ by ste chceli ukazovať, rozhodne je dôležité tieto partie ALEBO úplne prekryť, alebo si k nim vziať tričko, dlhší top, kardigan, elegantné či športové sako, prípadne tuniku, ktorých dĺžka bude siahať tak, aby ich prekryla. V chladnom zimnom období sú výborné ako náhrada pančúch. S vysokými čižmami na podpätku budete pôsobiť žensky a vaša silueta štíhlejšie.

Vo farebnosti buďte radšej striedmejšia. Oblúkom sa vyhnite nápadným či krikľavým farbám.

Pri oblečení do práce je rovnako úplne nevhodné obliecť si k nim krátky top, krátke tričko alebo tielko. Skvelá však môže byť dlhá biela košeľa. Zaujímavý nápadný šperk, topánky alebo elegantná kabelka, šik blazer či sako tiež dokážu vytvoriť zaujímavý efekt. Práve kombinácia legín s elegantnými kusmi oblečenia či doplnkami vytvoria rovnováhu, a preto sú vhodné aj do pracovného prostredia.

Športovú podprsenku si môžete obliecť pod košeľu a pri odchode z práce môžete košeľu rozopnúť a vydať sa za priateľmi rovno do mesta na menej formálne akcie či hodinu jógy.

Athleisure štýl

Stretli ste sa niekedy s názvom štýlu athleisure? Ide o štýl, ktorý stiera hranice medzi oblečením, ktoré nosíte napríklad na jógu, pilates či do  fitnesscentra a tým, ktoré nosíte bežne.

V prípade menej formálnych akcií môžete k legínam pokojne zaradiť aj krátke topy, športové podprsenky, mikiny, parky, kožené či riflové bundy. Módne tkaniny ako je džínsovina alebo koža s vysokokvalitnými tkaninami športového oblečenia vám budú vzájomne veľmi dobre fungovať a získate kvalitné stavebné prvky k tvorbe athleisure outfitu.

Výber materiálu

Materiál je pri legínách kľúčový. Rozhoduje totiž o tom, či vám legíny polichotia, alebo vás takpovediac „dajú dole“.

Pri kúpe legín sa v zrkadle dobre poobzerajte, a to najmä vo svetle. Máloktorá žena si uvedomuje, že niektoré materiály, z ktorých sú niektoré legíny vyrobené, môžu pod vplyvom svetla presvitať. Je absolútne nevhodné, aby vám bola vidieť alebo presvitala spodná bielizeň.

Mat verzus lesk

Mnohé ženy uprednostňujú matné materiály pred tými lesklými z dôvodu, lebo sa boja, že budú pôsobiť silnejšie alebo nevhodne. Málokto však vie, že lesklý materiál vám vie urobiť skvelú službu práve vtedy, ak potrebujete siluetu opticky zúžiť. Vďaka odlesku a odrazu svetla s optickým klamom pri hre svetla a tieňa lesklé materiály spôsobujú, že silueta tela pôsobí štíhlejšie.  To, čo je vpredu, sa javí svetlejšie, a tak vzniká ilúzia zúženia. Pri matnom povrchu však oko vníma celú plochu. Určite na lesklé legíny nezanevierajte a v NÁKUPNEJ kabínke, prípadne v e-shope im dajte šancu, aby ste si urobili svoj vlastný názor.

Pekné a kvalitné legíny, ktoré dokonale vyformujú vašu postavu či schovajú bruško, už nie sú len doménou športových firiem. Dokonca i náš slovenský trh ponúka kvalitu, krásu, efekt za priamoúmerné ceny. 

Spôsobov nosenia legín môže byť nespočetne veľa. Nebojte sa experimentovať a vyskúšať niečo nové. Výsledkom však musí byť pekná a lichotivá postava. A pri legínách to platí dvojnásobne!

Monika

Facebook komentár
Monika

Monika

redaktor

MONIKA FILIPOVÁ - MÓDNA STYLISTKA, FASHION A IMAGE COACH. MILOVNÍČKA KRÁSY VO VŠETKÝCH JEJ PODOBÁCH.