Základný šatník

Stáť doma ráno pred šatníkovou skriňou a bez zaváhania siahnuť, vybrať a obliecť, spokojne sa pozrieť do zrkadla a sebavedomo vykročiť z domu s pocitom, že vyzerám viac než dobre…

Nie, toto nie je utópia ani sci-fi film. Predstavte si to ako realitu u vás doma. Problém?

Nie, žiadny, ak máte vytvorený základný šatník.

Každá žena má osvedčenú kombináciu oblečenia, po ktorej siaha, keď nemá čas rozmýšľať, čo si oblečie alebo nemá chuť sa práve zaoberať oblečením, alebo proste nerada rieši oblečenie všeobecne. Lenže nemôžeme, alebo skôr ani nechceme chodiť každodenne oblečené rovnako…

shutterstock_75407344Čo je teda základný šatník? Možno ste už počuli o takzvaných základných kúskoch oblečenia. Veľa módnych značiek má dokonca svoju radu tzv. basic oblečenia. Veci, ktoré sa dobre kombinujú nielen medzi sebou, ale aj s ďalším oblečením, sezónnymi kúskami, jedno i viac farebnými, rôznych vzorov a potlačí. Sú to veci od spodného prádla až po zimný kabát. A z nich je teda vyskladaný základný šatník.

Patria sem veci, ktoré pristanú každej žene, bez ohľadu na veľkosť oblečenia, výšku či vek. Keďže hovoríme o dobrom základe šatníka, veci, ktoré sem patria, by mali byť (podľa individuálnych finančných možností) kvalitné, najmä čo sa týka materiálu. Prírodné materiály sú vždy príjemnejšie minimálne na nosenie a nadčasové klasické strihy zase zabezpečia, že tieto kúsky budeme môcť nosiť viac než len dve sezóny.

Čo sa týka farebnosti, je dobré dodržať škálu tzv. neutrálnych farieb – sú to farby, ktorých kombinácie budú vyzerať vždy nenásilne a zároveň triezvo a chic. Patria sem čierna, tmavomodrá, šedá, prírodná hnedá (farba camel- ťavia srsť), béžová a biela.

Asi sa zhodneme, že dobre padnúce spodné prádlo je prvá výhra pri obliekaní sa. Do základného šatníka rozhodne patrí čierne a béžové (telové), ideálne je mať aj bezšvovú verziu. Tu je možno namieste pripomenúť, že pod biele veci patrí telové spodné prádlo, nie biele (biele len vtedy, ak cielene chcete, aby bolo viditeľné 😉 )

Kvalitné tričká, ktoré sa po prvom nosení a vypraní nevyťahajú, v bielej, béžovej, šedej a čiernej farbe, tiež jedna pruhovaná verzia. Sú naozaj veľmi univerzálne a použiteľné vždy a všade. Nohavice klasického strihu, kde farbu môžeme zvoliť podľa toho či sa pohybujeme skôr v biznis svete (čierna), alebo viac času trávime s deťmi (hnedá, tmavomodrá). Puzdrová sukňa je ďalšia vec, s ktorou vyčarujeme chic outfit na viacero príležitostí. Rifle, ktoré perfektne sedia na našu postavu, kožený opasok- najlepšie sa kombinuje prírodný hnedý, kožená či koženková bunda možno znejú nie až tak klasicky, ale v dnešnej dobe sa bez nich nezaobíde asi nikto. Sako, čierne, ktoré je viac formálne, šedé na každodenné nosenie. Klasická biela košeľa, dobre padnúca na postavu alebo voľnejšia blúzka, je tiež must have, a to nielen v našej dobe. Zapínací sveter alebo kardigan (bez zapínania), kvalitu matriálu zistíte už na prvý dotyk, väčšinou pri pleteninách, je obvlášť dobré pozerať na zloženie. Trenčkot, klasický s dvojradovým zapínaním a opaskom využijete k rifliam, takisto ako na šaty na večierok. Dlhý kabát, kde treba dbať na zloženie vonkajšej látky. Je dobre, ak bude mať v zložení aspoň 50% vlny, bude v ňom teplo, tým pádom netreba veľa vrstiev pod a vydrží dlhšie v dobrom stave, nebudú sa na ňom tak tvoriť žmolky.

Doplnky sú bez debaty neoddeliteľnou súčasťou šatníka. K tým základným určite patria šatka, slnečné okuliare, rúž a jedna čierna, hranatejšia elegantná kabelka.

Topánky by mohli byť asi jedna samostatná kapitola, ale zo všetkých, treba vypichnúť snáď len lodičky. O čiernych ani netreba polemizovať a telové vám krásne predĺžia nohy. Výšku opätku volíme podľa svojich potrieb a možností ;).

Možno ste zistili, že základ šatníka už máte, ani ste o tom nevedeli a možno ste si práve povedali, že áno, toto je to čo potrebujem, keď ráno bezradne stojím pred skriňou. A možno potrebujete dokúpiť pár vecí, aby ste boli spokojné.

Mohol by Vás zaujímať ďalsí článok autora:

French fashion designer Coco Chanel (1883 - 1971), circa 1962. (Photo by Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images)
French fashion designer Coco Chanel (1883 – 1971), circa 1962. (Photo by Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images)

“Jednoduchosť je hlavným princípom každej skutočnej elegancie”

 

 

 

 

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.